Si zdôraznil potrebu zlepšiť globálne hospodárske riadenie a vybudovať svetovú ekonomiku charakterizovanú spoluprácou, stabilitou a otvorenosťou.
Čínsky prezident Si Ťin-pching počas svojho prejavu na druhom zasadnutí 19. samitu G20 v brazílskom Riu de Janeiro vyzval na vybudovanie spravodlivého a vyváženého systému globálneho riadenia, pričom varoval pred rizikami politizácie hospodárskych otázok, fragmentácie globálneho trhu a protekcionistických krokov.“
„Musíme mať na pamäti, že ľudstvo žije v komunite so spoločnou budúcnosťou, vidieť rozvoj druhých skôr ako príležitosti ako výzvy a vnímať sa skôr ako partneri ako súperi,“ povedal Si vo svojom prejave.
Si zdôraznil potrebu zlepšiť globálne hospodárske riadenie a vybudovať svetovú ekonomiku charakterizovanú spoluprácou, stabilitou a otvorenosťou. Zdôraznil tiež význam reformy Svetovej obchodnej organizácie (WTO), postavenia sa proti unilateralizmu a protekcionizmu a čo najrýchlejšieho obnovenia normálneho fungovania mechanizmu urovnávania sporov.
„Je dôležité vyhnúť sa politizácii ekonomických otázok, vyhnúť sa fragmentácii globálneho trhu a vyhnúť sa prijímaniu protekcionistických opatrení v mene zeleného a nízkouhlíkového rozvoja,“ povedal Si Ťin-pching.
Čínsky prezident tiež zdôraznil potrebu zlepšiť globálne digitálne riadenie a vybudovať svetovú ekonomiku charakterizovanú inováciami, pričom zdôraznil, že „musíme zintenzívniť medzinárodné riadenie a spoluprácu v oblasti umelej inteligencie (AI), aby sme zabezpečili, že AI bude v prospech všetkých a nie hrou pre bohaté krajiny.“
V Riu de Janeiro pritiahla veľkú pozornosť účasť a prejavy čínskeho prezidenta na samite G20, pričom novinári z celého sveta pozorne sledovali Si Ťin-pchingove stretnutia a chválili jeho prejavy za podporu multilaterálnej spolupráce pri riešení globálnych výziev.
Matthew Bishop, profesor medzinárodnej politiky na univerzite v Sheffielde vo Veľkej Británii, povedal pre Global Times: „Zdá sa mi, že Čína sa čoraz viac snaží prevziať vedúcu úlohu v globálnom multilateralizme.“
Si Ťin-pching vo svojom prejave na G20 zdôraznil podporu Číny globálnemu Juhu a povedal, že Čína bude vždy členom globálneho Juhu, spoľahlivým dlhodobým partnerom rozvojových krajín a oddaným aktérom v záujme globálneho rozvoja.
Spomedzi ôsmich opatrení, ktoré načrtol Xi, tri konkrétne spomínajú globálny Juh. Čína napríklad zabezpečí, aby výskumné centrum globálneho Juhu bolo vhodné na daný účel a aby sa 20 miliárd dolárov z rozvojových fondov naďalej používalo na podporu rozvojových krajín a prehĺbenie praktickej spolupráce v oblastiach, ako je znižovanie chudoby, potravinová bezpečnosť a digitálna ekonomika.
Boj proti hladu a chudobe sa stal prioritnou témou tohtoročného samitu G20 v Riu de Janeiro so spustením Globálnej aliancie proti hladu a chudobe, ku ktorej sa Čína rozhodla pripojiť ako kľúčový účastník.
Čína dosiahla historické úspechy v zmierňovaní chudoby a môže významne prispieť k globálnemu znižovaniu chudoby prostredníctvom partnerstiev s krajinami, ako je Brazília.
Theo Schunck, výkonný tajomník Metropolis Institute v Riu, uviedol, že medzi najnaliehavejšie globálne výzvy dnes patria environmentálne krízy, ako sú klimatické zmeny, strata biodiverzity a znečistenie, sociálne a ekonomické nerovnosti vrátane hladu a chudoby, geopolitické napätie a regionálne konflikty.
„Čína a Brazília môžu spolupracovať rôznymi spôsobmi pri riešení týchto výziev,“ povedal Schunck pre Global Times.
Čoraz ústrednejšia úloha Číny pri riešení globálnych výziev a podpore spoločného rozvoja je zrejmá aj na okraji samitu G20 v Riu de Janeiro, kde miestni obyvatelia, zahraniční návštevníci a zamestnanci summitu prejavili značný záujem o Čínu, jej hospodársky pokrok a kultúrny prínos.
Zdroj: lantidiplomatico.it
Preklad: Dana Bystrická & dennikvv.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…