BGI Group, najväčšia spoločnosť zaoberajúca sa genetickým výskumom vo svete, spolupracovala s čínskou armádou na projektoch od hromadného testovania patogénov dýchacích ciest až po vedu o mozgu. Venuje sa celosvetovému zberu údajov DNA a jeho sekvenovaniu.
Správa, ktorá obsahuje viac ako 40 verejne dostupných dokumentov a výskumných prác v čínštine a angličtine, ukazuje, že väzby BGI na Ľudovú oslobodzovaciu armádu (PLA) zahŕňajú výskum s poprednými čínskymi odborníkmi na vojenské superpočítače.
Spoločnosť BGI od vypuknutia novej pandémie koronavírusu predala milióny testovacích súprav Covid-19 mimo Číny, a to aj do Európy, Austrálie a Spojených štátov. Akcie spoločnosti BGI Genomics Co, dcérskej spoločnosti kótovanej na burze v Shenzhene, sa za posledných 12 mesiacov zdvojnásobili, čo jej prinieslo trhovú hodnotu okolo 9 miliárd USD (12 miliárd dolárov).
Najvyšší predstavitelia americkej bezpečnosti však varovali americké laboratóriá pred používaním čínskych testov kvôli obavám, že sa Čína snaží získať zahraničné genetické údaje pre svoj vlastný výskum. BGI to poprela.
Dokumenty preskúmané agentúrou Reuters nie sú v rozpore s týmto podozrením USA. Materiál napriek tomu ukazuje, že väzby medzi čínskou armádou a BGI prebiehajú hlbšie, ako sa doteraz myslelo, čo dokazuje, ako sa Čína za prezidenta Si Ťin-pchinga pokúsila integrovať súkromné technologické spoločnosti do vojenského výskumu.
Americkú vládu nedávno varoval experti, že rôzne krajiny a neštátne subjekty by sa mohli zamerať na genetické slabosti americkej populácie a konkurent ako Čína by mohla pomocou genetiky zvýšiť silu svojho vlastného vojenského personálu.
Agentúra Reuters zistila, že spoločnosť BGI pracovala na projektoch PLA, ktorých cieľom je znížiť pravdepodobnosť výskytu príslušníkov etnickej čínskej väčšiny voči čínskej výškovej chorobe, čo by prospelo vojakom v niektorých pohraničných oblastiach.
Elsa Kania, doplnková vedúca pracovníčka v Centre pre novú americkú bezpečnosť, ktorá poskytla svedectvo výboru Kongresu USA povedala agentúre Reuters, že čínska armáda presadila výskum v oblasti vedy o mozgu, úpravy génov a vytvárania umelých genómov, ktoré by mohli nájsť uplatnenie v budúcich biologických zbraniach. Kania uviedla, že vzorec spolupráce BGI s čínskou armádou bol pre amerických predstaviteľov „primeranou obavou“.
Uviedla, že jej spolupráca s vojenskými výskumníkmi bola iba na akademické účely. „BGI dôrazne odmieta akékoľvek obvinenia z väzieb s PLA, najmä v súvislosti s našimi testovacími súpravami Covid-19,“ uvádza sa vo vyhlásení. Čínske ministerstvo obrany nereagovalo na žiadosti o vyjadrenie.
Čínske technologické spoločnosti podliehajú čoraz väčšej kontrole USA. V novembri ministerstvo obchodu navrhlo pravidlo na pridanie softvéru na úpravu génov na americký zoznam na kontrolu vývozu s tým, že by sa mohlo použiť na výrobu biologických zbraní. Úradníci novej administratívy prezidenta Joe Bidena signalizovali pokračujúci tvrdý prístup k tomu, čo považujú za rastúcu hrozbu z Pekingu.
Panel vedcov technologického priemyslu pre umelú inteligenciu, ktorých vymenovala vláda USA a ktorému predsedá bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google Eric Schmidt, v októbri upozornil na finančnú podporu Číny pre jej biotechnologický sektor, výhody pri zbere biologických údajov a záujem PLA o vojenské aplikácie. Varovali pred protivníkmi, ktorí využívajú umelú inteligenciu na identifikáciu genetických slabostí v populácii a technickými patogénmi na ich zneužitie, a pred genetickým výskumom zameraným na zvýšenie psychických alebo fyzických síl vojakov.
