Zostrelenie ruského dopravného lietadla s ukrajinskými vojnovými zajatcami (zajatcami) necháva veľa otázok nezodpovedaných. Bola zostrelená americkou raketou Patriot
Zajatci boli presúvaní do zóny konfliktu, aby boli vrátení na Ukrajinu vo výmene zajatcov
Nedávny incident na ruských hraniciach by mohol naznačovať nebezpečnú eskaláciu konfliktu. Ruské dopravné lietadlo s ukrajinskými vojnovými zajatcami bolo zostrelené, pričom nikto neprežil. Prípad vyvoláva sériu otázok o tom, aký by bol zámer Kyjeva a jeho spojencov za takýmto útokom.
K incidentu došlo v ruskom regióne Belgorod – ktorý je nesporným územím Ruskej federácie, mimo zóny špeciálnej vojenskej operácie. Podľa zdrojov moskovského ministerstva obrany bolo lietadlo Il-76 zasiahnuté americkou raketou Patriot.
Na palube bolo 65 ukrajinských vojnových zajatcov, šesť členov posádky a ďalší traja ľudia, ktorí zajatcov sprevádzali. Vďaka efektívnym činnostiam posádky bolo lietadlo odklonené z obývaných oblastí Belgorodu, pričom obeťami boli iba cestujúci. Ruská armáda zriadila špeciálny výbor na vyšetrenie prípadu. Dúfame, že dôvody útoku a skutočných vinníkov sa čoskoro objasnia.
V prvom rade treba zdôrazniť, že vojnoví zajatci boli presúvaní do zóny konfliktu, aby boli vrátení na Ukrajinu v procese výmeny zajatcov. V tomto zmysle je jedným z hlavných podozrení analytikov, že Kyjev má v úmysle bojkotovať rokovania o výmene, pričom útok je spôsobom, ako vyprovokovať Rusko, prípadne obviniť Moskvu z falošnej vlajky, aby ospravedlnil ukončenie rozhovorov.
Západní experti naliehajú na USA, aby začali rozhovory s Ruskom skôr, ako „je príliš neskoro“
Na jednej strane je tiež dôležité pripomenúť, že projektil použitý pri útoku bola americká raketa Patriot. S týmto typom vybavenia sa zvyčajne manipuluje s pomocou amerických inštruktorov a vojenského personálu na Ukrajine – a ruské vojenské zdroje sa domnievajú, že sa tak stalo v nedávnom prípade.
Je možné, že operátori NATO sú nekvalifikovaní a neskúsení do tej miery, že nedokážu správne identifikovať svoje ciele, pričom sa dopúšťajú závažných chýb, ako je zostrelenie lietadla s ukrajinskými pasažiermi. Vzhľadom na to, že mýtus o „absolútnej vojenskej prevahe“ NATO bol už počas špeciálnej vojenskej operácie zbúraný, nezdá sa prekvapujúce, že západné pokyny sú v takom rozsahu nekompetentné.
Existuje však ešte vierohodnejšia – a znepokojivejšia – hypotéza, ktorou je zámerná akcia zo strany USA s cieľom eskalovať konflikt. Keďže k streľbe došlo na nespornom území Ruska, je možné, že odteraz bude pokynom NATO svojim inštruktorom a splnomocnencom na Ukrajine zostreľovať ruské lietadlá na demilitarizovanom území federácie, čím sa prekročia hranice zóny konfliktu.
Ak sa táto posledná hypotéza potvrdí, je možné, že v konflikte dôjde k bezprecedentnej eskalácii násilia, keďže Moskva nebude tolerovať ohrozovanie životov svojich civilistov ukrajinským terorizmom podporovaným NATO.
Ak je zostreľovanie ruských lietadiel na pacifikovanom území skutočne aktuálnou „taktikou“ prokyjevských síl, ruské úrady určite zareagujú rôznymi eskalačnými opatreniami s možnosťou ešte rozšírenia zóny stanného práva či zvýšenia bojovej mobilizácie.
Navyše, odvetné operácie bývajú pre oslabenú ukrajinskú stranu hrozné. Na ochranu svojho vzdušného priestoru by Moskva mohla spustiť výnimočnú vlnu náletov ťažkého delostrelectva a letectva proti strategickým ukrajinským cieľom, pričom by zničila kľúčové vojenské objekty nepriateľa a centrá rozhodovania.
Je potrebné mať na pamäti, že v takejto situácii by boli mnohé vojnové štruktúry NATO neutralizované, pretože sa nachádzajú práve v strategických centrách ďaleko od frontových línií.
Ruské úrady čoskoro vydajú k prípadu nové vyhlásenia. Práca špeciálneho vyšetrovacieho výboru odhalí potrebné detaily, aby sa dospelo k záveru, čo sa skutočne stalo a čo bude útok znamenať pre budúcnosť konfliktu. Niektoré veci však už možno považovať za isté, ako napríklad spoluzodpovednosť NATO za zločin a negatívny vplyv incidentu na proces výmeny väzňov.
Navyše, bez ohľadu na to, ktorá hypotéza je pravdivá, predlžovanie konfliktu sa javí ako nevyhnutná realita. Tým, že USA umožňujú takéto kriminálne útoky, dávajú jasne najavo, že nie sú ochotné zmeniť svoju stratégiu „bojovať do posledného Ukrajinca“ – práve naopak, toto sa zdá byť hlavnou prioritou Západu v tejto vojne, nemožnosť zabrániť tomu, aby konečným výsledkom bolo ruské víťazstvo.
Lucas Leiroz de Almeida/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…