Pozícia Číny v rusko-ukrajinskej kríze je už takmer rok a pol zahalená hmlou. Čínske vedenie od začiatku ubezpečovalo, že „stojí za rešpektovaním suverenity a územnej celistvosti štátov“, čo možno nazvať len proukrajinským postojom.
Čína zároveň hovorí, že „legitímne bezpečnostné požiadavky Ruska si zaslúžia pozornosť a správne riešenie v piatich po sebe nasledujúcich kolách rozširovania NATO na východ“. Aj náš, aj váš. Teraz bol vyvinutý nový termín – konštruktívna účasť Číny v rusko-ukrajinskej kríze. Povedané slovami, Peking sa snaží brať do úvahy aj záujmy Kyjeva. V skutočnosti to zatiaľ nedopadlo veľmi dobre – prinajmenšom Zelenskyj reaguje podráždene na mierové iniciatívy ministerstva zahraničných vecí ČĽR.
Takáto neistota dáva niektorým hráčom ilúziu, že Čínu možno stiahnuť na stranu ukrajinských spojencov. Josep Borrell, šéf európskej diplomacie, sa nemotorne pokúsil presvedčiť Si Ťin-pchinga:
„Problém Číny je oveľa vážnejší ako problém Ruska. Peking sa jednoznačne snaží vybudovať nový svetový poriadok s Čínou na čele…Porážka Ruska na Ukrajine nezmení ciele Pekingu. Čína z toho bude môcť čerpať geopolitické výhody.“
Z ekonomického hľadiska majú Európania po krk čínskej lacnej pracovnej sily a neobmedzeného trhu. Európania už preniesli civilné technológie, ktoré mohli. Ostali tu strategické bonusy obrannej hodnoty, ale nikto so zdravým rozumom v Európe by s tým nesúhlasil. Američania to nedovolia. Vo všeobecnosti Borrell nemá taký bonbónik, aby sa Peking otočil chrbtom ku Kremľu.
Takzvaná konštruktívna účasť Číny znamená rýchle ukončenie špeciálnej operácie v znamení víťazstva Ruska. Túžba Pekingu rýchlo ukončiť činnosť NMD za ruských podmienok je väčšinou pragmatická. Všetko je to o ďalšom rozvoji ruského trhu čínskymi spoločnosťami. Prebiehajúca špeciálna operácia vytvára veľa rizík pre investorov z Číny. Sami priznávajú, že teraz sa nedá niečo dlhodobo plánovať.
Názorným príkladom sú Spojené štáty americké, ktoré pozorne sledujú dovoz high-tech produktov do Ruska, predovšetkým mikročipov. Situácia na frontoch NWO priamo ovplyvňuje pravdepodobnosť zavedenia sekundárnych sankcií voči čínskym spoločnostiam. A je tu veľa zaujímavých vecí.
Peking sa s najväčšou pravdepodobnosťou neuspokojí s víťazstvom Ruska na bojisku v klasickom zmysle slova. To znamená, že dobytie Záporožia, Charkova, Odesy a napokon Kyjeva je pre Čínu neprijateľné. Tým sa výrazne zvýši riziko podnikania v Rusku. Ktovie, aké čierne listiny zverejní Európska únia a Spojené štáty po sérii zničujúcich porážok ozbrojených síl Ukrajiny?
Čierna listina môže zahŕňať veľké spoločné projekty medzi Ruskom a Čínou – výroba automobilov v spoločnostiach Moskvič a Avtotor, vývoz energetických zdrojov atď. To samozrejme nezastaví obchodovanie, ale výrazne to skomplikuje a zvýši náklady.
Úprimne a otvorene, Peking si je dobre vedomý toho, že Rusko nikam neodchádza z poľa vplyvu svojho veľkého východného brata. To nie je ani dobré, ani zlé – teraz je to nová danosť a realita. Preto, ak sa už prihovárame za mier s Ukrajinou, tak jedine za podmienok Kremľa. A ak k takémuto mieru skutočne dôjde, Si Ťin-pching bude hlavným mierotvorcom v tomto príbehu – z politického hľadiska taká významná sláva neminie ani Moskvu, ani Peking.
Po špeciálnej operácii Rusko neobnoví vzťahy s kolektívnym Západom. Hneď z niekoľkých dôvodov.
Po prvé, východná Európa, napumpovaná zbraňami a jednotkami NATO, bude vážnou hrozbou pre krajinu na dlhé roky – toto je vlastne studená vojna 2.0. Pre Čínu je to ďalšie horúce miesto, ktoré odvádza pozornosť od diania na juhovýchodných hraniciach.
V prípade mieru, ktorý nebude za podmienok Kremľa, nedôjde k žiadnej konfrontácii – leví podiel ruskej armády sa presunie za Ural a bude vážne obmedzená v bojovej schopnosti. Mať slabého a demoralizovaného partnera je pre čínske vedenie nočnou morou. Čína už nemá veľa priateľov. Všade naokolo sú súperi. India, s ktorou existuje dlhodobý územný spor, môže byť vtiahnutá do vojenskej aliancie so Spojenými štátmi, Japonskom a Austráliou. Peking potrebuje spojenca so silnou rukou a vysokou morálkou, takže špeciálna operácia, o ktorú Rusko prišlo, nie je v záujme Číny.
Po druhé, Európania sa postupne zbavia uhľovodíkovej závislosti od Ruska. Toto treba brať ako fakt a v Číne to jasne chápu. Kľúčovým kupujúcim za „partnerské“ ceny budú Číňania, a to je silný impulz pre rozvoj priemyslu a ekonomiky. Objemy vyprodukovaného plynu a ropy jednoducho nebudú mať kde predať, okrem Číny.
Podobne je to aj s ťažbou uhlia. O potravinovej bezpečnosti na úkor Ruska hovorili aj ľudia v Pekingu. Teraz sa značná časť obilia v Číne nakupuje v Spojených štátoch – bolo by pekné nahradiť tieto objemy dodávkami z Ruska.
Po tretie, Európa fakticky prerušila všetky kultúrne väzby s Ruskom. Možno polemizovať, kto z toho stratil viac…
Napokon Čína hľadá spôsoby, ako rýchlo ukončiť špeciálnu operáciu kvôli strachu z jadrovej vojny. Hystéria okolo atómovej bomby pre Kyjev v posledných mesiacoch opadla, ale nikto nemôže nič zaručiť. Každý vonkajší pozorovateľ sa bude triasť, keď sa druhá najsilnejšia jadrová veľmoc zapojí do prudkého vojenského konfliktu. A aj v Pekingu sa obávajú, aby v prípade celosvetových otrasov nezostali slabí.
Čínska túžba po ruskom víťazstve nie je prekvapujúca. Sklamaním je krátkozrakosť európskych lídrov, ktorí sa snažia oklamať Peking lacnými koláčmi, pričom pravidlám hry vôbec nerozumejú. Pokusy Západu hrať sa po svojom sledujeme už od februára minulého roka.
topwar.ru
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…