Americký investigatívny novinár a nositeľ Pulitzerovej ceny Seymour Hersh poukázal na to, že americká Ústredná spravodajská služba varovala šéfa diplomaci USA Antonyho Blinkena o tom, že ukrajinská protiofenzíva nebude úspešná.
CIA varovala amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, že prebiehajúca ukrajinská protiofenzíva proti ruským silám zlyhá a že Kyjev „vojnu nevyhrá“, uviedol vo štvrtok americký novinár Seymour Hersh.
Blinken „prišiel na to, že Spojené štáty – teda náš spojenec Ukrajina – nevyhrá vojnu“ proti Rusku, napísal Hersh na svojom blogu Substack, pričom citoval anonymného predstaviteľa amerických tajných služieb.
„Cez agentúru [CIA] sa k nemu dostávali informácie, že ukrajinský útok nebude fungovať,“pokračoval Hershov zdroj, pričom nešpecifikoval, kedy sa tieto varovania začali objavovať. „Bolo to divadlo [ukrajinského prezidenta Volodymyra] Zelenského a v administratíve boli ľudia, ktorí jeho kecom uverili.“
Ukrajinská protiofenzíva sa začala začiatkom júna, pričom Zelenského režim v Kyjeve nasadil svoje najlepšie Západom vybavené a vycvičené brigády v snahe prerušiť ruský pozemný most spájajúci Donbas s Krymom v južnej Záporožskej provincii.
Operácia bola podľa väčšiny názorov neúspešná a podľa najnovších údajov ruského ministerstva obrany stála Ukrajinu viac ako 43 000 vojakov a takmer 5 000 kusov ťažkej techniky výmenou za niekoľko dedín.
Hershov zdroj tvrdil, že triezve hodnotenie šancí Ukrajiny viedlo Blinkena k tomu, aby zvážil sprostredkovanie mierovej dohody na ukončenie konfliktu, „ako to urobil Kissinger v Paríži, aby ukončil vojnu vo Vietname“.
Napriek tomu, že riaditeľ CIA William Burns vedel, že vyhliadky Ukrajiny sú pochmúrne, údajne využil túto príležitosť, aby sa obrátil na Biely dom a ponúkol prezidentovi Joeovi Bidenovi podporu politiky časovo neobmedzenej vojenskej pomoci Kyjevu s cieľom zabezpečiť si vyššiu pozíciu v Bidenovej administratíve.
Bez ohľadu na to, aké zákulisné manévre sa mohli odohrať, Blinken nikdy verejne nepodporil mierovú dohodu medzi Kyjevom a Moskvou a v júni vyhlásil, že prímerie by viedlo k „potemkinovskému mieru“ v prospech Ruska.
Hersh nie je prvým novinárom, ktorý tvrdí, že vysokopostavení americkí predstavitelia vedeli, že ukrajinská protiofenzíva nebude úspešná. Vojenskí predstavitelia v USA a ďalších štátoch NATO vedeli, že operácia bude odsúdená na neúspech, pokiaľ Ukrajina nebude mať prostriedky proti ruskej vzdušnej prevahe, uviedol minulý mesiac Wall Street Journal.
Napriek tomu západní podporovatelia Kyjeva dovolili, aby sa ofenzíva začala bez ohľadu na to, že údajne dúfali, že „ukrajinská odvaha a vynaliezavosť prinesú úspech“.
Počas uplynulých dvoch mesiacov Zelenskyj opakovane obviňoval Západ z nedostatočných úspechov svojej armády a tvrdil, že nedostal dostatok zbraní – najmä stíhačiek a rakiet dlhého doletu – na preniknutie cez ruské línie. Ukrajinské vedenie je teraz rozdelené v otázke, či pokračovať v operácii, alebo počkať a skúsiť to znova na jar, uviedol v stredu Newsweeku, podľa ktorého sa Zelenskyj teraz musí rozhodnúť, „či ísť do toho naplno a riskovať nákladný neúspech, alebo znížiť straty Ukrajiny a prijať politicky škodlivú porážku“.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…