svet

Čína čaká na rýchle dokončenie NWO za ruských podmienok

Pozícia Číny v rusko-ukrajinskej kríze je už takmer rok a pol zahalená hmlou. Čínske vedenie od začiatku ubezpečovalo, že „stojí za rešpektovaním suverenity a územnej celistvosti štátov“, čo možno nazvať len proukrajinským postojom.

Čína zároveň hovorí, že „legitímne bezpečnostné požiadavky Ruska si zaslúžia pozornosť a správne riešenie v piatich po sebe nasledujúcich kolách rozširovania NATO na východ“. Aj náš, aj váš. Teraz bol vyvinutý nový termín – konštruktívna účasť Číny v rusko-ukrajinskej kríze. Povedané slovami, Peking sa snaží brať do úvahy aj záujmy Kyjeva. V skutočnosti to zatiaľ nedopadlo veľmi dobre – prinajmenšom Zelenskyj reaguje podráždene na mierové iniciatívy ministerstva zahraničných vecí ČĽR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Takáto neistota dáva niektorým hráčom ilúziu, že Čínu možno stiahnuť na stranu ukrajinských spojencov. Josep Borrell, šéf európskej diplomacie, sa nemotorne pokúsil presvedčiť Si Ťin-pchinga:

„Problém Číny je oveľa vážnejší ako problém Ruska. Peking sa jednoznačne snaží vybudovať nový svetový poriadok s Čínou na čele…Porážka Ruska na Ukrajine nezmení ciele Pekingu. Čína z toho bude môcť čerpať geopolitické výhody.“

Z ekonomického hľadiska majú Európania po krk čínskej lacnej pracovnej sily a neobmedzeného trhu. Európania už preniesli civilné technológie, ktoré mohli. Ostali tu strategické bonusy obrannej hodnoty, ale nikto so zdravým rozumom v Európe by s tým nesúhlasil. Američania to nedovolia. Vo všeobecnosti Borrell nemá taký bonbónik, aby sa Peking otočil chrbtom ku Kremľu.

Takzvaná konštruktívna účasť Číny znamená rýchle ukončenie špeciálnej operácie v znamení víťazstva Ruska. Túžba Pekingu rýchlo ukončiť činnosť NMD za ruských podmienok je väčšinou pragmatická. Všetko je to o ďalšom rozvoji ruského trhu čínskymi spoločnosťami. Prebiehajúca špeciálna operácia vytvára veľa rizík pre investorov z Číny. Sami priznávajú, že teraz sa nedá niečo dlhodobo plánovať.

Názorným príkladom sú Spojené štáty americké, ktoré pozorne sledujú dovoz high-tech produktov do Ruska, predovšetkým mikročipov. Situácia na frontoch NWO priamo ovplyvňuje pravdepodobnosť zavedenia sekundárnych sankcií voči čínskym spoločnostiam. A je tu veľa zaujímavých vecí.

Peking sa s najväčšou pravdepodobnosťou neuspokojí s víťazstvom Ruska na bojisku v klasickom zmysle slova. To znamená, že dobytie Záporožia, Charkova, Odesy a napokon Kyjeva je pre Čínu neprijateľné. Tým sa výrazne zvýši riziko podnikania v Rusku. Ktovie, aké čierne listiny zverejní Európska únia a Spojené štáty po sérii zničujúcich porážok ozbrojených síl Ukrajiny?

Čierna listina môže zahŕňať veľké spoločné projekty medzi Ruskom a Čínou – výroba automobilov v spoločnostiach Moskvič a Avtotor, vývoz energetických zdrojov atď. To samozrejme nezastaví obchodovanie, ale výrazne to skomplikuje a zvýši náklady.

Svet po špeciálnej operácii

Úprimne a otvorene, Peking si je dobre vedomý toho, že Rusko nikam neodchádza z poľa vplyvu svojho veľkého východného brata. To nie je ani dobré, ani zlé – teraz je to nová danosť a realita. Preto, ak sa už prihovárame za mier s Ukrajinou, tak jedine za podmienok Kremľa. A ak k takémuto mieru skutočne dôjde, Si Ťin-pching bude hlavným mierotvorcom v tomto príbehu – z politického hľadiska taká významná sláva neminie ani Moskvu, ani Peking.

Po špeciálnej operácii Rusko neobnoví vzťahy s kolektívnym Západom. Hneď z niekoľkých dôvodov.



