svet

Čína a Rusko uskutočnia spoločné námorné cvičenie vo Východočínskom mori

Na základe každoročného plánu vojenskej spolupráce medzi čínskymi a ruskými ozbrojenými silami uskutočnia námorné sily oboch krajín od stredy do 27. decembra spoločné vojenské cvičenie Sea 2022 vo vodách východne od pobrežia tiahnuceho sa od mesta Čou-šan po Tchaj-čou vo východočínskej provincii Če-ťiang.

Cieľom spoločného cvičenia je preukázať odhodlanie a schopnosť oboch strán posilniť úsilie o spoločné riešenie hrozieb pre námornú bezpečnosť, ako aj ochranu medzinárodného a regionálneho mieru a stability a ďalej prehĺbiť komplexné strategické partnerstvo Číny a Ruska v oblasti koordinácie pre novú éru, uviedlo čínske ministerstvo obrany.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Ruské ministerstvo obrany v tlačovej správe uviedlo, že hlavným cieľom cvičenia je posilniť námornú spoluprácu medzi oboma krajinami a udržať mier a stabilitu v ázijsko-tichomorskom regióne.

Spoločné námorné cvičenia medzi Čínou a Ruskom sa stali pravidelnými a rutinnými, uviedli pozorovatelia. Minulý rok sa spoločné námorné cvičenia Sea 2021 konali v Japonskom mori pri pobreží Ruska vo vodách v blízkosti Petrovho zálivu a tento rok sa presunuli do Východočínskeho mora pri pobreží Číny. Predtým sa konali aj cvičenia na miestach, ako je Žlté more.

Takýto spôsob rotácie umožní čínskemu a ruskému námorníctvu vzájomne sa oboznámiť s morskými oblasťami a dosiahnuť najlepšie výsledky výcviku, povedal v utorok pre Global Timesčínsky vojenský expert Song Zhongping.

Spoločná námorná operácia Sea 2022 zároveň nie je prvou spoločnou námornou operáciou Číny a Ruska v tomto roku. V septembri, po účasti na strategických cvičeniach Vostok-2022 pod vedením Ruska, sa flotila čínskeho námorníctva pripojila k ruským vojnovým lodiam v spoločnej námornej hliadke v Tichom oceáne. Od roku 2021 obe námorníctva uskutočnili dve takéto spoločné hliadky.

Najnovšie spoločné cvičenie, ktoré sa koná vo Východočínskom mori v susedstve ostrova Taiwan a Japonska, prichádza v čase, keď Japonsko nedávno prehodnotilo svoje obranné stratégie, odklonilo sa od svojej povojnovej zásady výlučnej sebaobrany a vyhlásilo, že plánuje vlastniť schopnosť preventívneho úderu a riadené strely.

Aj západní predstavitelia po augustovej návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej neustále navštevujú ostrov Taiwan, aby provokovali Čínu v súvislosti s jej kľúčovými záujmami, a keďže USA naďalej predávajú ostrovu zbrane, napätie v Taiwanskom prielive zostáva vysoké.

Podľa monitorovania Iniciatívy pre strategické skúmanie situácie v Juhočínskom mori, think tanku so sídlom v Pekingu, mala do utorka do vôd severovýchodne od Guamu doraziť úderná skupina lietadlových lodí Nimitz amerického námorníctva, ktorá by mala začať rutinné nasadenie v západnom Tichomorí a nahradiť lietadlovú loď USS Ronald Reagan.

Spojené štáty naďalej presadzujú svoju “indo-tichomorskú stratégiu”, do ktorej sa včleňuje novela japonskej bezpečnostnej stratégie. Čína a Rusko sú zodpovedné za zabezpečenie mieru a stability v regióne, a preto musia posilniť vojenskú spoluprácu, uviedol Song.

Čínske zúčastnené sily sú z veliteľstiev Východného a Severného divadla Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA) vrátane torpédoborca typu 052D Baotou, torpédoborca typu 052C Jinan, fregát typu 054A Binzhou a Yancheng, komplexnú zásobovaciu loď typu 903A Gaoyouhu, ako aj ponorku, lietadlá včasnej výstrahy, protiponorkové hliadkovacie lietadlá a vrtuľníky umiestnené na plavidlách, uviedol vo vyhlásení hovorca námorníctva starší kapitán Gao Xiucheng.

Podľa ruskej tlačovej správy budú ruské námorníctvo reprezentovať raketový krížnik Varjag, fregata Maršal Šapošnikov a korvety projektu 20380 Hrdina Ruskej federácie Aldar Cydenžapov a Soveršenskij, ako aj lietadlá a vrtuľníky námorného letectva ruskej Tichomorskej flotily.

Obe námorné sily uskutočnia cvičenia vrátane spoločnej raketovej a delostreleckej paľby na vzdušné ciele, delostreleckej paľby na námorné ciele, spoločných protiponorkových operácií s praktickým použitím zbraní, spoločnej blokády a spoločnej záchrannej akcie, uvádza sa vo vyhláseniach oboch strán.

Vojnové lode oboch krajín sa stretnú v stredu napoludnie a vytvoria spoločnú flotilu vo Východočínskom mori, informovala v utorok Čínska ústredná televízia.

Spoločné cvičenie Sea 2022 je desiatym výročím od prvého cvičenia z tejto série v roku 2012 a stane sa realistickejším a inovatívnejším, podporí vytvorenie mechanizmu spoločného námorného hliadkovania a ďalej posunie vpred inovatívny, kooperatívny rozvoj a vzájomnú dôveru medzi oboma krajinami a oboma námornými silami, povedal Gao.

 Súbežné kroky

Práve v čase, keď sa má začať spoločné čínsko-ruské námorné cvičenie, sa podľa japonského ministerstva obrany, ktoré minulý týždeň informovalo o prechodoch týchto čínskych vojnových lodí z prielivu Mijako a prielivu Osumi, pohybuje za prvou ostrovnou reťazou v západnom Tichomorí veľký počet hlavných bojových plavidiel námorníctva čínskej armády vrátane lietadlovej lode Liaoning a troch veľkých torpédoborcov triedy Typ 055 s výtlakom 10 000 ton na zdanlivých cvičeniach.

V rámci kroku, ktorý by podľa analytikov mohol byť spoločnou výcvikovou operáciou, preleteli v pondelok dva bombardéry H-6J námorníctva z Východočínskeho mora cez prieliv Miyako do západného Pacifiku do blízkosti miesta, kde sa plavila skupina lietadlových lodí Liaoning, a potom sa z toho istého kurzu vrátili, uviedol v ten deň v tlačovej správe spoločný štáb japonského ministerstva obrany.

Znamená to tiež, že v reálnych bojoch môže námorníctvo čínskej armády súčasne zasiahnuť proti viacerým nepriateľom vo viacerých regiónoch, uviedli analytici.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Košický policajt dokopal zadržaného muža, následkom čoho ten neskôr zomrel.

Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…

2 hodiny ago

Vírus, tzv. vakcíny, a tzv. usmrtenie

Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…

2 hodiny ago

Kolaboranti a Vynálezcovia Deep State

Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…

2 hodiny ago

November 1989 bol kolosálny podvod

Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…

3 hodiny ago

Ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele v Kyjeve

Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…

4 hodiny ago

Jeffrey Sachs: Európa prestala myslieť, jej zahraničná politika je len “príveskom” NATO

V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…

4 hodiny ago