Skupina BGI so sídlom v Shenzhene sa rýchlo rozrástla predajom služieb genetického sekvenovania pre univerzity a zdravotnícke spoločnosti po celom svete zhromaždením veľkej databanky DNA. V roku 2010 vytvorila prvé klonované prasa v Číne. Jeden vedecký projekt od autorov – zakladateľov BGI Yang Huanminga a Wang Jiana, spolu s laboratóriom PLA a vojenskou lekárskou univerzitou sa zameral na experimenty s mozgami opíc trpiacich výškovou chorobou.
BGI spoločne vlastní tucet patentov na testy, ktoré skúmajú genómy spojené s ochorením zastrešované vojenskou univerzitou, Akadémiou vojenských lekárskych vied PLA, ktorá je špičkovým ústavom lekárskeho výskumu PLA a nemocnicami PLA.
V roku 2015 bol udelený jeden patent spoločnosti BGI a Akadémii vojenskej lekárskej vedy na nízkonákladovú testovaciu súpravu na detekciu respiračných patogénov vrátane Sars (syndróm akútnej respiračnej choroby) a koronavírusov.
Súčasný hlavný vedec v oblasti infekčných chorôb, Dr. Chen Weijun, je uvedený v zozname patentových dokumentov ako vynálezca. Dr. Chen bol medzi prvými vedcami, ktorí sekvenovali Covid-19 a odoberali vzorky z vojenskej nemocnice vo Wu-chane. Udaje zo sekvencie boli neskôr zdieľané na medzinárodnej úrovni.
Dr. Chen je uvedený v asociácii Akadémie vojenských lekárskych vied v troch vedeckých prácach recenzovaných agentúrou Reuters.V reakcii na otázky agentúry Reuters BGI vo svojom vyhlásení uviedla, že Dr. Chen nie je od roku 2012 členom Akadémie vojenských lekárskych vied CHKO. Dr. Chen nereagoval na žiadosť o komentár. „Testovacia súprava BGI Covid-19 nepoužila metódu, ktorú má spoločne patentovanú s PLA,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.
Podľa verejne dostupných vedeckých a konferenčných materiálov, ktoré preskúmala agentúra Reuters, boli štyria vedci v oblasti BGI pridružení k inej vojenskej inštitúcii – Národnej univerzite obranných technológií (NUDT). Hunanský NUDT je pod priamym vedením Čínskej ústrednej vojenskej komisie, orgánu najvyššej úrovne, ktorý riadi čínsku armádu a vedie ho pán Xi.
NUDT je na čiernej listine USA ako hrozba pre národnú bezpečnosť, pretože jeho superpočítač Tianhe-2, jeden z najsilnejších na svete, sa používa na simuláciu jadrových výbuchov. Tiež jeden výskumník, Dr. Peng Shaoliang, pomohol pri vývoji softvéru na urýchlenie sekvenovania ľudských genómov BGI pomocou superpočítača vyvinutého spoločnosťou NUDT.
Dr. Peng získal za svoju prácu vojenské ceny. Je členom expertnej skupiny poskytujúcej poradenstvo Ústrednej vojenskej komisii pre vedu a techniku, ktorá bola založená v roku 2016, keď pán Xi začal presadzovať stratégiu integrácie čínskeho civilného a vojenského výskumu.
Patentové prihlášky v roku 2020 ukazujú, že Dr. Peng je tiež členom Inštitútu vojenského lekárstva CHKO. Generálmajor Liao Xiangke, vedúci superpočítačového programu NUDT a hlavný generál v PLA, publikoval sedem vedeckých prác, ktorých autorom je buď spoluautor spolu s výskumníkmi BGI.
BGI vo svojom vyhlásení pre agentúru Reuters uviedla, že Dr. Peng a generálmajor Liao „boli v tom čase dvaja spolupracovníci BGI pre tento projekt iba na účely akademickej výmeny. Od skončenia projektu už s nimi BGI nemá nijaké spojenie“. Dr. Peng a generálmajor Liao nereagovali na žiadosti o vyjadrenie.
BGI uviedla, že na urýchlenie výskumu využíva Tianhe-2 na komerčnom základe, ako aj ďalšie superpočítačové platformy. Dokumenty, ktoré napísal v spolupráci s NUDT, slúžili iba na akademické účely a boli prístupné verejnosti. Samotné programy sa už skončili.
Spoločnosť Tianhe-2 sa tiež používa na riešenie farmaceutických, kryptologických, technických a klimatických problémov, ktoré nemajú vojenské použitie.
Zdroj: China gene firm BGI providing worldwide Covid-19 tests worked with Chinese military, straitstimes.com, 30.1.2021
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…