V uplynulých troch rokoch Juraj Kliment ako sudca rozhodoval v exponovaných kauzách a Ústavný súd SR konštatoval, že v najmenej piatich prípadoch došlo zo strany senátu, v ktorom pôsobil pri rozhodovaní k porušeniu ústavných práv stíhaných osôb, pripomína vo svojom článku novinárka Júlia Mikolášiková, známa pod pseudonymom „Piraňa“.
Sudcu Najvyššieho súdu SR Juraja Klimenta často kritizuje predseda vlády Robert Fico (SMER SSD), rovnako ako aj jeho synovca, prokurátora Ondreja Repu, ktorý pôsobil na už zaniknutej špeciálnej prokuratúre.
Juraj Kliment bol tiež kandidátom na generálneho prokurátora, do funkcie ho navrhoval Ústav štátu a práva. V parlamente vtedy však nezískal ani jeden hlas, proti bolo 45 poslancov a zdržalo sa 102 poslancov.
V uplynulých troch rokoch Juraj Kliment ako sudca rozhodoval v exponovaných kauzách a Ústavný súd SR konštatoval, že v najmenej piatich prípadoch došlo zo strany senátu, v ktorom pôsobil pri rozhodovaní k porušeniu ústavných práv stíhaných osôb.
Išlo napríklad o tieto prípady:
(Poznámka: Tejto téme sa budem neskôr ešte venovať v samostatnom texte.)
Sudca Juraj Kliment poskytol denníku SME obsiahli rozhovor ešte pred atentátom na premiéra, ktorý sa stal 15. mája. Na webe ho zverejnili ho v nedeľu (2. júna) večer. V čase, keď ministerstvo spravodlivosti začalo preverovanie v elektronickej podateľni najvyššieho súdu v súvislosti s prideľovaním spisov.
Okrem iného povedal, že generálny prokurátor Maroš Žilinka mal svoju funkciu vopred istú. Za generálneho prokurátora ho poslanci zvolili v decembri 2020 Dovtedy pôsobil ako prokurátor špeciálnej prokuratúry. Získal 132 hlasov a prezidentka Zuzana Čaputová ho do funkcie vymenovala 10. decembra 2020. V období rokov 2010 až 2012 zastával funkciu štátneho tajomníka na ministerstve vnútra pod vedením Daniela Lipšica (vtedy KDH) a šéfom kancelárie bol Vladimír Pčolisnký, ktorý sa v apríli 2020 stal riaditeľom Slovenskej informačnej služby (SIS). V marci 2021 ho obvinili z korupcie a v auguste 2023 aj v kauze Rozuzlenie. Toto obvinenie prokuratúra nedávno zrušila.
Podľa Juraja Klimenta sa o kandidátov sa zaujímal aj Peter Košč alias pán X, ktorý sa s ním snažil stretnúť a niekdajší šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a súčasný riaditeľ inšpekcie Branislav Zurian to chcel kryť.
KONTEXT: Peter Košč alias pán X je podnikateľ s väzbami na bezpečnostný sektor. Polícia dlhodobo prehliadala podozrenia na jeho protiprávne aktivity a minimálne od roku 2006 posúval najrôznejšie informácie príslušníkom vtedajších prezidiálnych útvar, ktoré boli predchodcami NAKA. V druhej korupčnej kauze bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je obžalovaný z podplácania. Čelí obvineniu aj v spomínanom prípade Rozuzlenie. Dlhodobo je na úteku v zahraničí.
O jeho kontaktoch s Marošom Žilinkom vypovedajú aj svedkovia v kauze Rozuzlenie. Poukázali na to novinári, ktorí boli dlhodobo nekritickí k rozhodovacej činnosti Špecializovaného trestného súdu i najvyššieho súdu v dôležitých prípadoch. Na novinárske otázky v súvislosti s Petrom Koščom generálny prokurátor dlhodobo neodpovedá.
Známe sú však vzťahy pána X aj s Danielom Lipšom. Stretávali sa i u neho doma spoločne s vtedajším policajným funkcionárom Bernardom Slobodníkom (dnes najznámejším kajúcnikom), s vtedajším špeciálnom prokurátorom Dušanom Kováčikom a Vladimírom Pčolinský.
