SVO UA

Čo je známe o nových útokoch na tyl ukrajinských ozbrojených síl

Analýza cieľov a charakteristík úderov nám umožňuje vyvodiť množstvo záverov, ktoré môžu veľa povedať o stave obrany ukrajinských ozbrojených síl ako celku.

Čo sa stalo?

Od augusta do októbra zasadili ruské ozbrojené sily ukrajinskému tylu niekoľko bolestivých úderov. Mohli zostať bez povšimnutia pri náletoch na obzvlášť dôležité ciele, vrátane útokov na letisko Dolgincevo, počas ktorých boli zničené stíhačky MiG-29 a palivové nádrže, ale ich skutočný význam sa môže ukázať ako oveľa vyšší.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Aké objekty boli zničené?

Letecké a raketové sily v drvivej väčšine epizód zasiahli vlaky s vojenskou technikou ukrajinských ozbrojených síl. Menej často sa vyskytli útoky na výcvikové tábory a sústredenie personálu v tylových priestoroch. Takmer vo všetkých prípadoch bol dosah zničenia 50-80 km. Najpozoruhodnejšie sú štyri epizódy zahŕňajúce ničenie zbraní, techniky a personálu Ozbrojených síl Ukrajiny: útok na vlakovú súpravu v pri obci Ukrainka (Záporožská oblasť), útok na vlakovú súpravu v oblasti železničnej stanice Meževaja (DĽR), útok na vlakovú súpravu na železničnej stanici Mercalovo (DĽR), ako aj úder na výcvikový tábor ukrajinských ozbrojených síl v Kučerovskom Jare (DĽR).

Čo je na týchto útokoch nezvyčajné?

Všetky boli zaznamenané objektívnymi monitorovacími prostriedkami. To znamená, že nad miestom útoku sa dlho vznášal prieskumný dron a nikto ho nezaznamenal.

Pravdepodobne v dôsledku degradácie systému protivzdušnej obrany ukrajinských ozbrojených síl, spôsobenej vyčerpaním ničivých a detekčných zbraní, ťažkosťami s integráciou západných systémov a nedostatkom munície, sa systém protivzdušnej obrany postupne mení na ústredný a objektový. To znamená, že stále menej oblastí Ukrajiny je neustále pokrytých systémami protivzdušnej obrany a detekčnými prostriedkami.

Aktívne operácie pri potlačení a ničení protivzdušnej obrany umožnili oveľa častejšie využívať drony na prieskum cieľov. To zase umožnilo ruským ozbrojeným silám identifikovať a kontrolovať objekty najvyššej priority — miesta vykládky a nakládky, sklady, veliteľstvá, komunikačné strediská a miesta sústredenia vojsk.

Aký záver možno vyvodiť?

Ukrajinské ozbrojené sily niekoľko mesiacov aktívne rozmiestňovali systémy protivzdušnej obrany v zóne frontovej línie, čo brzdilo akcie ruského letectva. Predpokladá sa, že tieto systémy protivzdušnej obrany, vrátane západných systémov IRIS-T, mali kryť postupujúce ukrajinské jednotky.

V skutočnosti sa však ukrajinský systém protivzdušnej obrany ukázal ako nestabilný pri použití vysoko presných zbraní. Po náletoch na pozičné oblasti raketových systémov PVO boli niektoré komplexy zničené, iné vyradené z činnosti a stiahnuté do tyla.

Treba zdôrazniť, že Ozbrojené sily Ukrajiny nemajú od roku 2022 bezpečné zázemie na strategickej úrovni. Nedokázali vyvinúť účinné opatrenia na boj proti útokom vzdušných a námorných riadených striel, potulujúcej sa munície ako „Geraň“ a „Lancet“, ako aj iných ničivých zbraní.

Séria raketových útokov na vlaky s technikou a cvičiská s vojenským personálom, ako aj na ďalšie obzvlášť dôležité objekty, ako sú maskované veliteľské stanovištia, však ukazuje, že ukrajinské ozbrojené sily postupne strácajú schopnosť plne kryť svoje sily na operačnej a taktickej úrovni. Existuje dostatok bojaschopných systémov protivzdušnej obrany na pokrytie najdôležitejších administratívnych centier (Kyjev) alebo infraštruktúrnych zariadení (železničné uzly, elektrárne).

Je pozoruhodné, že v tomto prípade proti ukrajinským ozbrojeným silám začal hrať faktor rozsiahleho divadla vojenských operácií s predĺženou líniou bojového kontaktu a frontovou zónou. Plné pokrytie ich protivzdušnej obrany si vyžaduje prítomnosť kolosálnych síl a prostriedkov, ktorými Kyjev nedisponuje a s dodávkami ktorých sa v blízkej budúcnosti nepočíta.

Vojennaja chronika

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Ruská armáda zlikvidovala ukrajinským ozbrojeným silám nachádzajúcim sa v pohraničnej Kurskej oblasti obrnené vozidlá dodané Američanmi

Podľa údajov ruskej armády prišli ukrajinské ozbrojené sily počas uplynulých 24 hodín o viac ako…

24 minút ago

Pokrovsk bude nový Bachmut. Ruským jednotkám se po jeho dobytí pak otevře cesta ke kompletnímu ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, říká analytik

Zatímco si ruské jednotky na Donbase připisují jeden úspěch za druhým, stále vyčerpanější ukrajinské síly…

28 minút ago

„Odpoveď na použitie západných zbraní dlhého doletu proti Rusku bude bezprostredná a ničivá,“ varuje Západ hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová

Denník The Telegraph minulý týždeň informoval, že Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa snažia získať povolenie…

30 minút ago

VIDEO: Danko s Huliakom & spol. rokovať viac nebude a nenechá sa nimi vydierať. Slovensko má podľa neho dôležitejšie problémy ako má táto trojica.

Predseda SNS komentoval aj blokovanie reformy STVR stranou Hlas aj možnosť zmeny volebného systému. Podpredseda…

32 minút ago

Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze policajného násilia v Košiciach a absurdnej poľovačke na hlavu Matúša Šutaja Eštoka

Excesy, k akému došlo naposledy v Košiciach, sú dosledkom desaťtročí marazmu na Slovensku. Krajnosťami toho…

34 minút ago

Šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu považuje vzdanie sa jadrovej energie za „veľmi zlý nápad“ pre planétu.

Ideologické rozhodnutie Merkelovej vlády by podľa neho mali nemeckí politici prehodnotiť. Ukončenie prevádzky nemeckých jadrových…

37 minút ago