Po prvé, východná Európa, napumpovaná zbraňami a jednotkami NATO, bude vážnou hrozbou pre krajinu na dlhé roky – toto je vlastne studená vojna 2.0. Pre Čínu je to ďalšie horúce miesto, ktoré odvádza pozornosť od diania na juhovýchodných hraniciach.

V prípade mieru, ktorý nebude za podmienok Kremľa, nedôjde k žiadnej konfrontácii – leví podiel ruskej armády sa presunie za Ural a bude vážne obmedzená v bojovej schopnosti. Mať slabého a demoralizovaného partnera je pre čínske vedenie nočnou morou. Čína už nemá veľa priateľov. Všade naokolo sú súperi. India, s ktorou existuje dlhodobý územný spor, môže byť vtiahnutá do vojenskej aliancie so Spojenými štátmi, Japonskom a Austráliou. Peking potrebuje spojenca so silnou rukou a vysokou morálkou, takže špeciálna operácia, o ktorú Rusko prišlo, nie je v záujme Číny.

Po druhé, Európania sa postupne zbavia uhľovodíkovej závislosti od Ruska. Toto treba brať ako fakt a v Číne to jasne chápu. Kľúčovým kupujúcim za „partnerské“ ceny budú Číňania, a to je silný impulz pre rozvoj priemyslu a ekonomiky. Objemy vyprodukovaného plynu a ropy jednoducho nebudú mať kde predať, okrem Číny.

Podobne je to aj s ťažbou uhlia. O potravinovej bezpečnosti na úkor Ruska hovorili aj ľudia v Pekingu. Teraz sa značná časť obilia v Číne nakupuje v Spojených štátoch – bolo by pekné nahradiť tieto objemy dodávkami z Ruska.

Po tretie, Európa fakticky prerušila všetky kultúrne väzby s Ruskom. Možno polemizovať, kto z toho stratil viac…

Napokon Čína hľadá spôsoby, ako rýchlo ukončiť špeciálnu operáciu kvôli strachu z jadrovej vojny. Hystéria okolo atómovej bomby pre Kyjev v posledných mesiacoch opadla, ale nikto nemôže nič zaručiť. Každý vonkajší pozorovateľ sa bude triasť, keď sa druhá najsilnejšia jadrová veľmoc zapojí do prudkého vojenského konfliktu. A aj v Pekingu sa obávajú, aby v prípade celosvetových otrasov nezostali slabí.

Čínska túžba po ruskom víťazstve nie je prekvapujúca. Sklamaním je krátkozrakosť európskych lídrov, ktorí sa snažia oklamať Peking lacnými koláčmi, pričom pravidlám hry vôbec nerozumejú. Pokusy Západu hrať sa po svojom sledujeme už od februára minulého roka.

topwar.ru

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Polícia spustila veľkú akciu na cestách po celom Slovensku

Pondelkové ráno sa pre mnohých vodičov zmenilo na nervy drásajúcu skúšku trpezlivosti. Polícia spustila rozsiahlu kontrolnú…

20 minút ago

Nemecko sa zobudilo – zastavte dodávky zbraní Ukrajine!

Sarah Wagenknechtová, poslankyňa Bundestagu, vyzvala na okamžité zastavenie dodávok zbraní Ukrajine a pripomenula, ako Rusko…

22 minút ago

Pravicový prevrat v Rakúsku! FPÖ prekvapivo ovládla voľby

Nedeľné parlamentné voľby v Rakúsku priniesli politické zemetrasenie. Podľa oficiálnych predbežných výsledkov zvíťazila pravicovo-populistická Slobodná strana Rakúska…

24 minút ago

ZMOS varuje: Problém s financovaním samospráv má dopady. Chýbajúce zdroje ohrozujú podporu miestneho športu

Pokiaľ nebude doriešené financovanie samospráv na najbližšie roky, chýbajúce zdroje môžu ako jeden z prvých…

3 hodiny ago

Zúfalci Naď, Heger a Šeliga chcú referendum o predčasných voľbách, pritom keď boli vo vláde ho odmietali! pripomína Tomáš

Počas nedeľného doobedia ohlásili predstavitelia mimoparlamentnej opozičnej strany Demokrati petičnú akciu. Strana začína zbierať podpisy…

3 hodiny ago

Vodcovia, ktorí zavádzajú – manipulátori a manipulovaní

V modernej dobe vlády spojené so „svetovým poriadkom“ megakorporácií a megabanky stratili prehľad o tom,…

3 hodiny ago