V rozhovore Juraj Kliment opísal situáciu, ku ktorej došlo v čase pred voľbou generálneho prokurátora v parlamente. „Cez jedného známeho mi vtedy napríklad prišla ponuka, že sa so mnou chce stretnúť (Peter) Košč. Pripadalo mi to, ako keď sa so mnou v minulosti chcel takto stretnúť (Marina) Kočner a posielal mi odkazy cez prezidenta golfového klubu Welten. Odkázal som mu, že sa s ním rád zoznámim, ale za iných okolností, ako si to on asi predstavuje. Podobne som reagoval aj na ponuku od Košča,“ povedal Juraj Kliment pre denník SME.
O príhode sa vraj zmienil aj Branislavovi Zurianovi, ktorý v tom čase šéfoval NAKA a bol s ním v kontakte kvôli podozreniu, že ho niekto sleduje. „On na moje prekvapenie povedal, aby som sa s Koščom stretol a že to môže aj sprocesovať cez úradný záznam. Pomyslel som si, že to sa mi azda sníva,“ podotkol. Za zmienku ešte stojí aj to, že o údajnom sledovaní sa Juraj Klient zhováral aj s vtedajším riaditeľom spravodajskej služby Vladimírom Pčolinským.
Juraj Klinet sa vyjadril, že nevie, či sa Branislav Zurian stretával s Petrom Koščom. „Pre mňa bolo šokujúce najmä to, ako ďaleko sú ochotní zájsť niektorí ľudia len preto, aby boli zvolení. Dnes vidíme, ako sa generálny prokurátor Žilinka vyhýba jasnej odpovedi na otázku, či sa s Koščom stretol. Všetci pritom vedia, ako takéto stretnutia prebiehajú. Slúžia len na budúcu kompromitáciu daného kandidáta, keďže také stretnutia, zvlášť s osobami z tohto prostredia, sa nahrávajú, keďže sa tam zvyčajne nasľubujú hory-doly,“ tvrdil.
Na otázku redaktora: „Máte nejaké konkrétne informácie o tom, že by sa s Koščom niekto stretol – či už Maroš Žilinka, alebo ďalší kandidáti?“, odpovedal: „Nič konkrétne neviem. Vychádzam len z toho, že keď sa chcel Košč stretnúť so mnou, tak zrejme s rovnakým návrhom kontaktoval aj ostatných kandidátov.“
Branislav Zurian o vzťahoch s Petrom Koščom vypovedal na inšpekcii niekoľkokrát v postavení svedka ešte v čase, keď bol v civile. Verejne podal svedeckú výpoveď vlani v júli na pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v kauze obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a pána X. Pred samosudcom Michalom Trubanom rozprával o tom, čo všetko mu povedal bývalý šéf operatívy Ján Káľavský (neprávoplatne odsúdený za korupciu a taktiež stíhaný v kauze Rozuzlenie, toho času žije v Bosne a Hercegovine – pozn. autorky ) o vzťahoch na NAKA, ako policajti pracovali so svedkami v sledovaných kauzách.
„Hovoril mi napríklad, ja som v tom čase netušil, že Káľavský sa pozná s Koščom, mne to vlastne povedal až po tom čo sa udialo, že Košč poskytoval Káľavskému rôzne informácie k rôznym trestným činom. Musím povedať, že (Ján) Čurilla za mnou chodil a tvrdil, že najlepší operatívec je Káľavský, že má najlepšie informácie, že si zaslúži odmenu a spomínal mi tiež, že chceli od neho, od Káľavského, že by dohodol s Koščom, aby dohodol spoluprácu s (Norbertom) Bӧdӧrom, že keď sa Bӧdӧr prizná a že bude rozprávať na ďalších, tak že mu dokážu vybaviť dohodu päť rokov,“ vypovedal.
Vylúčil, že by obžalovanému Koščovi on dám niekedy poskytol informácie v rozpore so zákonom.
„(Petra) Košča som videl trikrát v živote, raz to bolo v roku 2018, kedy ma s ním zoznámil prezident (Policajného zboru SR) (Milan) Lučanký, predstavil mi ho ako poradcu riaditeľa SIS. Potom druhýkrát som ho stretol po tom, ako som sa stretol s sudcom Najvyššieho súdu SR, meno si nespomínam a tretíkrát som ho stretol na Štrbskom plese tesne po smrti generála Lučanského,“ uviedol pred súdom. Stretnutie na Štrbskom plese bolo posledné.
