Rád by som zhodnotil nadchádzajúci rozhovor medzi Putinom a Bidenom, dokonca, presnejšie, jeden jeho aspekt. Totiž, kto to potrebuje viac?
Začnime Bidenom. Pripomeniem, že sa k moci dostal ako predstaviteľ elity „západného“ globálneho projektu, teda nadnárodných bankárov, ktorí boli hlavnými beneficiármi brettonwoodského systému. Oni, a nie Spojené štáty ako celok.
Zničenie brettonwoodskeho modelu v podobe „reaganomiky“ v roku 2008 viedlo k tomu, že v USA sa antiliberálna časť elity veľmi posilnila (nezabudnime, „liberalizmus = vláda bankárov“) a bankári v r. 2016 prišli na „červenú“ čiaru, mohli byť zbavení moci. Preto s titánskym úsilím vrátili svojho zástupcu do Bieleho domu s úlohou: dostať všetko naspäť!
Biden vydržal dva mesiace (do polovice marca tohto roku), po ktorých sa ukázalo, že všetky modely treba radikálne zmeniť. Možnože elita „západného“ projektu to chápala už aj predtým, no boj proti Trumpovi a drzým „digitalistom“ ich prinútil vrhnúť všetky sily iným smerom. A dnes je už jasné, že všetky ostatné problémy na tomto pozadí osobitnú úlohu nehrajú.
Biden nemá časovú rezervu, inflácia rýchlo rastie a situáciu treba zachraňovať práve v Spojených štátoch (bankári si nemôžu dovoliť dať moc v krajine alternatívnym elitným skupinám, EÚ na čele s Berlínom ich nádeje nesplnila, „zelená“ koalícia pravdepodobne rýchlo dorazí ekonomiku regiónu vo všeobecnosti a najmä Nemecka), niet kam cúvnuť. Je potrebné za každú cenu rýchlo rokovať s potenciálnymi svetovými lídrami a využiť všetky ušetrené zdroje na záchranu situácie v USA.
To je dôvod, prečo Biden naliehavo potrebuje dohodu s Putinom. Všimnime si témy potvrdené zo samotného Bieleho domu, ktorý budú prerokovávané pri nadchádzajúcom rozhovore medzi Putinom a Bidenom. Americký prezident sa chystá nastoliť tému Ukrajiny a jej hraníc, ako aj strategickú stabilitu, kybernetické a regionálne otázky. Súdiac podľa súboru tém je veľmi pravdepodobné, že pôjde o rozhovor o rozdelení „sfér vplyvu“.
Podotýkam, že odporcovia tohto prístupu sa agresívne snažia dohovory zrušiť (a nielen USA s Ruskom). Preto je tu posilňovanie sankcií, výkriky o ruskej hrozbe Ukrajine a útoky na samotného Bidena. Existujú aj pokusy o rozpútanie vojny v Zakaukazsku, pretože by to mohlo narušiť „jadrovú dohodu“ medzi Spojenými štátmi a Iránom. No a ešte oveľa viac.
U Putina je situácia iná. Môže si dovoliť čakať. Nie dlho, no pár mesiacov určite. A pred začatím ekonomickej reformy v Rusku (ktorej musí predchádzať personálna reforma) musí presne vedieť, ktoré regióny spadajú pod kontrolu Ruska (čiže vstúpia do eurázijskej menovej zóny), a ktoré nie. Pretože bez toho nemôžete vytvárať kompetentné plány.
Preto som si istý, že to bol Biden, kto rozhovor inicioval. A témou rozhovoru môže byť len rozdelenie sveta na menové zóny, ktoré Bidenovej administratíve umožnia začať realizovať vážne zmeny v Spojených štátoch a tých regiónoch, ktoré zostanú v jeho vplyve. Situácia v Spojených štátoch je taká vážna, že akékoľvek iné témy teraz pre Bidena nehrajú žiadnu rolu. Toto je globálny obraz dneška.
Michail Chazin/news-front
Na už mesiac trvajúci a zdá sa, že stále sa prehlbujúci konflikt medzi triom z Národnej koalície…
Najskôr nekonečné lockdowny, potom drahé energie, inflácia a následná nižšia kúpyschopnosť obyvateľstva sa podpísali pod krach…
Desiatky miliónov voličov svojimi hlasmi rozhodujú aj o novom zložení 435-člennej Snemovne reprezentantov USA a…
Slovenky, Slováci, občania nášho štátu slovenského. Touto cestou sa vám chcem poďakovať za vaše nasadenie…
Politická kríza v koalícii sa prehlbuje. Skupina poslancov okolo nezaradeného poslanca NR SR Rudolfa Huliaka (NK), ktorí sa…
Minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati), Slovensko doslova odzbrojil sa nedávno kdesi mediálne vyplakal, že pripravil…