Čína netají nespokojnosť s návštevou poslancov EÚ u prezidentky Tsai Ing-wen na Taiwane. Ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu preto varuje pred „zhoršením vzťahov“, ak EÚ „nenapraví svoje chyby“, píše epochtimes.de.
Komunistický režim v Pekingu reagoval s nevôľou a varovaním na návštevu delegácie poslancov Európskeho parlamentu u taiwanskej prezidentky Tsai Ing-wen. Informoval o tom spravodajský portál „Politico“.
Podľa správy pekinské vedenie uviedlo, že EÚ by mala napraviť svoje „chyby“ pri riešení tejto otázky, inak bude musieť počítať so zhoršením vzájomných vzťahov.
Oznámenie návštevy v Tchaj-peji už vyvolalo hrozbu „ďalších reakcií“ zo strany Pekingu. V programe poslancov bolo okrem návštevy taiwanskej prezidentky aj stretnutie s americkými diplomatmi na Taiwane.
Tento plán vyvolal vo vedení čínskej Komunistickej strany konšpiračné teórie. Po niekoľkých solidárnych amerických návštevách ostrovnej krajiny sa Peking obáva užších vzťahov západných krajín s Taiwanom.
Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi už minulý týždeň varoval, že krajiny, ktoré nadviažu užšie vzťahy s Taiwanom, „za to zaplatia“.
Skutočnosť, že členov delegácie to neodradilo, vyvolala agresívnu reakciu. Čínske ministerstvo doslova uviedlo:
„Vyzývame EÚ, aby napravila túto chybu a nevysielala nesprávne signály taiwanským silám za nezávislosť. V opačnom prípade by to poškodilo vzťahy medzi Čínou a EÚ.“
Poslanci Európskeho parlamentu ubezpečili taiwanskú prezidentku, že „EÚ stojí na strane Taiwanu“. Za posledných 30 rokov sa Taiwan „zapísal do histórie“, povedal šéf osobitného výboru Raphaël Glucksmann. Krajina je dnes „najživšou, najsilnejšou a najosvietenejšou demokraciou v tomto regióne“.
Glucksmann Taiwanu odkázal: „Taiwan nie je sám. Európa stojí po jeho boku na obranu slobody, právneho štátu a ľudskej dôstojnosti.“ Podľa Glucksmanna je „najvyšší čas“, aby EÚ posilnila spoluprácu s Taiwanom.
Pod heslom „politika jednej Číny“ sa režim v Pekingu snaží prezentovať ako legitímny zástupca Číny a čínskeho ľudu a chce použiť nátlak a hrozby, aby presvedčil krajiny na ukončenie diplomatických vzťahov s Taiwanom.
Agresívna hegemonistická politika Pekingu v regióne a vo svete, sprevádzaná provokáciami a hrozbami voči Taiwanu, však zvyšuje ostražitosť západných štátov.
Pred cestou europoslancov sa taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu stretol s verejnými činiteľmi v piatich európskych krajinách – vrátane tajného stretnutia s úradníkmi v Bruseli. V Pekingu sa tento krok stretol s rozhorčením, uzatvára epochtimes.de.
„Z našej strany musíme urobiť všetko pre to, aby sa táto vojna skončila budúci rok,…
„Hodina príbehov o pornografii“ sa skončila pre jednu školskú štvrť vo Virgínii. Verejné školy v…
V nedeľu sa objavili správy, že USA konečne schválili žiadosť Ukrajiny o použitie rakiet dlhého doletu ATACMS…
Podarilo sa nám dostať k odpovedi na otázku, komu ide o neprestajnú eskaláciu konfliktu na…
Minister zahraničných vecí Donalda Trumpa Marko Rubio vo svojom dramatickom odklone od vyzbrojovania kyjevského režimu hovorí , že…
Ukrajina súhlasí s pravidelnými stretnutiami s ministrami poľnohospodárstva zo susedných členských krajín Európskej únie (EÚ).…