Ján Káľavský sa podľa jeho slov poznal s Petrom Koščom. „Čo mi aj Káľavský povedal a povedal mi to aj Jano Čurilla. Povedal mi, že im pomáha pri nejakých informáciách,“ spomenul Branislav Zurian na súde.
Branislav Zurian o jeho vzťahoch s Petrom Koščom verejne prehovoril aj vlani v novembri na Výbore pre obranu a bezpečnosť Národnej rady SR, kde ho vypočúvali ako kandidáta na šéfa inšpekcie.
„Košč po smrti Milana Lučasnkého mi volal, že sa potrebuje so mnou stretnúť, že mi musí niečo povedať, bolo to, myslím na Štrbskom Plese, nebol som tam sám, bol som tam s mojimi známymi, kde mi povedal, že bol za ním Káľavský a mu povedal, čo robil na NAKA. Ja som mu povedal, že prečo to povedal, nech to povie mne, on povedal, že dobre ja mu zavolám….,“ povedal, s tým že to bolo v decembri 2020 alebo v januári 2021. S Jánom Káľavským bol naposledy v kontakte, krátko predtým ako odchádzal z NAKA do civilu. Podotkol, že s Petrom Koščom mali vzťah mnohí policajti, policajti i novinári.
O tom, že bol Ján Káľavský na návšteve u Petra Košča doma sa dozvedel od svojich nadriadených, ktorí mu ukázali fotografiu. Keď sa Jána Káľavského pýtal, prečo tam bol, dostal odpoveď, že je jeho informátor. Potvrdili mu aj iní policajti z NAKA. Nevidel tak dôvod, aby voči Jánovi Káľavskému vyvodil personálne opatrenie. Fotografiu priniesla televízia Markíza a portál Topky.sk.
KONTEXT: Bývalý šéf NAKA Ľubomír Daňko, ktorý dnes pôsobí v Nadácii Zastavme korupciu, ako svedok na súde v korupčnej kauze Dušana Kováčika vypovedal, že Jána Káľavského vyfotili novinári, v ďalšej časti výsluchu však uviedol, že na dome aj v jeho okolí sú kamery a Peter Košč sledoval, čo sa tam deje. Je teda vylúčené (aj vzhľadom na iné okolnosti), že by ho zaznamenali žurnalisti. Naviac ľudia blízki vtedajšiemu ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (Hnutie SLOVENSKO, pred tým OĽaNO) tieto zábery ponúkali viacerým médiám. Keď som exriaditeľa NAKA s týmto konfrontovala uviedol, že sa pred sudcom zrejme zle vyjadril a chcel vlastne povedať, že fotografiu zverejnili novinár. Kto záber vyhotovil vraj nevie.
Na otázku poslanca Juraja Krupu (SaS) aký je jeho vzťah s Petrom Koščom, Branislav Zurian odpovedal, že sa s ním prvý raz stretol v lete (asi v auguste) v roku 2018 v Poprade a predstavil mu ho vtedajší policajný prezident a jeho priateľ Milan Lučasnký. Tvrdil, že poradca riaditeľa SIS. V máji 2019, keď ho vymenovali za šéfa NAKA sa stretli opäť. „Nakoľko som nemal dobré vzťahy s Vladom Pčolinským, tak som poprosil Milana Lučasnkému, aby mi pomohol urovnať vzťahy,“ opisoval. Vtedajší policajný šéf však nemal vraj na Vladimíra Pčolinského kontakt a svojmu podriadenému poradil, aby zavolal Petrovi Koščovi, ktorý mu napokon dohol stretnutie.
Následne ho Milan Lučanský zoznámil aj so sudcom Jurajom Klimentom. „… povedal mi (Kliment) , že doktor (Štefan) Harabin mal sa dopustiť nejakého trestného činu v súvislosti s voľbami, buď prezidenta alebo stranou Sieť (správne je Vlasť) do národnej rady, ale nechce ísť za Koščom vzhľadom na jeho postavenie, tak či by som nešiel ja. Ja som povedal, že vieš čo, môžem ísť. Tak som išiel za Koščom. Koščovi som takú otázku dal, že či má takú informáciu, k tomu a k tomu, povedal, vieš čo, ja čo sa týka parlamentných volieb, určite to je v poriadku, lebo pri tom som bol, ale čo sa týka prezidentských volieb, to neviem, keď zistím, dám ti vedieť. Vravím, dobre. To bolo druhé stretnutie s Koščom,“ odpovedal, s tým, že tretie už opísal. „ Mám 46 rokov a tohto človeka som videl trikrát,“ dodal.
