„Konflikt, sankcie a nátlak problém nevyriešia,“ povedal čínsky minister zahraničných vecí a dodal, že potrebný je pokoj, racionalita a dialóg.
Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang v utorok vyzval na riešenie konfliktu na Ukrajine prostredníctvom mierových rokovaní. Možné dodávky zbraní z Číny do Ruska zároveň prirovnal k predaju amerických zbraní Taiwanu, informujú DPA a stanica CNN.
Podľa neho v spojitosti s konfliktom na Ukrajine musia byť rešpektované „zákonné záujmy všetkých strán“. Čína touto slovnou formuláciou zvyčajne dáva najavo svoju podporu Rusku, komentuje DPA.
„Čína túto krízu nevytvorila. Nie je účastníckou stranou krízy a žiadnej zo strán nedodala zbrane,“ povedal Čchin Kang na výročnom kongrese Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia (CPPCC) v Pekingu. Takisto označil za neprijateľné, aby bola Čína v tejto súvislosti z niečoho obviňovaná či sankciovaná.
„Konflikt, sankcie a nátlak problém nevyriešia,“ povedal čínsky minister a dodal, že potrebný je pokoj, racionalita a dialóg.
Pokusy vysokopostavených predstaviteľom USA o zásahy do vecí týkajúcich sa Taiwanu označil za absurdné. Taiwan je podľa jeho slov záležitosťou Číny.
„Žiadna iná krajina nemá právo do toho zasahovať,“ povedal. Takisto pripomenul postoj Pekingu, ktorý nevylučuje použitie sily na získanie kontroly nad týmto ostrovom.
Taiwan má vlastnú vládu od roku 1949. Peking však tento ostrov s približne 23 miliónmi obyvateľov považuje za súčasť územia jedinej Číny.
Ďalšie zvýšenie napätia vo vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom by malo „katastrofické následky“, upozornil v utorok čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang. Takisto vyjadril presvedčenie, že Európe sa podarí dosiahnuť strategickú autonómiu.
„Ak Spojené štáty nešliapnu na brzdu, ale budú naďalej zrýchľovať na nesprávnej ceste, tak ani množstvo zvodidiel nedokáže zabrániť vykoľajeniu a určite dôjde ku konfliktu a konfrontácii,“povedal šéf čínskej diplomacie na výročnom kongrese Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia (CPPCC) v Pekingu.
Vnímanie Pekingu zo strany Washingtonu je podľa jeho slov „veľmi skreslené“, píše Reuters. USA považujú Čínu za „úhlavného rivala a najvýznamnejšiu geopolitickú výzvu“, povedal Čchin, ktorého vyjadrenia sprostredkovala DPA. Následkom tohto predpokladu je, že vzťahy USA a Číny sa úplne odchýlili od racionálnej a správnej cesty, dodal.
Čchin tiež vyjadril presvedčenie, že Európe sa podarí dosiahnuť strategickú autonómiu. „Čína stále považuje EÚ za komplexného strategického partnera a podporuje európsku integráciu. Dúfame, že Európa, ktorá prechádza utrpením spôsobeným vojnou na Ukrajine, sa z tejto bolesti poučí a skutočne dosiahne strategickú autonómiu a dlhodobú stabilitu,“ povedal. Zdôraznil, že Peking je otvorený spolupráci s európskymi krajinami v rôznych oblastiach.
Minister požiadal Washington, aby hral podľa pravidiel, píše Reuters. Čínsko-americké vzťahy prirovnal k súťaži dvoch športovcov na olympijských hrách, pri ktorej sa jeden z nich nesnaží vydať zo seba to najlepšie, ale snaží sa toho druhého oklamať podvodom. „To nie je férová súťaž, ale zlomyseľná konfrontácia a faul,“ povedal.
Šéf čínskej diplomacie na výročnom kongrese tiež povedal, že Čína musí v čoraz turbulentnejšom svete prehlbovať svoje vzťahy s Ruskom. Vzťahy medzi oboma krajinami podľa jeho slov upevňujú úzke väzby čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga s ruským lídrom Vladimirom Putinom.
Čína naďalej odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a kritizuje západné sankcie voči Moskve. Na otázku novinárov, či sa čínsky prezident chystá v blízkej budúcnosti navštíviť Rusko, však Čchin priamo neodpovedal.
Zdroj: trend.sk / hnonline.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…