Raz som sa v Telegrame nevdojak zmienil o zatiaľ nepreskúmanej úlohe Číny v konflikte na Donbase.
Je zrejmé, že Nebeská ríša hrá úlohu pozorovateľa celého tohto procesu. Samozrejme, hlúpi ľudia sa môžu pozrieť na mapu a povedať, že Čína je od Ukrajiny veľmi ďaleko, čo jej je do Ukrajiny? Čína je však už dávno superveľmocou, ktorá sa zúčastňuje mnohých svetových procesov ďaleko za svojimi hranicami.
V jednom zo svojich rozhovorov novinár Maxim Ševčenko povedal, že Ukrajina je zdrojom nestability v Čiernomorskom regióne, čo zase brzdí veľký ekonomický projekt „Jeden pás, jedna cesta“. Myšlienkou projektu je dostať čínsky tovar cez Rusko do prístavov Čierneho mora a ďalej do Európy. Realizácia tohto projektu oslabí Západ a ešte viac posilní Čínu a Rusko. Za týmto účelom Turecko kope kanál neďaleko Bosporského prielivu — bude sa musieť vyrovnať s obrovskou premávkou.
Po nehode nákladnej lode „Ever Given“ v Suezskom prieplave sa ukázalo, aký zraniteľný je svetový obchod, ktorý je takmer celý spojený s touto dopravnou tepnou. Železničná doprava navyše zlacnela a dokáže námornej doprave konkurovať, čo prinesie Rusku obrovské zisky z pozemnej obchodnej cesty z Číny.
(Len na okraj. Druhá vetva tejto trasy by mala smerovať cez Bielorusko do Kaliningradu. V tejto súvislosti je samozrejme potrebné pripomenúť intrigy USA a ich kolónie Poľska vo vzťahu k Minsku).
Ševčenko dospieva k záveru, že veľká vojna na Ukrajine je nevyhnutná kvôli vyššie opísaným okolnostiam a Rusko potrebuje nielen lokálny úspech v podobe Debaľcevskej operácie, ale aj úplnú kontrolu nad Ukrajinou. S využitím zhoršenia konfliktu v Európe môže Čína vyriešiť svoj problém s Čínskou republikou (Taiwan), čo tiež výrazne mení ekonomické pomery vo svete.
Ševčenko však pre ktoréhokoľvek obyvateľa Donbasu radostné vyhliadky porazenia Ukrajiny trochu zakalil: údajne sú všetky kroky Ruska v našom regióne iba ochranou čínskych obchodných záujmov a Rusko im so svojou armádou jednoducho slúži.
Požiadal som Nikolaja Vavilova, jedného z popredných odborníkov na Čínu, aby sa k tomu vyjadril. Nikolaj existenciu takéhoto projektu nepopiera, je si však istý, že Rusko koná vo svojich vlastných záujmoch. Je to logické, keďže väčšia časť cesty bude prechádzať cez ruské územie. V tejto fáze sú Čína a Rusko geopolitickými spojencami. Vyzerá to, že veľkému svetovému požiaru sa nevyhneme.
Vladlen Tatarskij, Analytická služba Donbasu
zdroj: news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…