Čína splnila svoje predchádzajúce hrozby odvetnými opatreniami a zavedením „protiopatrení“ proti Spojeným štátom po incidente zostrelenia „špiónskeho“ balóna pred týždňom a pol, a urobila tak vo vzťahu k Washingtonu, ktorý vyzbrojuje Taiwan.
Peking predstavil nové sankcie voči Lockheed Martin Corporation a Raytheon Missiles & Defense, dcérskej spoločnosti Raytheon Technologies Corp – ktoré majú teraz zakázané dovážať, vyvážať a investovať v Číne.
Teraz sú na čínskom „zozname nespoľahlivých subjektov“ spoločností považovaných za hrozbu pre národnú suverenitu a bezpečnosť, a preto budú ich aktivity obmedzené spolu s represívnymi pokutami.
„Lockheed Martin a Raytheon Missiles nebudú môcť investovať v Číne a bude im udelená pokuta vo výške rovnajúcej sa dvojnásobku hodnoty ich zmlúv súvisiacich s predajom zbraní na ostrov Taiwan od implementácie pravidiel čínskeho zoznamu nespoľahlivých entít,“ píše v správe Čínsky denník .
Zatiaľ čo tento krok sa považuje za bezprostredne súvisiaci s hlavnými zbrojnými kontraktmi spoločností Raytheon a Lockheed so samovládnym ostrovom Taiwan sprostredkovanými na základe súhlasu vlády USA, katalyzátorom sa zdá byť zostrelenie čínskeho balóna zo strany USA pri Južnej Karolíne 4. februára a následná vojna slov a sprievodné obvinenia.
Zatiaľ čo žiadna zo spoločností neuzavrela obchody s vojenskou technikou s Čínou, najmä preto, že USA už dávno zakázali takéto prevody s Čínou, civilný letecký priemysel v Číne môže tieto sankcie v obmedzenej miere pocítiť :
Raytheon Missiles and Defense, súčasť Raytheon Technologies Corp, získala v septembri kontrakt v hodnote 412 miliónov dolárov na modernizáciu taiwanského vojenského radaru ako súčasť balíka amerických zbraní na tento ostrov v hodnote 1,1 miliardy dolárov. Lockheed Martin dodal taiwanskej armáde radar, vrtuľníky a zariadenia na riadenie letovej prevádzky.
V Číne spoločnosť Lockheed Martin predala zariadenia na riadenie letovej prevádzky pre civilné letiská a vrtuľníky na komerčné využitie.
Minulý týždeň USA uvalili represívne sankcie na šesť čínskych subjektov, o ktorých sa predpokladá, že sú spojené s údajným čínskym špionážnym balónom narúšajúcim americký vzdušný priestor.
Čína sľúbila, že pošle dôrazný odkaz a zároveň poukázala na to, že USA za posledný rok desaťkrát narušili čínsky vzdušný priestor balónmi. Čínske ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že objektom bol meteorologický balón, ktorý vyletel z kurzu a že situáciu využíva Bidenova administratíva na útok na Peking.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…