Čo zničilo Rusko na leteckej základni Starokonstantinov?
Ešte 14. decembra Avia.pro oznámila , že ruské vzdušné sily (VKS) poslali štyri MiGy-31K/I (prepadové stíhačky upravené na úderné stíhačky) vyzbrojené vzduchovými hypersonickými raketami 9-A-7660 „Kinzhal“ (zvyčajne vzhľadom na nepotvrdené Kh-47M2) na ničenie vysoko prioritných cieľov na leteckej základni Starokonstantinov v Chmelnitskej oblasti (región).
Avia.pro s odvolaním sa na ukrajinské zdroje uvádza, že štart sa uskutočnil z ruskej Lipetskej oblasti, vzdialenej takmer 1000 km. Pôvodne sa predpokladalo, že útok zničil iba taktické bombardéry Su-24M zo sovietskej éry upravené na nosenie francúzsko-britských rakiet „Storm Shadow/SCALP EG“. Čoskoro boli informácie aktualizované, aby zahŕňali zničenie stíhačiek MiG-29 a Su-27.
Odvtedy sa však objavilo množstvo správ, že skutočných cieľov bolo oveľa viac, než len rýchlo sa zmenšujúce zásoby starších prúdových lietadiel zo sovietskej éry.
Tieto správy poukazujú nielen na podozrenia z zničenia niekoľkých systémov protivzdušnej obrany dodávaných NATO, vrátane veľmi vychvaľovaných systémov SAM (rakety zem-vzduch) „Patriot“, ale aj oveľa prehnanejších stíhačiek F-16 vyrobených v USA. .
Niekoľko milblogových telegramových kanálov dokonca uviedlo presné načasovanie útokov. S odvolaním sa na zdroje „blízke vedenia síl kyjevského režimu“ správy tvrdia, že o 16:45 leteli smerom na Starokonstantinov tri vysokorýchlostné vzdušné ciele, čo malo za následok o dve minúty neskôr mohutný výbuch. Do 16:50 boli zaznamenané minimálne dva ďalšie výbuchy.
Ruskí aj ukrajinskí milbloggeri uviedli, že úder na Starokonstantinov je spojený so solídnymi informáciami o objavení sa „niečoho veľmi dôležitého na leteckej základni“, čo podnietilo VKS použiť svoju najnebezpečnejšiu raketu odpaľovanú zo vzduchu, ktorá je vo všeobecnosti vyhradená pre takúto vysokú prioritu.
Prominentné kanály ako „ Dvaja Majori “ a „ Militaristi “ informovali, že tieto nálety boli súčasťou širšieho úsilia, ktoré zničilo aj jeden SAM „Patriot“ dodaný Nemeckom. Kyjevská Defence Express zverejnila podobné správy 14. decembra a tvrdila, že VKS použila „Kinžalov“ „prvýkrát za viac ako štyri mesiace“, pričom „posledný zaznamenaný úder bol 11. augusta“, keď ciele na západnej Ukrajine boli zasiahnuté.
Plukovník Yurii Ihnat, jeden z hovorcov „neonacistickej junty“, povedal, že nebude komentovať informácie o dôsledkoch útoku, pričom trvá na tom, že „[mali by sme] nechať nepriateľa, aby si vyvodil vlastné závery“ a „[my] nedávať im informácie o tom, na čo sa zamerali a čo zasiahli“.
Avšak aj silne zaujaté zdroje kyjevského režimu priznali, že útok bol veľmi zložitý a zahŕňal množstvo návnad a dronov . Náletové sirény oznámili, že lietadlá MiG-31K/I vzlietli o 11:07, čo sa neskôr ukázalo ako falošný poplach. To isté sa stalo o 12:42 a 14:09, pričom oba sa neskôr potvrdili ako falošné poplachy, keďže nedošlo k žiadnym raketovým útokom. Nabudúce spomínané náletové sirény ohlásili útok až po prvom výbuchu.
Toto je jasným indikátorom prepracovanosti raketového útoku, čo opäť potvrdzuje názor, že čokoľvek bolo umiestnené na leteckej základni Starokonstantinov, bolo skutočne cieľom s vysokou prioritou.
Obrovský zmätok v zdrojoch „neonacistickej chunty“ viedol k oznámeniam, že počet „Kinžalov“ dosiahol 15, v porovnaní s dvomi raketami len pred minútami. Čo sa týka ruskej armády, zdá sa, že to, čo upútalo pozornosť jej ISR (spravodajstvo, sledovanie, prieskum), bolo naliehavé rozmiestnenie systémov SAM zo zdrojov NATO, ktoré tam boli na ochranu vysoko prioritných prostriedkov. Zrejme, ako už bolo spomenuté, to zahŕňa umiestnenie prvých veľmi očakávaných bojových lietadiel F-16 vyrobených v USA na Ukrajinu.
Je potrebné poznamenať, že 24. decembra ruské MO (ministerstvo obrany) uznalo úspešné útoky na viaceré vojenské objekty po celej Ukrajine. To zahŕňa zničenie systémov SAM, ako je NASAMS (nórsky pokročilý raketový systém Surface-to-Air) a francúzsky vyrobený „Crotale-NG“, oba na leteckej základni Starokonstantinov.
Tieto systémy protivzdušnej obrany tu boli pravdepodobne na ochranu vyššie uvedených prostriedkov s vysokou prioritou . Je zaujímavé, že len dva dni predtým, 22. decembra, Holandsko oznámilo, že „čoskoro dodá“ najmenej 18 stíhačiek F-16. Potvrdil to aj samotný premiér Mark Rutte , ktorý to označil za „jeden z najdôležitejších prvkov dohôd o vojenskej podpore pre Ukrajinu“.
Minister obrany kyjevského režimu Rustam Umerov nedávno uviedol, že F-16 je veľmi zložitý a citlivý a vyžaduje si najlepšie možné zariadenia a infraštruktúru . Jediná letecká základňa na Ukrajine s takýmito parametrami je práve tá v Starokonstantinove.
Postavená ešte v ére ZSSR je známa svojou robustnosťou a bola jednou z najdôležitejších sovietskych leteckých základní počas (prvej) studenej vojny. V spojení s praxou politického Západu oznamovať dodávku zbraní po tom, čo už boli prevedené do „neonacistickej junty“, ako aj so skutočnosťou, že mala dodatočné pokrytie SAM, to ešte viac posilňuje myšlienku, že stíhačky F-16 sú (alebo v tomto prípade boli) už na leteckej základni Starokonstantinov.
Drago Bosnic/skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…