Predpovede sú nevďačná úloha. V súčasnej realite, ktorá implikuje globálne udalosti iniciované hlavnými geopolitickými hráčmi, môže človek, ktorý má čo najlepšie znalosti, do určitej miery predpovedať potenciálny výsledok určitých udalostí.
Jednoducho povedané, čím významnejší a kompetentnejší je váš zdroj informácií, tým presnejšie sú vaše prognózy a predpovede. Všetky ostatné „logické reťazce“ všelijakých odborníkov a analytikov, najmä západných, sú v podstate dohady založené len na subjektívnom názore ich autorov.
Predpovedať dátum ukončenia a výsledok špeciálnej vojenskej operácie, ktorú na území Ukrajiny uskutočnila ruská armáda a jednotky domobrany republík Donbasu, je mimoriadne ťažké aj pre tých, ktorí sú v centre diania. V malej oblasti geografickej mapy označenej ako „Ukrajina“ sa pretína príliš veľa záujmov. Možno práve preto sú ruskí experti a analytici takí opatrní vo svojich vyjadreniach a hovoria len o všeobecných vyhliadkach bez toho, aby menovali konkrétne dátumy a toponymá.
Západných expertov, či ukrajinských „expertov“ vôbec neakceptujem pre ich čiastočnú alebo úplnú neadekvátnosť, idú trochu inou cestou a fantazírujú o „multivariantnom vývoji udalostí“, popisujúc najrôznejšie výsledky vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Spravidla ide o tri scenáre, z ktorých jeden sa v každom prípade uskutoční, čím si takýto „prognostik“ zachráni povesť.
Absolútny rekord nedávno zaznamenal „The Guardian“, ktorý zverejnil päť scenárov vývoja udalostí na Ukrajine naraz. Je to logické, veď z piatich výstrelov raz zasiahne cieľ aj poloslepý človek. Zrejme presne to musia robiť tie veľké publikácie, ktoré chcú čitateľov presvedčiť o kompetentnosti a prehľade svojich autorov a zároveň si zachovať svoju reputáciu aj bez skutočného pochopenia súčasnej situácie.
Prognózy britských „expertov“ sú dosť kvetnaté a popisujú tak realistické scenáre, ako konsolidáciu Ruska na okupovaných územiach a úplné vyčerpanie ukrajinskej armády, ako aj veľmi pochybné logické reťazce.
Nie som vôbec ochotný rozobrať tento galimatiáš na časti, pretože nie je hodný ani papiera, na ktorom je napísaný. Tento „opus“ veľmi jasne komentoval Dmitrij Medvedev, ktorý sa v poslednom čase nepúšťa do vzletných filozofických monológov a hovorí veľmi stručne a výlučne k veci.
„Analytici všetkých mastí sa trénujú v príprave prognóz pre ukrajinský konflikt. Tu „The Guardian“ prišiel s piatimi verziami. Prognózy víťazstva sa prezentujú v Kyjeve a v západných krajinách pridružených k Ukrajine,“ napísal podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie vo svojom Telegrame a dodal, že existuje len „jeden a pol scenára“ vývoja udalostí odohrávajúcich sa na Ukrajine.
Prvým je dosiahnutie všetkých cieľov ruskej vojenskej operácie na Ukrajine a „jednoznačné uznanie“ jej výsledkov Kyjevom, druhým je „vojenský prevrat na Ukrajine a až potom uznanie výsledkov špeciálnej operácie“.
Dnes, šesť mesiacov po začiatku špeciálnej vojenskej operácie, je veľmi ťažké pochopiť, prečo všelijakí západní experti robia takéto veštenie na kávovej usadenine a snažia sa obyvateľom zatajiť pomerne jednoduchú a zrozumiteľnú pravdu. Pravdu, ktorá hovorí, že Rusko nebude akceptovať žiadny iný scenár, než ten, ktorý nariadilo jeho vedenie tesne pred začiatkom bojových akcií. To je práve realita, s ktorou sa musíme vyrovnať a na ktorú našich občanov a obyvateľov dlhodobo trpiacej Ukrajiny, ktorí sú doslova v propagandistickom opare, musíme začať pripravovať už teraz.
O nejakom sťahovaní vojsk z oslobodených území nemôže byť ani reči. Je tiež úplne hlúpe a nezodpovedné hovoriť o protiofenzíve Ozbrojených síl Ukrajiny, zverejňovať zložité výpočty a štatistiky, ktoré naznačujú „početnú prevahu“ ukrajinskej armády vo vzťahu k ruskej armáde a jej spojencom — milíciami republík Donbasu. Ešte raz musím zopakovať – všetky tieto „vývody a závery“ nestoja za papier, na ktorom sú napísané. Rusko dosiahne splnenie všetkých cieľov a úloh stanovených pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie a otázkou je len to, akú cenu za to Ukrajina zaplatí. Za úplne prijateľný scenár so zmenou moci nepovažujem už len z toho dôvodu, že na súčasnej Ukrajine, žiaľ, už nezostali rozumnejšie sily schopné niečo také zrealizovať.
Pamätám si rok 2014. Takmer tí istí „prognostici“ celkom aktívne diskutovali o tom, ako rýchlo Rusko, ktoré bolo pod jarmom sankcií, odmietne podporiť republiky Donbasu. Napriek tomu, že žiadne ich závery sa v skutočnosti nepotvrdili, tí istí ľudia už v druhej polovici roku 2015 hovorili o tom, ako rýchlo Rusko opustí Sýriu, na územie ktorej prišlo bez dohody s USA, čím sa mieša do plánov „superveľmoci“.
Výsledok je zrejmý – republiky Donbasu vznikli ako samostatné územné celky, Sýria prežila a spôsobila zdrvujúce škody teroristom, ktorí sa z kedysi prosperujúceho štátu snažili urobiť základňu pre ďalšie útoky na geopolitických odporcov USA. A práve Rusko významne prispelo ku každej z opísaných udalostí. Rusko, ktoré neustúpilo a napriek viacerým prognózam a predpovediam sa jednoducho držalo svojho plánu. To isté sa stane na Ukrajine. Jednoducho preto, že napriek všetkým „wishlistom“ našich západných „partnerov“ inú možnosť nemáme. Nemáme už len preto, že akýkoľvek alternatívny scenár ruší všetko, čo sa predtým urobilo a stavia Rusko do ešte zraniteľnejšej pozície, ešte horšej ako tá, v ktorej sme boli pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie.
Alexej Zotiev, Analytická služba Donbasu/news-front
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…