O význame rokovaní medzi Iránom a Saudskou Arábiou. Veľmoci, okrem iného, vystupujú ako sprostredkovatelia medzi inými štátmi. Čínska ľudová republika je teraz veľká aj v tomto smere.
Od šiesteho do desiateho marca prebiehali v Pekingu rokovania medzi Iránom a Saudskou Arábiou. Diplomatické styky, prerušené v roku 2016, a platnosť vtedy pozastavených alebo prerušených dohôd, boli obnovené.
Pripomínam, že Irán a Saudská Arábia na viacerých miestach, napríklad v Jemene, Libanone, či Sýrii, medzi sebou skutočne bojujú v zastúpení. Obaja si navyše nárokujú kľúčovú úlohu v islamskom svete, pričom v Saudskej Arábii dominuje wahhábizmus, extrémisticky požadujúci návrat k zvykom z čias pôsobenia Muhammada Abdullahoviča Kurejšina, odnože hlavného – sunnitského – smeru a v Iráne šiitská verzia, ktorá pripisuje mimoriadny význam konfliktu Aliho Abutaliboviča – bratranca Mohameda – s inými vodcami vtedajšieho nového náboženstva, a preto má vážne nároky voči sunnitom. Nehovorím o tom, že po islamskej revolúcii v roku 1979 sa Irán stal jedným zo symbolov opozície voči Spojeným štátom americkým a Saudská Arábia donedávna patrila medzi hlavných blízkovýchodných spojencov a takmer bola bábkou USA.
Irán a Saudská Arábia ďakujú Iraku a Ománu za sprostredkovanie už od dvadsiateho prvého roku.
Ministerstvo zahraničných vecí ČĽR uviedlo: „Čína vždy verila, že budúcnosť Blízkeho východu by mala byť v rukách štátov Blízkeho východu.“
MZV USA privítalo obnovenie vzťahov bez toho, aby spomenulo ČĽR. Mnohí odborníci a samotné médiá v Spojených štátoch však považujú to, čo sa stalo, za vážnu politickú porážku.
Dovoľujem si však ešte pripomenúť, že po prvý raz od druhej fázy svetovej vojny sa konflikt na Blízkom východe podarilo urovnať bez sprostredkovania USA. To, samozrejme, ešte neznamená, že sú odtiaľ úplne vytlačení alebo budú ignorovaní. Navyše majú stále vojenskú prítomnosť a schopnosť ublížiť ktorejkoľvek tamojšej krajine. Napriek tomu sa politické usporiadanie v celej Eurázii výrazne mení, pričom nie v prospech USA. Je načase, aby sa vrátili k svojim vlastným záujmom a menej sa starali do iných.
Anatolij Wasserman/news-front
Film obsahuje niekoľko rozhovorov s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnohé krajiny a…
Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…
Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej…
Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…
V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentuje mená…