Na blížiacom sa summite štátov BRICS v Johannesburgu sa bude diskutovať o rozšírení tohto bloku, do ktorého sa chce zapojiť ďalších 23 krajín.
Peking plánuje počas nadchádzajúceho summitu tohto bloku v Juhoafrickej republike presadzovať, aby sa BRICS stal plnohodnotným konkurentom skupiny G7, uviedli čínsky predstavitelia pre denník Financial Times.
Čína sa nezhoduje s Indiou v súvislosti s perspektívou rozšírenia bloku pred podujatím, ktoré sa má uskutočniť v Johannesburgu od 22. do 24. augusta, uviedol v nedeľu britský denník.
Podľa zdrojov FT neexistuje medzi Pekingom a Naí Dillí dohoda o tom, či by BRICS, ktorý v súčasnosti tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, mal byť nezaradeným hospodárskym klubom alebo politickou silou, ktorá otvorene vyzýva Západ.
Juhoafrickí predstavitelia pre tento ekonomický denník uviedli, že 23 krajín prejavilo záujem o vstup do BRICS a niektoré z nich by mohli dostať pozvánky na vstup v Johannesburgu. Správa úvadza Argentínu, Saudskú Arábiu a Indonéziu ako favoritov na to, aby sa stali prvými novými členmi bloku od začlenenia Južnej Afriky v roku 2010.
„Ak rozšírime BRICS tak, aby tvoril podobný podiel na svetovom HDP ako G7, potom náš spoločný hlas vo svete zosilnie,“ povedal pre FT nemenovaný čínsky predstaviteľ.
Začiatkom tohto mesiaca Naí Dillí odmietlo správy médií, že je proti rozšíreniu bloku, a hovorca indického ministerstva zahraničných vecí Arindam Bagchi ich označil za „nepodložené špekulácie“.
„Ako minulý rok poverili vedúci predstavitelia, členovia BRICS interne diskutujú o hlavných zásadách, normách, kritériách a postupoch pre proces rozširovania BRICS na základe úplných konzultácií a konsenzu,“ zdôraznil Bagchi.
Vysokopostavený brazílsky diplomat pre FT uviedol, že krajina podporuje rozširovanie BRICS, ale poznamenal, že „je dôležité, aby boli definované kritériá pre vstup týchto nových členov“.
Minulý týždeň veľvyslanec Juhoafrickej republiky pri BRICS Anil Sooklal odmietol tvrdenia, že blok je „protizápadný“ a chce konkurovať skupine G7. „Našou snahou je presadzovať agendu globálneho Juhu a budovať inkluzívnejšiu, reprezentatívnejšiu, spravodlivejšiu a férovejšiu globálnu architektúru,“ vysvetlil.
Začiatkom augusta tlačový tajomník Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko verí, že „v tej či onej forme rozšírenie BRICS prispeje k ďalšiemu rozvoju a posilneniu tejto organizácie“.
Poznamenal, že „formát a veľkosť“ tohto rozšírenia prerokujú lídri BRICS počas samitu v Johannesburgu, na ktorom sa prostredníctvom videolinky zúčastní aj ruský prezident Vladimir Putin.
Peking si želá, aby do skupiny BRICS vstúpili noví členovia, uviedli čínski diplomati pre ruskú tlačovú agentúru RIA Novosti. V posledných mesiacoch viac ako tucet krajín prejavilo záujem o vstup do aliancie hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík, ktorú v súčasnosti tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika.
V pondelok ruská agentúra citovala tlačový úrad čínskeho ministerstva zahraničných vecí: Čína bola vždy presvedčená, že BRICS je otvorený a inkluzívny mechanizmus, Peking podporuje proces rozširovania BRICS a víta vstup ďalších podobne zmýšľajúcich partnerov do „veľkej rodiny“.
Ministerstvo prisľúbilo, že Čína podporí úsilie Južnej Afriky pri organizovaní samitu BRICS, ktorý sa uskutoční od utorka do štvrtka.
Podľa čínskych predstaviteľov považujú za hlavný cieľ nadchádzajúceho podujatia „rozvoj spolupráce BRICS“ a podporu „mieru, stability a prosperity na celom svete“.
Minulý týždeň juhoafrické ministerstvo financií navrhlo, aby Nová rozvojová banka (NDB), ktorú zriadili členské štáty BRICS, zvýšila objem finančných prostriedkov a úverov v miestnej mene. Minister financií Enoch Godongwana pre tlačovú agentúru Reuters uviedol, že Pretória plánuje túto otázku otvoriť na samite v Johannesburgu.
Južná Afrika, ktorá v súčasnosti predsedá skupine, začiatkom tohto mesiaca údajne uviedla, že je otvorená myšlienke vstupu Iránu do klubu. Podľa iránskej tlačovej agentúry Mehr prezident Cyril Ramaphosa povedal iránskemu ministrovi zahraničných vecí Hosseinovi Amirabdollahianovi, že jeho krajina „má záujem, aby bol Irán prijatý za člena BRICS ako spriateľená krajina“.
V posledných mesiacoch niekoľko krajín vrátane Argentíny, Alžírska, Egypta a Turecka naznačilo, že by sa mohli uchádzať o členstvo v BRICS.
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…