„Nemyslia už viac na diplomaciu, zaoberajú sa len vydieraním a vyhrážaním sa všetkým ostatným,“ uviedol šéf ruskej diplomacie, ktorý neskôr absolvoval neplánovaný rozhovor so svojím americkým náprotivkom.
Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu sa Čína vymedzuje ako neutrálna strana, pričom si zachováva blízke vzťahy s Ruskom. Ide už o druhé stretnutie skupiny najväčších ekonomík sveta, na ktorom sa nepodarilo dosiahnuť dohodu.
Čína sa vo štvrtok pridala k Rusku a odmietla podporiť spoločné vyhlásenie po rokovaní skupiny G20, ktoré žiadalo stiahnutie ruských vojsk z Ukrajiny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Štvrtkové stretnutie ministrov zahraničných vecí skupiny G20 v indickom Naí Dillí sa skončilo bez vydania spoločného vyhlásenia. Ide už o druhé stretnutie tejto skupiny, na ktorom sa nepodarilo dosiahnuť dohodu.
Rokovania o spoločnom vyhlásení stroskotali na niekoľkých záležitostiach vrátane žiadosti Ruska o vyšetrenie vlaňajšieho úniku zemného plynu z plynovodov Nords Stream, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Predtým informoval, že po rokovaniach nebude vydané spoločné vyhlásenie a že India ako hosťovská krajina namiesto toho zverejní akési zhrnutie zasadnutia.
Vydaný dokument však ukázal, že Čína a Rusko boli jedinými členmi G20, ktorí nepodporili spoločné vyhlásenie žiadajúce úplne a bezpodmienečné stiahnutie Ruska z územia Ukrajiny.
Na spoločnom vyhlásení sa minulý týždeň nedokázali dohodnúť ani ministri financií skupiny G20 na stretnutí v indickom meste Bangalúr. Aj vtedy sa Rusko a Čína snažili o zmiernenie toho, ako sa hovorí o vojne na Ukrajine.
Západní zástupcovia sa v súčasnosti obávajú, že Čína zvažuje dodávky zbraní Rusku. Pred summitom G20 preto uviedli, že chcú Peking odradiť od zasahovania do ukrajinského konfliktu.
Od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu sa Čína vymedzuje ako neutrálna strana, pričom si zachováva blízke vzťahy s Ruskom. Peking vo februári odmietol tvrdenia, že uvažuje o dodávkach zbraní pre Rusko, a vydal mierový plán na riešenie konfliktu mierovou cestou.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok povedal, že po rokovaniach skupiny G20 v indickej metropole Naí Dillí nebude vydané spoločné vyhlásenie. India ako hosťovská krajina miesto toho zo zasadnutia zverejní zhrnutie.
„Vyhlásenie bolo zablokované a výsledok diskusií bude opísaný v súhrne, o ktorom bude hovoriť indické predsedníctvo (G20),“ povedal Lavrov po rokovaniach novinárom prostredníctvom tlmočníka. Rokovaniam dominovala téma ruskej útočnej vojny na Ukrajine.
Šéf ruskej diplomacie priblížil, že debaty o spoločnom vyhlásení zlyhali pre viaceré otázky vrátane postoja Moskvy, ktorá trvá na vyšetrení sabotáže na plynovode Nord Stream zo septembra minulého roku.
AFP pripomína, že Rusko a Západ sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti za tieto explózie. Vyšetrovanie švédskych, dánskych a nemeckých predstaviteľov však zatiaľ vinu v tejto záležitosti nepripísalo žiadnej krajine.
Lavrov sa po rokovaniach sťažoval na zlé spôsoby reprezentantov západných krajín. „Nemyslia už viac na diplomaciu, zaoberajú sa len vydieraním a vyhrážaním sa všetkým ostatným,“ poznamenal.
Ministri zahraničných vecí USA a Ruska – Antony Blinken a Sergej Lavrov – absolvovali vo štvrtok krátke stretnutie v Naí Dillí, kde sa zúčastňujú na summite šéfov diplomacií skupiny G20. Informovala o tom agentúra AP, ktorá doplnila, že šlo o prvé stretnutie na vysokej úrovni medzi oboma krajinami za posledné mesiace.
Podľa amerických zdrojov sa Blinken a Lavrov rozprávali zhruba 10 minút, informuje TASR.
Zdroj AP spresnil, že Blinken schôdzku s Lavrovom využil na to, aby mu predostrel tri body: že USA budú podporovať Ukrajinu v konflikte tak dlho, ako to bude potrebné na ukončenie vojny; že Rusko by malo zrušiť svoje rozhodnutie pozastaviť účasť na zmluve o New START, ktorá obmedzuje počet jadrových hlavíc a ich nosičov; a že Moskva by mala prepustiť väzneného občana USA Paula Whelana.
Zdroj agentúry AP odmietol tlmočiť Lavrovovu reakciu na požiadavky USA, ale Blinken údajne nenadobudol dojem, že by v blízkej budúcnosti mohlo dôjsť k nejakej zmene v správaní Ruska.
Rusko sa k stretnutiu Blinkena s Lavrovom doposiaľ nevyjadrilo.
Agentúra AP vo svojej správe pripomenula, že šlo o ich prvý kontakt od leta minulého roku, keď telefonicky hovorili o návrhu USA, aby Rusko prepustilo Whelana a predtým v Rusku väznenú basketbalistku Brittney Grinerovú.
Grinerová bola neskôr prepustená v rámci výmeny za odsúdeného ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta. Whelan zostáva vo väzení v Rusku, kde ho odsúdili za údajnú špionáž.
Blinken pritom ešte v stredu vyhlásil, že na ministerskom stretnutí skupiny G20 v Naí Dillí sa so šéfmi diplomacie Ruska a Číny – Sergejom Lavrovom a Čchin Kangom – nestretne.
Lavrov a Blinken sa naposledy osobne stretli vlani v januári vo švajčiarskej Ženeve, kde americký minister varoval Rusko pred vpádom na Ukrajinu.
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…