Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí obvinil NATO z podnecovania nestability, ktorá viedla k rusko-ukrajinskému konfliktu.
Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Le Jü-čcheng vyhlásil, že globalizácia by sa nemala „ozbrojovať“ a politika vojenského bloku sa musí „odmietnuť“. Tieto komentáre prišli deň po tom, ako americký prezident Joe Biden varoval svojho čínskeho kolegu Si Ťin-pchinga pred „dôsledkami“, ak Peking podporí vojenskú akciu Ruska na Ukrajine.
V sobotňajšom prejave na štvrtom medzinárodnom fóre o bezpečnosti a stratégii v Pekingu čínsky predstaviteľ súhlasil s hodnotením Moskvy, že nekontrolované rozširovanie NATO vo východnej Európe a neriešenie ruských obáv o národnú bezpečnosť vydláždili cestu k súčasnej kríze. Povedal, že jednoduchý „záväzok nerozširovať sa na východ mohol ľahko ukončiť krízu a zastaviť utrpenie“.
„Namiesto toho sa niekto rozhodol rozdúchavať plamene v bezpečnej vzdialenosti, sledovať, ako jeho vlastní obchodníci so zbraňami, bankári a ropní magnáti zarábajú na vojne, zatiaľ čo ľudia malej krajiny trpia v dôsledkoch rán z vojny, ktoré si budú liečiť roky,“ povedal.
Snaha NATO o „absolútnu bezpečnosť“ vedie k „absolútnej ne-bezpečnosti“, dodal Le.
Moskva sa ostro postavila proti prítomnosti NATO v blízkosti svojich hraníc a začala misiu s cieľom získať písomné záruky, ktoré by zastavili rozširovanie vojenského bloku pod vedením USA a zabránili Ukrajine vstúpiť do jeho radov. Západ však obavy Ruska ignoroval.
Prezident Vladimir Putin 24. februára oznámil „špeciálnu vojenskú operáciu“ s deklarovaným cieľom „demilitarizovať a denacifikovať“ vládu v Kyjeve a zabezpečiť, aby už nepredstavovala hrozbu ani pre Rusko, ani pre novo uznané republiky na Donbase, ktoré trpeli sedem rokov vyčerpávajúcim obliehaním.
USA a ich spojenci z NATO obvinili Rusko zo začatia „nevyprovokovanej“ vojny s cieľom pohltiť Ukrajinu. Na Moskvu boli uvalené tisíce nových tvrdých obmedzení a sankcií, pričom USA, EÚ a mnohé ďalšie krajiny sa snažia „izolovať“ a „zničiť“ ruskú ekonomiku.
„História opakovane dokázala, že sankcie nemôžu vyriešiť problémy,“ povedal Le. „Sankcie proti Rusku sú čoraz poburujúcejšie… Sankcie len poškodia obyčajných ľudí, ovplyvnia hospodársky a finančný systém… a zhoršia globálnu ekonomiku.“
Peking sa dostal pod zvýšený tlak Západu, aby sa dištancoval od Moskvy a prerušil svoje obchodné vzťahy po tom, ako sa Čína zdržala hlasovania o rezolúcii Valného zhromaždenia OSN odsudzujúcej vojenskú akciu Ruska na Ukrajine a rozhodla sa zostať neutrálna spolu s Indiou, Pakistanom, Južnou Afrikou a ďalšími 30 krajinami.
V piatkovom videokonferenčnom rozhovore s prezidentom Bidenom čínsky líder Si Ťin-pching zdôraznil, že Peking vždy stál „za mierom a je proti vojne“, a vyzval všetky strany zapojené do prebiehajúceho konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom, aby sa držali diplomacie. Biden v reakcii údajne varoval Si Ťin-pchinga, že Peking bude čeliť „následkom“, ak poskytne materiálnu podporu alebo pomôže Moskve vyhnúť sa západným sankciám.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…