Okrem embarga na dovoz energií členské štáty v súčasnosti diskutujú o sankciách voči najväčšej ruskej banke Sberbank.
Embargo na dovoz ropy a uvalenie sankcií proti najväčšej ruskej banke Sberbank. Aj tieto kroky zvažujú európske štáty v rámci šiesteho balíka sankcií proti Rusku. Dohoda o detailoch zatiaľ chýba, so sankciami sa neponáhľa najmä Nemecko.
Európska únia pripravuje „inteligentné sankcie“ proti dovozu ruskej ropy, vyhlásil podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.
„Pracujeme na šiestom balíku sankcií a jednou z otázok, ktoré zvažujeme, je nejaká forma ropného embarga. Keď zavádzame sankcie, musíme to urobiť spôsobom, ktorý maximalizuje tlak na Rusko a zároveň minimalizuje vedľajšie škody na nás samých,“ povedal Dombrovskis pre The Times.
Presné detaily ropných sankcií ešte neboli dohodnuté, ale mohli by zahŕňať postupný útlm dodávok ruskej ropy alebo uvalenie ciel na vývoz nad určitý cenový strop, objasnil podpredseda Komisie.
Ropa a ropné produkty tvorili v minulom roku viac ako tretinu exportných príjmov Moskvy. Európa v súčasnosti míňa okolo 450 miliónov dolárov denne na ruskú ropu a rafinované produkty, okolo 400 miliónov dolárov denne na plyn a zhruba 25 miliónov dolárov na uhlie, hovoria výpočty think tanku Bruegel.
„Najlepším výsledkom pre Komisiu sú najprísnejšie možné sankcie. Nemá však zmysel, aby sme navrhovali niečo, čo nezíska podporu,“ súhlasí s Dombrovskisom podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za justíciu Věra Jourová. Jourová potvrdila, že intenzívne sa diskutuje o zákaze dovozu ruskej ropy.
Kým Poľsko a pobaltské štáty presadzujú úplné energetické embargo, niekoľko ďalších krajín vrátane Nemecka, Maďarska a Rakúska je proti takémuto kroku z ekonomických dôvodov. Taliansko, ktoré bolo predtým proti okamžitému ukončeniu dodávok ruského plynu, teraz požaduje zastropovanie jeho ceny, čo podľa Ríma pripraví Moskvu o časť zdrojov.
Okrem embarga na dovoz energií členské štáty v súčasnosti diskutujú o sankciách voči najväčšej ruskej banke Sberbank. Ako naznačila Jourová, sankcie bankového sektora budú s vysokou pravdepodobnosťou akceptované, keďže medzi členskými krajinami existujú náznaky konsenzu.
Únia doteraz Sberbank ušetrila od predchádzajúcich kôl sankcií, pretože je spolu s Gazprombank jedným z hlavných kanálov platieb za ruskú ropu a plyn, ktoré krajiny EÚ kupujú napriek konfliktu na Ukrajine.
Nemecká vláda opakovane varovala, že prerušenie dodávok ruského plynu by mohlo viesť k trvalým ekonomickým škodám pre Európu, no dohodla sa s ostatnými európskymi štátmi na odstavení od ruského čierneho uhlia. V prípade ropy je situácia zložitejšia, ale krajina to môže zvládnuť do konca roka, oznámil nemecký minister hospodárstva a klímy Robert Habeck.
Nemecko je najväčším dovozcom ropy v Európe. Údaje o dovoze OECD hovoria, že denne dováža 0,56 miliónov barelov ropy (mb/d) a 0,090 mb/d inej minerálnej ropy. Priemerná spotreba krajiny bola v roku 2021 1,85 mb/d.
Plán Nemecka je znížiť dovoz ropy z Ruska na polovicu do augusta a postupnými krokmi dosiahnuť takmer úplnú nezávislosť do konca roku 2022. Mnohé spoločnosti sa už rozhodli neobnoviť zmluvy s ruskými producentmi a nahrádzajú ruský dovoz s ďalšími dodávateľmi uviedlo ministerstvo hospodárstva a klímy.
„Zmenené dodávateľské reťazce nadobudnú účinnosť už v najbližších týždňoch a mesiacoch,“upozornilo ministerstvo v apríli 2022.
Aj pre zdržanlivý postoj Nemecka, Rakúska či Maďarska, konsenzus o ďalších krokoch proti Rusku v oblasti dodávok energií a surovín zatiaľ chýba, uviedol v pondelok (25. apríla) najvyšší európsky diplomat Josep Borrell podľa nemeckých novín Die Welt.
„V súčasnosti nemáme v EÚ jednotný postoj k tejto otázke,” povedal Borrell.
Borrell uviedol, že o téme sa bude diskutovať na najbližšom summite EÚ, ktorý sa má uskutočniť koncom budúceho mája, a že dovtedy neočakáva žiadne rozhodnutie v tejto veci. „Konečný návrh na embargo na ropu a plyn ešte nie je na stole,“ povedal.
Európska komisia pravdepodobne tento týždeň predloží členským štátom návrhy na šiesty balík sankcií, uviedol nemecký Die Welt bez uvedenia zdrojov.
Všetky štáty Únie pracujú na znížení svojej závislosti od ruskej ropy a zemného plynu, povedal Borrell a dodal, že verí, že Európa bude nakoniec schopná znížiť svoju závislosť.
„V určitom bode sa to stane a potom Rusko bolestne pocíti, že sa strácajú príjmy z obchodu s ropou a plynom,“ dodal.
Europoslanci ešte začiatkom apríla vyjadrili rozhorčenie nad správami o zverstvách ruských ozbrojených síl a zdôraznili, že voči páchateľom týchto vojnových zločinov musí byť vyvodená zodpovednosť.
Poslanci v uznesení, ktoré plénum prijalo pomerom hlasov 513 (za): 22 (proti): 19 (zdržalo sa hlasovania), vyzvali na prijatie ďalších sankcií vrátane okamžitého úplného embarga na dovoz ropy, uhlia, jadrového paliva a zemného plynu z Ruska.
Požadujú tiež predloženie plánu na zaistenie bezpečnosti dodávok energie do Európy a stratégiu uvoľňovania sankcií v prípade, že Rusko podnikne kroky na obnovenie nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc a úplne stiahne svoje vojská z územia Ukrajiny.
Zdroj: euractiv.sk
Nákladné lietadlo spoločnosti DHL sa v pondelok nadránom zrútilo na obytný dom neďaleko medzinárodného letiska…
Spojené štáty americké zmapovali 200 cieľov v Rusku pre útok rakiet ATACMS. WSJ: Ďalší útok…
Nastupujúca Európska komisia (EK) nemôže počas tohtotýždňového hlasovania o dôvere v Európskom parlamente (EP) v…
Koalícia reaguje na kritiku konsolidačného balíka. Do päťpercentnej sadzby DPH pribudnú bezlepkové potraviny a mimovládne…
Minister obrany Robert Kaliňák predstavil v relácii Ide o pravdu rozsiahle plány na modernizáciu armády.…
Prednedávnom sme vás informovali, že politický subjekt Slovenské Hnutie Obrody (SHO) rozbehlo petíciu za vyhlásenie…