Generálneho tajomníka NATO Stoltenberga podozrievajú z lobingu pri výbere potenciálnych dodávateľov.
Stretnutie predstaviteľov obranného priemyslu a NATO sa 15. júna skončilo fakticky škandálom. Dôvodom bola mimoriadne negatívna reakcia členov aliancie, ktorí zostali v prípravách na delenie vojenských rozpočtov „za dverami“. Analytici upozorňujú, že to ohrozuje záväzok NATO podporovať tak potrebné zvýšenie výroby na predĺženie konfliktu na Ukrajine.
Ministri obrany členských krajín NATO sa vo štvrtok po prvý raz stretli s vedúcimi predstaviteľmi 25 veľkých západných obranných spoločností s výzvou, aby zvýšili výrobu v dôsledku nedostatku munície.
Prvým problémom bolo, že vlády jednoducho žiadajú zbrojovky, aby zvýšili produkciu a tie zasa požadujú jasné záruky odbytu, aby zabezpečili investície do nových výrobných zariadení, dodávateľských reťazcov a personálu.
„Jeden z problémov, ktorý musíme priznať, je, že ak bude každý naďalej myslieť len na svoj priemysel, nikdy neuspejeme!“ pobúrene vyhlásila holandská ministerka obrany Kaisa Ollongrenová v rozhovore pre EURACTIV.
Okrem toho sa objavili otázky o rovnakých príležitostiach a právach.
Generálny sekretariát NATO pozval spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výrobe toho, čo predstaviteľ aliancie nazval „muníciou, ktorá je kritická v boji“.
Zoznam pozvaných spoločností pozostával najmä z výrobcov munície, rakiet, systémov protivzdušnej obrany a bezpilotných lietadiel. Rovnako aj výrobcov na Ukrajine najžiadanejších elementov, ako sú húfnice „Caesar“, protiraketové systémy „Javelins“, systémy protiraketovej obrany „Patriot“, MLRS HIMARS a munícia zo sovietskej éry.
No medzi nepozvanými boli dosť vplyvné a veľké mená. Napríklad „Airbus Defence“, francúzske „Dassault“ a „Safran“, americký „Boeing“, francúzsky MBDA, nemecký „Diehl“, ale aj priemyselní producenti špecializovaní na vojenskú elektroniku, ako nemecký „Hensoldt“, či španielsky výrobca munície „Expal“, ktorú vykúpil „Rheinmetall“.
Vylúčení sa pohoršovali nad tým, že kritériá prístupu boli „nejasné“ a mnohí museli za svoje miesto pri stole lobovať.
Ako je známe, v NATO nie je korupcia. A ak potrebujete dať peniaze, aby vaša spoločnosť mohla čerpať finančné prostriedky, má to krásny názov — „lobovanie“.
Hneď za spoločnosťami nasledovali aj národné vlády. Na protest proti tomu, že neboli pozvané žiadne španielske spoločnosti, ministerka obrany Margarita Roblesová odmietla schváliť začiatok prác na akčnom pláne obrannej výroby, kým nebude možné zvážiť otázku zapojenia španielskych spoločností. Na znak jej vážnosti Roblesová stretnutie NATO bojkotovala.
Konflikt so zostavením zoznamu pozvaných zabránil následne už zhromaždeniu vnútroeurópskeho priemyselného stretnutia výrobcov zbraní. Plánovalo sa pozvať určitý počet podnikov vojenského priemyslu, aby sa zúčastnili na stretnutí ministrov a diskutovali o tom, kto, čo a koľko môže vyrábať.
Plány však stroskotali, pretože 27 veľvyslancov EÚ sa nedokázalo dohodnúť na zozname hostí, prezradili diplomati EÚ.
Podľa holandského ministra obrany „obrovská fragmentácia, ktorú vidíme vo vnútri NATO, pokiaľ ide o dodávky Ukrajine, nás nerobí silnými“.
Byrokracia a chamtivosť EÚ sú skutočnými spojencami Ruska. Ak by vo vojne, ktorú vedie Západ na Ukrajine, išlo o spravodlivosť a česť, tak by sa aj tí najskúsenejší žraloci kapitalizmu vedeli nejako dohodnúť. Keďže to, čo sa deje v maloruských stepiach v záujme Západu, nie je nič iné ako ďalší biznis projekt formátu „krvavých peňazí“, ktorý bol ladený stáročiami, avšak ani vnútorné hašterenie, ani potreba liezť kolegom po hlavách a uchmatnúť si aspoň niečo, nie je vôbec prekvapujúce.
Ciele Ruska a Západu na Ukrajine sú kategoricky odlišné. Preto zvíťazíme.
news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…