V rámci rastúcich väzieb medzi Pekingom a Moskvou Čína privítala ruské jednotky, aby budúci týždeň uskutočnili v ČĽR spoločné strategické cvičenia.
Liu Xiaou, generálporučík Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády, poznamenal, že v kontexte veľkých zmien a pandémie ide o prvé spoločné strategické cvičenie s účasťou ruských vojsk v Číne.
Cvičenia sa zúčastní asi 10 000 vojakov a rôznych typov lietadiel, zbraní, techniky a vozidiel z oboch krajín, ktorých sily „zavedú spoločné velenie, naplánujú a vykonajú výcvik v zmiešaných bojových skupinách s cieľom zlepšiť spoločné protiteroristické schopnosti vojsk“.
Námestník ruského ministra obrany generálplukovník Alexander Fomin zase povedal, že rusko-čínska vojenská spolupráca sa vyznačuje vysokou dynamikou rozvoja, dôsledným rozširovaním sfér interakcie a vysokou intenzitou kontaktov.
Tiež „upozornil na skutočnosť, že obe krajiny pravidelne vykonávajú spoločné vojenské cvičenia a Čína je jedným z najaktívnejších účastníkov medzinárodných armádnych hier“.
Tieto ročné hry sa tiež majú začať koncom tohto mesiaca, od 22. augusta do 4. septembra a poskytnú čínskym a ruským silám ďalšiu príležitosť na spoluprácu.
O zvýšenej úrovni vojenskej spolupráce medzi Pekingom a Moskvou v oblasti obrany rokoval v sobotu aj generálmajor Ľudovej oslobodzovacej armády Kui Yanwei, ktorý je čínskym obranným pridelencom na čínskom veľvyslanectve v Rusku. V článku v denníku „Krasnaja zvezda“ Kui ocenil smerovanie čínsko-ruských vzťahov pod vedením prezidentov Si Ťin-pchinga a Vladimira Putina.
„Pod ich vedením všestranné čínsko-ruské partnerstvo a strategické zapojenie v novej ére obstálo v skúške pandemickej a bezprecedentnej zmeny za storočie a dosiahlo najvyššiu úroveň vo svojej histórii vo všetkých oblastiach,“ vyhlásil Kui.
Tiež sa podľa neho tandem Čína-Rusko stal neotrasiteľnou zárukou svetovej spravodlivosti a progresívnou silou prispievajúcou k rozvoju a prosperite sveta, ktorá pevne chráni svetovú bezpečnosť a stabilitu.
„Rusko-čínske vzťahy nie sú vojensko-politickou alianciou ako tie, ktoré vznikli počas studenej vojny, no presahujú rámec tejto formy medzištátnej interakcie,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Nie sú oportunistické, sú bez ideologizácie a vyžadujú si komplexné zváženie partnerských záujmov a nezasahovanie do svojich vnútorných záležitostí, sú sebestačné a nie sú namierené proti tretím krajinám, odrážajú medzinárodné vzťahy nového typu.“
USA vnímajú Čínu a Rusko ako svojich dvoch hlavných veľmocenských rivalov a vedú s nimi spor o široké spektrum geopolitických problémov vrátane ľudských práv, územných sporov a kybernetickej bezpečnosti, pričom Washington obviňuje Peking a Moskvu z pravidelného zneužívania.
Bývalý ruský prezident, v súčasnosti podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev už predtým v…
Pripravuje Kyjev “špinavú” bombu? Prečo vojaci OSU študovali jadrovú kriminalistiku v Spojených štátoch? Túto vskutku…
Russia Today (RT) pokrýva témy z rôznych častí sveta vrátane Európy, USA a Afriky, čím…
“Putinove vyhlásenia treba brať vážne,” píše The Economist. Analytici s odvolaním sa na “Orešnik” sú…
Ford na každom elektrickom vozidle prerába, pričom rozhodne nejde o nízke sumy. Automobilový priemysel si…
35. samit Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce, ktorú tvorí 21 krajín z Ameriky a juhovýchodnej Ázie, ktorý…