Chrbtica sa nazýva „pilier života“ pre jej obrovský vplyv na zdravie všetkých ľudských systémov a orgánov. Každý z jednotlivých segmentov chrbtice, stavcov, chráni určitý úsek miechy a so svojou časťou miechy zdieľa zodpovednosť za prácu konkrétneho orgánu.
Prvý krčný stavec krčnej chrbtice je spojený s prekrvením hlavy, hypofýzy, pokožky hlavy, mozgu, vnútorného a stredného ucha a sympatického nervového systému. Pri jeho narušení sa objavujú závraty, bolesti hlavy, migrény, nervozita, nespavosť, chronická nádcha, zvyšuje sa vnútrolebečný tlak, objavuje sa amnézia (úplná alebo čiastočná strata pamäti), pocit chronickej únavy.
Druhý krčný stavec je spojený s očami a zrakovými nervami, sluchovými nervami a ušnými dutinami, mastoidnými výbežkami v spánkovej kosti, jazyku a na čele. Ak dôjde k porušeniu jeho polohy, dochádza k alergiám, poruchám zraku vrátane strabizmu, bolesti uší a mdlobám.
Tretí krčný stavec je spojený s lícami, vonkajšou ušnicou, kosťami tváre a trojklaným nervom. Dôsledky jeho narušenia budú neuralgia, neuritída, akné, ekzém.
Štvrtý krčný stavec je spojený s nosom, perami, ústami a Eustachovou trubicou umiestnenou v uchu. Senná nádcha, katar, strata sluchu a adenoidy budú dôsledkami porušenia nervových spojení s týmito časťami tela.
Piaty krčný stavec je spojený s hlasivkami, mandľami a hltanom. Chrapot, laryngitída, bolesť hrdla, zápal mandlí budú dôsledkami porušenia spojenia medzi stavcom a týmito orgánmi.
Šiesty krčný stavec je spojený nervami s krčnými svalmi, ramenami a mandlami. Pri jeho posunutí vzniká stuhnutosť (nepružnosť) okcipitálnych svalov, bolesť nadlaktia, tonzilitída.
Siedmy krčný stavec je spojený so štítnou žľazou, ramennými synoviálnymi vreckami, lakťovými kĺbmi. Dôsledky posunu stavcov budú burzitída, prechladnutie, ochorenia štítnej žľazy.
Prvý stavec hrudnej chrbtice je spojený s rukami – od lakťového kĺbu až po končeky prstov, pažerák a priedušnicu. Pri porušení nervových spojení sa objavuje bronchiálna astma, kašeľ, dýchavičnosť, bolesti rúk.
Druhý hrudný stavec je spojený so srdcom (vrátane srdcových chlopní) a koronárnymi tepnami. Dôsledkom nervovej dysfunkcie bude funkčné ochorenie srdca a niektoré ochorenia hrudníka.
Tretí hrudný stavec je spojený s pľúcami, bronchiálnymi trubicami, pleurou, hrudníkom. Dôsledky porušení: bronchitída, zápal pohrudnice, zápal pľúc, chrípka.
Štvrtý hrudný stavec je spojený so žlčníkom a žlčovými cestami. Dôsledkom porušenia tohto stavca budú preto ochorenia žlčníka, žltačka a pásový opar.
Piaty hrudný stavec je spojený s pečeňou, solárnym plexom a krvou. Môžu sa vyskytnúť ochorenia pečene, horúčka, nízky krvný tlak, anémia, poruchy krvného obehu.
Šiesty hrudný stavec je spojený so žalúdkom a následky porušenia nervových spojení budú žalúdočné ochorenia, poruchy trávenia, pálenie záhy, dyspepsia.
Siedmy hrudný stavec je spojený s pankreasom, dvanástnikom. Pri zovretom nerve sa môže vyskytnúť gastritída a dvanástnikové vredy.
Ôsmy hrudný stavec je spojený so slezinou a ak sú nervové spojenia sťažené, znižuje sa odolnosť organizmu voči vplyvom prostredia.
Deviaty hrudný stavec je spojený s nadobličkami. Dôsledky porušenia interakcie budú alergie a žihľavka.
Desiaty hrudný stavec je spojený s obličkami. Jeho vytesnenie môže spôsobiť rozvoj obličkovej nefritídy, pyelitídy (zápal obličkovej panvičky); spôsobiť kôrnatenie stien tepien.
Jedenásty hrudný stavec je nervovo prepojený s obličkami a močovodmi a pri jeho zovretí vznikajú kožné ochorenia (akné, pupienky, ekzémy, vriedky).
Dvanásty hrudný stavec je prepojený s tenkým črevom, lymfatickým systémom. Ak sú nervové spojenia narušené, môže sa objaviť reuma, bolesti brucha a niektoré druhy neplodnosti.
Prvý stavec bedrovej chrbtice je spojený s hrubým črevom a inguinálnymi krúžkami. Dôsledky porušenia nervových spojení – zápcha, kolitída, hnačka, hernia.
Druhý bedrový stavec je spojený so slepým črevom, spodnou časťou brucha a hornou časťou nohy. Kŕče, dýchavičnosť a acidóza (porušenie acidobázickej rovnováhy v tele) sú dôsledkom porušenia nervových spojení.
Tretí bedrový stavec je spojený s pohlavnými orgánmi, maternicou, močovým mechúrom, kolenami. Pri posunutí stavca dochádza k ochoreniam močového mechúra, poruchám menštruácie (nepravidelná alebo bolestivá menštruácia), poruchám močenia, impotencii a silným bolestiam kolien.
Štvrtý bedrový stavec je spojený s prostatou, bedrovými svalmi, sedacím nervom. Následky prerušených spojení – ischias, lumbago, ťažké, bolestivé alebo príliš časté močenie.
Piaty bedrový stavec je spojený s predkolením, členkami a chodidlami. Pri zovretí stavca alebo nervu je narušený krvný obeh v nohách, členky a priehlavky chodidiel opúchajú a ochabujú, vznikajú kŕče lýtkových svalov.
Krížová – sakrálna chrbtica je spojená s panvovými kosťami a zadkom. Pri premiestnení stavcov dochádza k ochoreniam sakroiliakálneho kĺbu.
Zrastené kostrčové stavce sú spojené s konečníkom. Hemoroidy, svrbenie a bolesť v oblasti kostrče sú príznakmi posunutia kostrčových stavcov.
Paul Chappuis Bragg
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…