Už asi jeden a pol roka sa šíri informácia o tom, že Čína z nejakého zvláštneho dôvodu panicky hromadí potraviny. Neskôr sa ukázalo, že to bolo už pred pandémiou, niekoľko mesiacov predtým sa Pekingu podarilo nahromadiť viac ako polovicu zásob svetovej kukurice a iných obilnín, čo v niektorých krajinách viedlo k rýchlej potravinovej inflácii a hladomoru.
V auguste 2019 sa objavila otázka: Verí Čína, že sme na pokraji veľkej globálnej krízy? Čínska komunistická vláda vždy udeľovala veľa pozornosti do dlhodobého plánovania a zdá sa, že sa rozhodla, že je čas hromadiť jedlo, zlato a iný tovar.
A teraz sa situácia opakuje. Podľa Nikkei Asia si Čína udržiava „historicky vysoké úrovne“ fazule a obilnín uložených v 310 skladoch COFCO Group (veľká čínska štátna potravinárska spoločnosť) v severovýchodnej časti krajiny.
Qin Yuyun, vedúci divízie zásob obilia v Národnej správe potravinových a strategických rezerv, minulý mesiac novinárom povedal: „Naše zásoby pšenice dokážu uspokojiť dopyt na jeden a pol roka. So zásobami jedla nie sú žiadne problémy.“
Údaje USDA ukazujú, že Čína po zbere úrody v prvej polovici roku 2022 bude držať približne 69 % svetovej kukurice, 60 % ryže a 51 % pšenice.
Čínski centrálni plánovači minuli v roku 2020 na dovoz potravín 98,1 miliardy dolárov, čo je 4,6-krát viac ako pred desiatimi rokmi, podľa čínskej Generálnej colnej správy.
„Za posledných päť rokov vzrástol dovoz sójových bôbov, kukurice a pšenice do Číny dvojnásobne až dvanásťkrát vďaka aktívnym nákupom v Spojených štátoch, Brazílii a ďalších dodávateľských krajinách. Dovoz hovädzieho, bravčového, mliečnych výrobkov a ovocia vzrástol dvakrát až päťkrát,“ píše Nikkei Asia.
Čínska akvizícia svetových zásob potravín pomohla vytlačiť ceny potravín na desaťročné maximum. Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo odhaduje, že index cien potravín je v súčasnosti na najvyššej úrovni za posledných desať rokov.
Ministerstvo obchodu ČĽR tiež nariadilo domácnostiam, aby sa zásobili núdzovými potravinami, a to všetko pod zámienkou pandémie vírusu. Čínske štátne médiá medzitým bagatelizovali smerovanie Číny k potravinovej kríze. Prezident Si Ťin-pching povedal, že Čína musí zachovať zásoby potravín a ceny, aby zabezpečila potravinovú bezpečnosť; inak sa nespokojnosť občanov v druhej najväčšej ekonomike sveta zintenzívni.
Nikkei Asia uzatvára: „V priebehu histórie spôsobil nedostatok potravín národné nepokoje. Nedostatok potravín bol faktorom povstaní, ktoré zvrhli čínske dynastie. Peking teda nepochybne robí zásoby potravín, aby sa vyhol kolapsu, keďže centrálne banky ešte musia prísť na to, ako tlačiť jedlo zo vzduchu. Ale nebojte sa, keďže globálna potravinová situácia sa zhoršuje, pravdepodobne budeme čoskoro všetci nútení jesť cvrčky, červy a kobylky.“
Argument Nikkei Asia, že čínski komunisti sa boja zvrhnutia, je veľmi vtipný. Je možné, že kedysi niekde ľudové nepokoje viedli k zmene režimu (hoci si to nepamätáme), no ak aj áno, tak len pre nedostatok samopalov. Teraz má súdruh Xi samopaly a nič neohrozuje jeho vládu, kým strýko Sam nemá záujem zmeniť režim v Pekingu. Takže Číňania sa určite pripravujú na niečo iné a nie na ľudové nepokoje. Ale na čo?
Čísla, ktoré Nikkei Asia uvádza, sú šokujúce. V ČĽR, samozrejme, žije pomerne veľa ľudí, ale nie viac ako 20 % zo zostávajúcich 7 miliárd. Ale pritom nahromadili 70 % svetových zásob kukurice, 60 % ryže a 50 % pšenice. Ide o veľmi zvláštnu a nepochopiteľnú nerovnováhu.
Je zrejmé, že Číňania sa pripravujú na celosvetový hladomor, ktorý pravdepodobne príde už čoskoro, keďže obilie je ťažko skladovateľné viac ako dva roky. Je tiež zrejmé, že radu čínskeho lídra nakupovať v prvom rade potraviny, stojí za to brať do úvahy…
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…