Čína splnila svoje predchádzajúce hrozby odvetnými opatreniami a zavedením „protiopatrení“ proti Spojeným štátom po incidente zostrelenia „špiónskeho“ balóna pred týždňom a pol, a urobila tak vo vzťahu k Washingtonu, ktorý vyzbrojuje Taiwan.
Peking predstavil nové sankcie voči Lockheed Martin Corporation a Raytheon Missiles & Defense, dcérskej spoločnosti Raytheon Technologies Corp – ktoré majú teraz zakázané dovážať, vyvážať a investovať v Číne.
Teraz sú na čínskom „zozname nespoľahlivých subjektov“ spoločností považovaných za hrozbu pre národnú suverenitu a bezpečnosť, a preto budú ich aktivity obmedzené spolu s represívnymi pokutami.
„Lockheed Martin a Raytheon Missiles nebudú môcť investovať v Číne a bude im udelená pokuta vo výške rovnajúcej sa dvojnásobku hodnoty ich zmlúv súvisiacich s predajom zbraní na ostrov Taiwan od implementácie pravidiel čínskeho zoznamu nespoľahlivých entít,“ píše v správe Čínsky denník .
Zatiaľ čo tento krok sa považuje za bezprostredne súvisiaci s hlavnými zbrojnými kontraktmi spoločností Raytheon a Lockheed so samovládnym ostrovom Taiwan sprostredkovanými na základe súhlasu vlády USA, katalyzátorom sa zdá byť zostrelenie čínskeho balóna zo strany USA pri Južnej Karolíne 4. februára a následná vojna slov a sprievodné obvinenia.
Zatiaľ čo žiadna zo spoločností neuzavrela obchody s vojenskou technikou s Čínou, najmä preto, že USA už dávno zakázali takéto prevody s Čínou, civilný letecký priemysel v Číne môže tieto sankcie v obmedzenej miere pocítiť :
Raytheon Missiles and Defense, súčasť Raytheon Technologies Corp, získala v septembri kontrakt v hodnote 412 miliónov dolárov na modernizáciu taiwanského vojenského radaru ako súčasť balíka amerických zbraní na tento ostrov v hodnote 1,1 miliardy dolárov. Lockheed Martin dodal taiwanskej armáde radar, vrtuľníky a zariadenia na riadenie letovej prevádzky.
V Číne spoločnosť Lockheed Martin predala zariadenia na riadenie letovej prevádzky pre civilné letiská a vrtuľníky na komerčné využitie.
Minulý týždeň USA uvalili represívne sankcie na šesť čínskych subjektov, o ktorých sa predpokladá, že sú spojené s údajným čínskym špionážnym balónom narúšajúcim americký vzdušný priestor.
Čína sľúbila, že pošle dôrazný odkaz a zároveň poukázala na to, že USA za posledný rok desaťkrát narušili čínsky vzdušný priestor balónmi. Čínske ministerstvo zahraničných vecí tvrdí, že objektom bol meteorologický balón, ktorý vyletel z kurzu a že situáciu využíva Bidenova administratíva na útok na Peking.
skspravy
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…