zdrava

Citróny zabíjajú rakovinové bunky dvanástich rôznych typoch rakoviny

Citróny zabíjajú rakovinové bunky 12 rôznych typoch rakoviny, vrátane prsníka, hrubého čreva, prostaty, pľúc a pankreasu.

Citróny, najmä ich šupky, sú vynikajúcim zdrojom terpénov, takých ako napríklad d-limonén. D-limonén preukázal v štúdiách pôsobivé výsledky v boji proti rôznym formám rakoviny.

Podľa US Institute of Medical Sciences po viac ako 20 laboratórnych testoch od roku 1970 citrónový extrakt ničí malígne bunky 12 rôznych druhov rakoviny, vrátane prsníka, hrubého čreva, prostaty, pľúc a pankreasu. Uvádza sa, že citrónové zložky sú 10 000-krát lepšie ako látka adriamycín (chemoterapeutické liečivo), ktorá spomaľuje rast rakovinových buniek. Okrem toho tento typ liečby citrónovým extraktom ničí iba malígne rakovinové bunky a zdravé bunky tak zostávajú nedotknuté.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Predbežné štúdie u ľudí tiež ukazujú sľubné výsledky pre pacientov s rakovinou prsníka. Počas štúdie na University of Arizona Cancer Center dostávalo 43 žien s diagnostikovanou rakovinou prsníka 2 gramy limonénu denne počas dvoch až šiestich týždňov. Počas selektívnej mastektómie sa odobrali vzorky krvi a prsného tkaniva na meranie d-limonénu, ako aj akýchkoľvek zmien v systémových a tkanivových biomarkeroch rakoviny prsníka.

Výsledky ukázali, že d-limonén sa nachádzal v prsnom tkanive a dosiahol vysokú koncentráciu v tkanivách (priemer = 41,3 μg / g tkaniva).

Štúdie vedcov z Texas Agricultural Experiment Station ukázali, že látky nachádzajúce sa v citrusových plodoch, nazývané limonoidy, sa zameriavajú na bunky neuroblastómov a zastavujú ich v laboratórnych podmienkach.

Podľa Ed Harrisa sú neuroblastómy zodpovedné za asi 10 % všetkých prípadov rakoviny u detí a zvyčajne predstavujú tvrdý nádor v krku, hrudníku, mieche alebo nadobličkách. Ed Harris, biochemik na experimentálnej stanici, spolupracoval na štúdii s Dr. Bhimom Patilom, rastlinným fyziológom v citrusovom centre A&M University of Kingsville vo Weslaco v Texase.

“Limonoidy sú prírodné zlúčeniny,” uviedol Ed Harris. „Na rozdiel od iných protirakovinových liekov, ktoré sú toxické, sa zdá, že limonoidy nespôsobujú ujmu na zdraví ľudí. Je to skvelá príležitosť.“

Fyziológ Patil nazýva citrusové plody „obrovským rezervoárom antikarcinogénov“. Ako rastlinný fyziológ uspel v izolácii a čistení mnohých limonoidov z citrusových plodov, aby biochemici mohli vyhodnotiť a porovnať ich protirakovinové schopnosti na molekulárnej úrovni.

“Limonoidy sa nachádzajú iba v citrusových plodoch,” uviedol Patil. „Nie sú prítomné v žiadnom inom ovocí alebo zelenine. Mojím cieľom je nájsť priame prínosy citrusov pre ľudské zdravie.“

Výsledky tiež ukázali, že pridanie d-limonénu znížilo expresiu nádorových markerov o 22 %.

D-limonén je k dispozícii ako doplnok výživy, je však ľahké ho získať z každodennej stravy. V citrónoch sa najvyšší obsah limonénu nachádza vo vnútorných častiach šupky a v bielej vnútornej mäkkej hmote šupky. Typický stredne veľký citrón obsahuje asi 300 mg d-limonénu.

Vylisovanie šťavy z citrónov je vynikajúci spôsob, ako do vašej stravy prirodzene pridať terpény. Vzhľadom k tomu, že citróny majú kyslú chuť, odporúčam pridať nejaké ďalšie ovocie pre sladkosť. Vhodné prísady do čerstvej šťavy s terpénom: jahody, čerešne a bylinky, ako je mäta pieporná, bazalka, tymián a rozmarín.

Citrusovo-čerešňová šťava na galón nápoja (3,79 l):

2⁄3 šálky čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy

2 citróny

2 pomaranče

1⁄3 šálky čerstvo vylisovanej pomarančovej šťavy

1 šálka organickej čerešňovej šťavy

2 šálky organického kokosového cukru

4 listy mäty piepornej

teplá/horúca voda

Naplňte 3-litrový sklenený džbán približne 1/4 objemu dostatočným množstvom teplej vody a pridajte cukor. Pridajte zvyšné ingrediencie a vytlačte šťavu z citrónov a pomarančov do džbánu.

Anya Vien

Reference:

Miller JA, Lang JE, Ley M, et al. Human breast tissue disposition and bioactivity of limonene in women with early-stage breast cancer. Cancer Prev Res (Phila). 2013 Jun;6(6):577-84.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

14 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

16 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

16 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

16 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

16 hodín ago