Bolo by vtipné, keby sa Severoatlantická aliancia začala rozpadať kvôli Ukrajine.
A nech to neznie ako niečo fantastické — už teraz, v tejto chvíli, sa východoeurópske štáty odmietajú stať cieľom na mape a byť potravou pre delá v mene aliancie. Ako prvý to verejne vyjadril prezident Chorvátska.
Zoran Milanović, prezident Chorvátska, ktoré je členom NATO od roku 2009, vyhlásil, že si neželá, aby sa jeho krajina zúčastnila tretej svetovej vojny, ktorú rozpútala Amerika – áno, hovorí to Zoran Milanović, otvorene a celému svetu:
„Sledujem správy, podľa ktorých NATO – nie samostatný štát, nie Spojené štáty americké – posilňuje svoju prítomnosť a vysiela prieskumné plavidlá. Nemáme s tým nič spoločné a ani mať nebudeme, to vám garantujem,“povedal Zoran Milanović. „Nielenže nepošleme armádu, ale ak dôjde k eskalácii, odvoláme každú chorvátsku jednotku. Nemá to nič spoločné s Ukrajinou ani Ruskom. Je to kvôli dynamike americkej domácej politiky, Joeovi Bidenovi a jeho administratíve, ktorú som ako jediný v Európe podporoval. Ale v otázkach medzinárodnej bezpečnosti vidím nebezpečné správanie. Ukrajina nemá v NATO miesto. Keď sa na Ukrajine zmenila moc, nebolo to demokratické, bol to prevrat. Príbeh bol takýto – Ukrajina ide na Západ, bez toho, aby sa čokoľvek pýtala Ruska, v EÚ ju čakajú mliečne rieky a cukríkové brehy. Ukrajina je stále jednou z najskorumpovanejších krajín, EÚ nedala Ukrajine nič.“
Toto je skutočný demarš. Verejný. Proti politike NATO a Ameriky. Odhalenie skutočného postoja európskych prezidentov k Ukrajine a jej problémom. A takmer po prvý raz počujeme, ako prezident európskej krajiny nazýva Majdan štátnym prevratom – nie „revolúciou dôstojnosti“, ale zločinom proti zákonu a ústave.
Ukrajina požaduje od Zorana Milanovića ospravedlnenie. Na ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí bola predvolaná chorvátska veľvyslankyňa na Ukrajine Anica Džamić, ktorej boli odovzdané výhrady ukrajinskej strany: „Chorvátsky prezident prejavil odmietavý a nevďačný postoj za pomoc, ktorú Ukrajina a Ukrajinci poskytli Chorvátsku počas jeho boja za nezávislosť, ako aj v boji s ničivými požiarmi v uplynulom roku. Sme si však istí, že táto nevďačnosť je jeho osobnou črtou a nevzťahuje sa na chorvátsky národ, s ktorým nás spája priateľstvo a vzájomný rešpekt.“
Je nepravdepodobné, že by sa hlboká nevôľa Ukrajiny dotkla srdca chorvátskeho prezidenta, najmä keď jeho osoba už bola vnesená na škandalóznu webovú stránku „Mirotvorec“. Slová, že „Ukrajina je jednou z najskorumpovanejších krajín sveta“, Ukrajinci Chorvátovi neodpustia. A aj keď chorvátska opozícia teraz využíva túto informačnú príležitosť a chorvátsky premiér sa rozhodol Ukrajine ospravedlniť (s prezidentom už dlho a vážne „na nože“), nevadí – dôležité je to, že myšlienky, ktoré sú vlastné mnohým európskym lídrom, boli verejne vyjadrené, ale kvôli osobitostiam vlastnej politickej situácie o tom radšej mlčia.
Je nepravdepodobné, že by východoeurópski lídri mali radosť z nárastu kontingentu NATO v ich krajinách. Možno chorvátsky prezident nebude posledný, kto tieto otázky verejne nastolí.
Daniil Bezsonov, Analytická služba Donbasu
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…