Čína napreduje vo výskume vesmíru veľmi rýchlo. Medzi jej najnovší pokrok patrí vytvorenie umelého nízkogravitačného výskumného zariadenia. Gravitáciu v tomto zariadení môžu vedci nastaviť pomocou silných magnetov na takú nízku úroveň, že je schopná úspešne simulovať gravitáciu Mesiaca, uvádza denník South China Morning Post
Výskumné zariadenie kontroluje gravitáciu vo vákuovej komore s priemerom 60 centimetrov a spôsobuje, že gravitačná sila Zeme „zmizne”. Mesiac má jednu šestinu zemskej gravitácie a vývin schopnosti ovládať ju napriek všadeprítomnej gravitačnej sile Zeme, je významným úspechom, ktorý môže pomôcť vedcom pri budúcich misiách na Mesiac. Pre malú veľkosť komory zariadenie však nemožno použiť na výcvik astronautov. Vesmírna agentúra NASA v súčasnosti trénuje astronautov na situácie v mikrogravitácii pri parabolických letoch vo veľkých výškach.
Novovybudované výskumné zariadenie v Číne dokáže udržiavať podmienky nízkej gravitácie „tak dlho, ako chcete,” povedal pre South China Morning Post Li Ruilin, geotechnický inžinier pracujúci na Čínskej banskej a technologickej univerzite. Podľa Ruilina bude komora naplnená kameňmi a prachom, aby úplne simulovala mesačný povrch, čo je experiment, o ktorom Ruilin verí, že je „prvý svojho druhu na svete“.
Podľa vedcov bude zariadenie, ktoré je postavené na rozšírenie prebiehajúceho čínskeho programu prieskumu Mesiaca, použité na rozsiahle testovanie technológií, ktoré vedci plánujú na Mesiac poslať. Pomôže to vedcom napríklad zistiť technickú zraniteľnosť drahého vybavenia a otestovať odolnosť nástrojov v simulovanom lunárnom prostredí pred nasadením skutočných misií.
Vedci stojaci za výskumom tvrdia, že boli inšpirovaní experimentom z roku 1997, ktorý pomocou magnetov levitoval žabu. Podľa pôvodného výskumu väčšina bežného materiálu vrátane ľudských bytostí vykazuje slabý diamagnetizmus. Diamagnetický objekt je podľa vedcov odpudzovaný magnetickými poľami. Takže, ak je diamagnetický objekt umiestnený pod dostatočne silným magnetickým poľom, jeho odpudzovanie môže dokonca vyvážiť gravitáciu, pričom objekt zostáva levitovať vo vzduchu.
Andrea Lopatková
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…