Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí obvinil NATO z podnecovania nestability, ktorá viedla k rusko-ukrajinskému konfliktu.
Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Le Jü-čcheng vyhlásil, že globalizácia by sa nemala „ozbrojovať“ a politika vojenského bloku sa musí „odmietnuť“. Tieto komentáre prišli deň po tom, ako americký prezident Joe Biden varoval svojho čínskeho kolegu Si Ťin-pchinga pred „dôsledkami“, ak Peking podporí vojenskú akciu Ruska na Ukrajine.
V sobotňajšom prejave na štvrtom medzinárodnom fóre o bezpečnosti a stratégii v Pekingu čínsky predstaviteľ súhlasil s hodnotením Moskvy, že nekontrolované rozširovanie NATO vo východnej Európe a neriešenie ruských obáv o národnú bezpečnosť vydláždili cestu k súčasnej kríze. Povedal, že jednoduchý „záväzok nerozširovať sa na východ mohol ľahko ukončiť krízu a zastaviť utrpenie“.
„Namiesto toho sa niekto rozhodol rozdúchavať plamene v bezpečnej vzdialenosti, sledovať, ako jeho vlastní obchodníci so zbraňami, bankári a ropní magnáti zarábajú na vojne, zatiaľ čo ľudia malej krajiny trpia v dôsledkoch rán z vojny, ktoré si budú liečiť roky,“ povedal.
Snaha NATO o „absolútnu bezpečnosť“ vedie k „absolútnej ne-bezpečnosti“, dodal Le.
Moskva sa ostro postavila proti prítomnosti NATO v blízkosti svojich hraníc a začala misiu s cieľom získať písomné záruky, ktoré by zastavili rozširovanie vojenského bloku pod vedením USA a zabránili Ukrajine vstúpiť do jeho radov. Západ však obavy Ruska ignoroval.
Prezident Vladimir Putin 24. februára oznámil „špeciálnu vojenskú operáciu“ s deklarovaným cieľom „demilitarizovať a denacifikovať“ vládu v Kyjeve a zabezpečiť, aby už nepredstavovala hrozbu ani pre Rusko, ani pre novo uznané republiky na Donbase, ktoré trpeli sedem rokov vyčerpávajúcim obliehaním.
USA a ich spojenci z NATO obvinili Rusko zo začatia „nevyprovokovanej“ vojny s cieľom pohltiť Ukrajinu. Na Moskvu boli uvalené tisíce nových tvrdých obmedzení a sankcií, pričom USA, EÚ a mnohé ďalšie krajiny sa snažia „izolovať“ a „zničiť“ ruskú ekonomiku.
„História opakovane dokázala, že sankcie nemôžu vyriešiť problémy,“ povedal Le. „Sankcie proti Rusku sú čoraz poburujúcejšie… Sankcie len poškodia obyčajných ľudí, ovplyvnia hospodársky a finančný systém… a zhoršia globálnu ekonomiku.“
Peking sa dostal pod zvýšený tlak Západu, aby sa dištancoval od Moskvy a prerušil svoje obchodné vzťahy po tom, ako sa Čína zdržala hlasovania o rezolúcii Valného zhromaždenia OSN odsudzujúcej vojenskú akciu Ruska na Ukrajine a rozhodla sa zostať neutrálna spolu s Indiou, Pakistanom, Južnou Afrikou a ďalšími 30 krajinami.
V piatkovom videokonferenčnom rozhovore s prezidentom Bidenom čínsky líder Si Ťin-pching zdôraznil, že Peking vždy stál „za mierom a je proti vojne“, a vyzval všetky strany zapojené do prebiehajúceho konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom, aby sa držali diplomacie. Biden v reakcii údajne varoval Si Ťin-pchinga, že Peking bude čeliť „následkom“, ak poskytne materiálnu podporu alebo pomôže Moskve vyhnúť sa západným sankciám.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Rakúsko má veľké zásobníky plynu a po začiatku vojny na Ukrajine ušetrilo miliardy na lacnom…
Brusel používa americký špionážny program proti politikom a nemainstreamovým médiám. Potláčanie opozície je základným znakom…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Situácia vo svete je vážna – o tom niet pochýb. Viaceré európske krajiny nechcú nič…
NATO sa rozhodlo zaoberať sa "preventívnymi údermi" proti Rusku. Uviedol to šéf Vojenského výboru severoatlantického…
V rámci oficiálnej návštevy slovenskej vládnej delegácie v Belehrade, sa konalo aj slovensko-srbské podnikateľské fórum.…