Analýza cieľov a charakteristík úderov nám umožňuje vyvodiť množstvo záverov, ktoré môžu veľa povedať o stave obrany ukrajinských ozbrojených síl ako celku.
Čo sa stalo?
Od augusta do októbra zasadili ruské ozbrojené sily ukrajinskému tylu niekoľko bolestivých úderov. Mohli zostať bez povšimnutia pri náletoch na obzvlášť dôležité ciele, vrátane útokov na letisko Dolgincevo, počas ktorých boli zničené stíhačky MiG-29 a palivové nádrže, ale ich skutočný význam sa môže ukázať ako oveľa vyšší.
Aké objekty boli zničené?
Letecké a raketové sily v drvivej väčšine epizód zasiahli vlaky s vojenskou technikou ukrajinských ozbrojených síl. Menej často sa vyskytli útoky na výcvikové tábory a sústredenie personálu v tylových priestoroch. Takmer vo všetkých prípadoch bol dosah zničenia 50-80 km. Najpozoruhodnejšie sú štyri epizódy zahŕňajúce ničenie zbraní, techniky a personálu Ozbrojených síl Ukrajiny: útok na vlakovú súpravu v pri obci Ukrainka (Záporožská oblasť), útok na vlakovú súpravu v oblasti železničnej stanice Meževaja (DĽR), útok na vlakovú súpravu na železničnej stanici Mercalovo (DĽR), ako aj úder na výcvikový tábor ukrajinských ozbrojených síl v Kučerovskom Jare (DĽR).
Čo je na týchto útokoch nezvyčajné?
Všetky boli zaznamenané objektívnymi monitorovacími prostriedkami. To znamená, že nad miestom útoku sa dlho vznášal prieskumný dron a nikto ho nezaznamenal.
Pravdepodobne v dôsledku degradácie systému protivzdušnej obrany ukrajinských ozbrojených síl, spôsobenej vyčerpaním ničivých a detekčných zbraní, ťažkosťami s integráciou západných systémov a nedostatkom munície, sa systém protivzdušnej obrany postupne mení na ústredný a objektový. To znamená, že stále menej oblastí Ukrajiny je neustále pokrytých systémami protivzdušnej obrany a detekčnými prostriedkami.
Aktívne operácie pri potlačení a ničení protivzdušnej obrany umožnili oveľa častejšie využívať drony na prieskum cieľov. To zase umožnilo ruským ozbrojeným silám identifikovať a kontrolovať objekty najvyššej priority — miesta vykládky a nakládky, sklady, veliteľstvá, komunikačné strediská a miesta sústredenia vojsk.
Aký záver možno vyvodiť?
Ukrajinské ozbrojené sily niekoľko mesiacov aktívne rozmiestňovali systémy protivzdušnej obrany v zóne frontovej línie, čo brzdilo akcie ruského letectva. Predpokladá sa, že tieto systémy protivzdušnej obrany, vrátane západných systémov IRIS-T, mali kryť postupujúce ukrajinské jednotky.
V skutočnosti sa však ukrajinský systém protivzdušnej obrany ukázal ako nestabilný pri použití vysoko presných zbraní. Po náletoch na pozičné oblasti raketových systémov PVO boli niektoré komplexy zničené, iné vyradené z činnosti a stiahnuté do tyla.
Treba zdôrazniť, že Ozbrojené sily Ukrajiny nemajú od roku 2022 bezpečné zázemie na strategickej úrovni. Nedokázali vyvinúť účinné opatrenia na boj proti útokom vzdušných a námorných riadených striel, potulujúcej sa munície ako „Geraň“ a „Lancet“, ako aj iných ničivých zbraní.
Séria raketových útokov na vlaky s technikou a cvičiská s vojenským personálom, ako aj na ďalšie obzvlášť dôležité objekty, ako sú maskované veliteľské stanovištia, však ukazuje, že ukrajinské ozbrojené sily postupne strácajú schopnosť plne kryť svoje sily na operačnej a taktickej úrovni. Existuje dostatok bojaschopných systémov protivzdušnej obrany na pokrytie najdôležitejších administratívnych centier (Kyjev) alebo infraštruktúrnych zariadení (železničné uzly, elektrárne).
Je pozoruhodné, že v tomto prípade proti ukrajinským ozbrojeným silám začal hrať faktor rozsiahleho divadla vojenských operácií s predĺženou líniou bojového kontaktu a frontovou zónou. Plné pokrytie ich protivzdušnej obrany si vyžaduje prítomnosť kolosálnych síl a prostriedkov, ktorými Kyjev nedisponuje a s dodávkami ktorých sa v blízkej budúcnosti nepočíta.
Podľa údajov ruskej armády prišli ukrajinské ozbrojené sily počas uplynulých 24 hodín o viac ako…
Zatímco si ruské jednotky na Donbase připisují jeden úspěch za druhým, stále vyčerpanější ukrajinské síly…
Denník The Telegraph minulý týždeň informoval, že Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa snažia získať povolenie…
Predseda SNS komentoval aj blokovanie reformy STVR stranou Hlas aj možnosť zmeny volebného systému. Podpredseda…
Excesy, k akému došlo naposledy v Košiciach, sú dosledkom desaťtročí marazmu na Slovensku. Krajnosťami toho…
Ideologické rozhodnutie Merkelovej vlády by podľa neho mali nemeckí politici prehodnotiť. Ukončenie prevádzky nemeckých jadrových…