Slovensku chýba pravda a klamstvá sa tu možno vyžadujú.
„Pravda nám, skrátka, chýba. Nemôže sa tak strašne klamať a nemôžeme si takto zvykať na tie klamstvá, ako to teraz medzi nami je. Tu nie je najhoršie, že sa ľudia klamú, ale to, že si ľudia na to zvykajú. Dokonca sa klamstvá možno aj vyžadujú.“ Citát Anna Hogenová.
Zaujímavý rozhovor prepracovala Martina Valachová, šéfredaktorka magazínu 40Plus. V plnom znení je zverejnený na YouTube kanály a s profesorkou Annou Hogenovou ho pripravila Martina Kocianová.
Prof. PhDr. Anna Hogenová, CSc. sa narodila v roku 1946, je česká filozofka, fenomenologička, ktorá prednáša na Pedagogickej fakulte UK, kde je zároveň vedúca Oddelenia filozofie a etiky, a na Husitskej teologické fakulte UK, kde je zároveň vedúca Katedry filozofie.
Dôvod, kvôli ktorému ho Martina Valachová zverejnila v magazíne 40Plus je nasledovný: „Zdá sa mi, že je v ňom toľko vecí k zamysleniu, že som sa rozhodla urobiť krátky záznam a priložiť celý rozhovor vo zvukovej stope.“
Anna Hogenová si myslí, že na nás budú v roku 2022 čakať obrovské hrôzy vo veľkých objemoch a dobrých vecí bude tak málo, že to nebude stáť za reč. Spomína dielo Aristotela s názvom Politika, v ktorom sa píše, že v spoločnosti, ktorá nie je úplne spravodlivá sa robia zlé veci v obrovskom množstve – teda naraz.
„Proste, keď má napríklad prísť zdraženie, tak nie postupne, ale naraz. Lebo človek vydrží tú chvíľu, ktorá je úplným kolapsom jeho budúcich plánov, lebo má pud sebazáchovy. Naopak, dobré veci sa dejú po kvapkách, aby si to ľudia pamätali,“ vysvetľuje Hogenová.
Hogenová upozorňuje, že nám chýba pravda. Nádejou podľa nej sú otrasy, ktoré v nás môžu v človeku podľa nej rozhovor so sebou samým, čo zrodí nový začiatok. „Tu nie je najhoršie, že sa ľudia klamú, ale to, že si ľudia na to zvykajú. Dokonca sa klamstvá možno aj vyžadujú,“ cituje Matina Valachá, Annu Hogenovú.
Politikom podľa Hogenovej chýba vôľa, aby išli s farbou von a ľudia sú podľa nej ochromení strachom.
„Majú strach z korony, ale aj strach z toho, že sa budú pýtať tak, že to bude niekomu mocnému vadiť. Viete, mne vadí veľmi, že vedci sami nemajú otázky, kde to vzniklo a ako to vzniklo. Ani nekladú tie otázky. A to je dôkaz niečoho, čo musí v tých vedcoch byť a má to vlastne platnosť strachu. Vedci majú strach z tej otázky,“ cituje opäť Martina Valachová profesorku Hogenovú.
Anna Hogenová je sklamaná z toho, že ľudia dovolili, aby boli umlátení každodennosťou a dennou rutinou a preto sa už podľa nej nepýtajú. A politici podľa nej vrastajú do toho, že ľuďom stačí klamať. Hogenová v rozhovore uviedla aj to, že pravé myslenie sa utláča a prevládajú dáta a dáta a inštitúcie s dátami, ktoré budú podľa nej iba pribúdať.
Nalinkovné technologické myslenie je podľa českej filozofky to zlo, ktoré keď sa niekto pokúša mocným vytknúť, tak končí na čiernej listine.
Ľudia by sa mali podľa Anny Hogenovej držať pravidla: Nenechať sa otráviť. Ani sa na tých ľudí veľmi hnevať. Pretože to, čo dokazujú svojimi reakciami je, že ste odomkli ich 13 komnatu, o ktorej oni sami veľmi dobre vedia. A to je tá nenávisť, ktorá je taká, že sa použije aj k úplnému zničeniu človeka…“
Celý rozhovor vo zvukovej stope a s krátkym záznamom je prepracovaný a zverejnený na 40Plus.
hlavný dennik
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…