V rámci rastúcich väzieb medzi Pekingom a Moskvou Čína privítala ruské jednotky, aby budúci týždeň uskutočnili v ČĽR spoločné strategické cvičenia.
Liu Xiaou, generálporučík Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády, poznamenal, že v kontexte veľkých zmien a pandémie ide o prvé spoločné strategické cvičenie s účasťou ruských vojsk v Číne.
Cvičenia sa zúčastní asi 10 000 vojakov a rôznych typov lietadiel, zbraní, techniky a vozidiel z oboch krajín, ktorých sily „zavedú spoločné velenie, naplánujú a vykonajú výcvik v zmiešaných bojových skupinách s cieľom zlepšiť spoločné protiteroristické schopnosti vojsk“.
Námestník ruského ministra obrany generálplukovník Alexander Fomin zase povedal, že rusko-čínska vojenská spolupráca sa vyznačuje vysokou dynamikou rozvoja, dôsledným rozširovaním sfér interakcie a vysokou intenzitou kontaktov.
Tiež „upozornil na skutočnosť, že obe krajiny pravidelne vykonávajú spoločné vojenské cvičenia a Čína je jedným z najaktívnejších účastníkov medzinárodných armádnych hier“.
Tieto ročné hry sa tiež majú začať koncom tohto mesiaca, od 22. augusta do 4. septembra a poskytnú čínskym a ruským silám ďalšiu príležitosť na spoluprácu.
O zvýšenej úrovni vojenskej spolupráce medzi Pekingom a Moskvou v oblasti obrany rokoval v sobotu aj generálmajor Ľudovej oslobodzovacej armády Kui Yanwei, ktorý je čínskym obranným pridelencom na čínskom veľvyslanectve v Rusku. V článku v denníku „Krasnaja zvezda“ Kui ocenil smerovanie čínsko-ruských vzťahov pod vedením prezidentov Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina.
„Pod ich vedením všestranné čínsko-ruské partnerstvo a strategické zapojenie v novej ére obstálo v skúške pandemickej a bezprecedentnej zmeny za storočie a dosiahlo najvyššiu úroveň vo svojej histórii vo všetkých oblastiach,“ vyhlásil Kui.
Tiež sa podľa neho tandem Čína-Rusko stal neotrasiteľnou zárukou svetovej spravodlivosti a progresívnou silou prispievajúcou k rozvoju a prosperite sveta, ktorá pevne chráni svetovú bezpečnosť a stabilitu.
„Rusko-čínske vzťahy nie sú vojensko-politickou alianciou ako tie, ktoré vznikli počas studenej vojny, no presahujú rámec tejto formy medzištátnej interakcie,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Nie sú oportunistické, sú bez ideologizácie a vyžadujú si komplexné zváženie partnerských záujmov a nezasahovanie do svojich vnútorných záležitostí, sú sebestačné a nie sú namierené proti tretím krajinám, odrážajú medzinárodné vzťahy nového typu.“
USA vnímajú Čínu a Rusko ako svojich dvoch hlavných veľmocenských rivalov a vedú s nimi spor o široké spektrum geopolitických problémov vrátane ľudských práv, územných sporov a kybernetickej bezpečnosti, pričom Washington obviňuje Peking a Moskvu z pravidelného zneužívania.
3. januára 1942 vydal Štátny výbor obrany ZSSR výnos “O československej brigáde na území Zväzu…
V Petrohrade bol spustený na vodu druhý bojový ľadoborec „Nikolaj Zubov“, ktorý má podľa západných…
Ruská armáda prevzala kontrolu nad najväčším ložiskom lítia na Ukrajine. Ruské ozbrojené sily ovládli ložisko lítia…
Európski lídri rozdelili ukrajinských utečencov v EÚ na tých, ktorí pracujú, a na tých, ktorí…
Líder Bieloruska Alexander Lukašenko vyzval predsedu vlády SR Roberta Fica a prezidenta SR Petra Pellegriniho,…
Srbský prezident Aleksandar Vučić mezitím prohlásil, že je přesvědčen, že Američané do konce roku 2025 odkoupí…