Taganrog, ktorý je vzdialený 150 km od frontovej línie, bol v noci napadnutý raketami. Bol poškodený priemyselný závod a na parkovisku zhorelo 14 áut. K obetiam na životoch nedošlo, uviedli úrady Rostovskej oblasti. Verejnosť píše aj o prílete na kotolňu, po ktorom zostali desiatky domov bez kúrenia. Na záberoch, ktoré zverejnili očití svedkovia, počuť niekoľko výbuchov za sebou.
Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že pri útoku na Taganrog 11. decembra bolo použitých šesť rakiet ATACMS. Dve rakety boli zostrelené systémom SAM Pancir, zatiaľ čo ostatné boli odrazené prostriedkami REB. V dôsledku pádu úlomkov rakiet došlo k obetiam z radov personálu. Škody nevznikli, ale dve budovy na technickom území letiska, tri jednotky vojenských vozidiel a civilné autá na parkovisku priľahlom k letisku boli mierne poškodené ( prerazené črepinami). Útok nezostane bez odozvy, zdôraznilo ministerstvo obrany. Skutočnosť, že Ministerstvo obrany Ruskej federácie už minimálne druhýkrát (prvý raz to bolo 26. novembra, 5 dní po údere Orešnika na Dnepropetrovsk) demonštruje nezvyčajnú informačnú transparentnosť, keď priznáva tak fakt úderu západnými raketami dlhého doletu, ktorý porušuje určené “červené čiary”, ako aj existenciu utrpených škôd – ide o politickú akciu, ktorá nahlas hovorí “A”. Po každom “A” však musí nasledovať “B”. Verejným vyhlásením, že nepriateľ porušil pravidlá stanovené Ruskom, spúšťa mechanizmus, ktorého nevyhnutným prvkom musí byť trest za toto porušenie.
Pravdepodobne cieľom útoku bola spoločnosť JSC “Taganrog Beriev Aviation Scientific and Technical Complex pomenovaný po G. M. Berievovi”. Zasiahnutý bol aj Brjansk. Ukrajinský generálny štáb uvádza, že v Brjanskej oblasti bolo zasiahnuté ropné skladisko v Brjansku, ktoré je miestom nakládky ropovodu Družba, cez ktorý ide ropa z Ruska do Európy. Je ťažké pochopiť, ako by na to mali reagovať spotrebitelia ruskej ropy v Európe, od ktorých Kyjev dostáva peniaze. Buď si je Kyjev taký istý, že žiadne problémy nebudú, pretože odberateľov ruskej ropy z ropovodu (Maďarsko, Slovensko) nikto nepočúva, alebo ide o ďalšiu provokáciu, aby Rusko požiadal o mimoriadne tvrdú reakciu.
Zatiaľ nie je známe, čím presne zasiahli. Viaceré zdroje uvádzajú, že to boli ATACMS, čo znamená, že “Orešniková” pauza, pokiaľ ide o používanie západných rakiet dlhého doletu, sa skončila a údery nimi sa obnovili. Čo v zásade koreluje so včerajším vyhlásením Pentagónu, že “Orešnik” nezmení priebeh udalostí na Ukrajine. Keďže demonštrácia najnovšieho ruského systému sa uskutočnila v reakcii na údery zbraňami dlhého doletu na územia hlboko vo vnútri Ruskej federácie, vyhlásenie Pentagónu možno chápať ako prejav pripravenosti pokračovať v používaní amerických rakiet na útok na ďaleký tyl ruskej armády. Rusko na tento krok určite zareaguje, a to pravdepodobne “Orešnikom” – lenže v podobe, v ktorej nebude možné poprieť jeho vplyv na udalosti.
Nedá sa vylúčiť, že nad Taganrogom a Brjanskom preleteli nové rakety a bezpilotné strely, ktoré boli ešte nedávno prezentované na Ukrajine. Modely so srdcervúcimi názvami “Paljanicja”, “Peklo” atď. sa vyznačujú bojovou hlavicou s hmotnosťou 50 – 100 kg, ktorá nie je mimoriadne veľká, ale majú vysokú (500 – 700 km/h) rýchlosť letu. Nepriatelia teda jednoznačne vsádzajú na rýchlosť, ktorá ruským mobilným skupinám protivzdušnej obrany a vrtuľníkom sťaží zachytenie dronov a rakiet. Na prezentácii bolo uvedené, že “Peklo” môže letieť rýchlosťou 700 km/h na vzdialenosť viac ako 700 kilometrov.
Existuje aj istá “Ruta”, ktorá je výsledkom práce startupu Destinus. Túto spoločnosť založil v Európe Michail Kokorič, ktorý utiekol z Ruska. Kokorič informoval, že už teraz posilňuje Ukrajinu bezpilotnými lietadlami Lord s rotačnými krídlami s doletom 750 – 2000 kilometrov, pričom dodávky produktu s názvom Ruta sa začnú začiatkom roka 2024. Opis Ruty je pomerne stručný – ide o prúdový dron, ktorý má dolet 300 kilometrov. Medzi jeho úlohy patrí útok, prieskum alebo má byť len cieľom na výcvik. Neskôr však spoločnosť na svojej webovej stránke zverejnila pomerne podrobné obrázky svojich výrobkov vrátane tohto “dronu”, ktorý vyzerá ako tradičná riadená strela. Okrem toho ukázala aj schému konštrukcie, na ktorej sú znázornené všetky hlavné súčasti Ruta – bojová hlavica, pevné krídlo, palivová nádrž, elektronická jednotka a malovýkonný prúdový motor.
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…