KONTEXT: Peter Košč sa oženil s neterou Štefana Harabina, ktorý mal a má s Jurajom Kliementom dlhodobé nezhody. Štefan Harabin sa začal politicky angažovať a prvý raz kandidoval v prezidentských voľbách už pred piatimi rokmi. Rovnako sa pokúšal uspieť aj parlamentných voľbách v roku 2020 stranou Vlasť. Neuspel.
„V súvislosti so stranou Vlasť, ktorej ja nie som členom, Peter Košč pomáhal zháňať priaznivcov, ktorí by podporili finančne stranu. Pomáhal so sponzormi, mal známych, ktorí sympatizovali s myšlienkami a s programom Vlasti,“ opísal v minulosti pre môj blog Štefan Harabin.
Spomenul tiež, že mu pomáhali v kampani aj prezidentskej aj parlamentnej takmer všetci príbuzní. „Či už zohnali sponzorov, či sami prispeli, alebo fyzicky pomáhali,“ opísal Harabin. Doplnil, že jeho synovec Štefan a teda svokor Petra Košča je (v čase vyjadrenia – pozn. autorky) predsa členom predsedníctva Vlasti.
Niekdajší špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa verejne opakovane vyjadril, že Peter Košč mu vraj chcel informácie o financovaní volebnej kampane jedného prezidentského kandidáta. On mu poradil, aby podal trestné oznámenie.
„K týmto skutočnostiam som už viackrát vypovedal aj pred orgánmi činnými v trestnom konaní aj súdom. Uviedol som aj informácie o tom, že chcel pán sudca Kliment, aby som sa stretol s pánom Koščom k informáciám o pánovi Harabinovi. Nebudem sa k daným veciam vyjadrovať do mediálneho priestoru,“ odkázal Branislav Zurian prostredníctvom hovorkyne inšpekcie Andrei Dobiášovej na margo aktuálnych vyjadrení Juraja Klimenta.
„Prečo Kliment, keď mal mať informácie o „údajnej nezákonnosti z mojej strany“ a pritom ma chorobne nenávidel, lebo som ešte 2014 na neho podal disciplinárny návrh za nevypracovanie väzobného rozhodnutia v zákonnej lehote a hrozilo mu preradenie na Krajský súd (iba pre úplnosť Daniela Švecová hneď po nástupe do funkcie predsedníčky Najvyššieho súdu SR na jeseň 2014 podaný disciplinárny návrh neopodstatnene vzala späť), nepodal oficiálne trestného oznámenie, respektíve prečo neodovzdal takzvané informácie Vladimírovi Pčolinskému, s ktorým ako sám uvádza (v rozhovore – pozn. autorky) sa stretol niekedy v máji 2020, alebo kamarátovi Lipšicovi, či už ako advokátovi, alebo neskôr od 15. februára 2021 už ako špeciálnemu prokurátorovi? ,“povedal Štefan Harabin pre môj blog.
Podľa jeho názoru je hanbou slovenskej justície, že Juraj Kliment je doteraz vôbec sudcom, hoci zjavne ako sa sám otvorene priznal, že sa stretával so šéfom SIS.
„Jeho spolupráca s tajnými službami mňa neprekvapuje, lebo v roku 2008 bol školení CIA na Filipínach, kde ho vyslal (Milan) Karabín (bývalý predseda najvyššieho súdu – pozn. autorky),“ dodal Štefan Harabin.
Po vypublikovaní článku zareagoval aj Vladimír Pčolinský. „Aj cezo mňa osobne Juraj Kliment posielal odkazy Petrovi Koščoovi, aby dal veci na Harabina, inak to z neho dostane iným spôsobom. Ja som tento odkaz nikdy neodovzdal, lebo som sa nechcel zapájať do osobnej vendety sudcu Klimenta,“ napísal.
Autor: Júlia Mikolášiková – novinárka známa pod pseudonymom „Piraňa“.
Zdroj: blog.sme.sk / InfoVojna
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…