„Pokrytectvo Zuzany Čaputovej nepozná ani mieru, ani hraníc. Jej spanilá jazda na Ukrajinu môže dojať skorumpované médiá a hysterických aktivistov, ale my ostatní máme právo klásť racionálnu otázku: Čo bolo účelom tejto cesty?… Hrá na city, keď navštívi pivnicu školy, v ktorej ruskí vojaci zadržiavali miestnych obyvateľov..
Srdcervúco opisuje ich utrpenie a dodá zvyčajnú formulku, že považuje za ´nesmierne dôležité´, aby sme im aj naďalej pomáhali.“ začína svoj status na sociálnej sieti analytik a politický komentátor Eduard Chmelár.
„Pani Čaputová, nikomu z nás nemusíte kázať o tom, že vojna je strašná a nespravodlivá… Ale namiesto toho, aby ste pomohli zastaviť to strašné krviprelievanie – lebo to jediné im pomôže – vy ho chcete ešte viac zintenzívniť,“ píše Chmelár.
„Nepríde vám zvrhlé, že jednou rukou hladkáte dieťa po tvári a druhou podpisujete dodávky strojov na ďalšie zabíjanie? Nepríde vám ohavné, že si vypočujete príbehy plačúcich vyčerpaných ľudí… a vyzvete ich, aby v tej vojne pokračovali?,“ kladie rečnícku otázku komentátor.
Chmelár tiež píše, že prezidentka podpísala s Volodymyrom Zelenským „trápnu“ deklaráciu o spolupráci. V nej vyzdvihla ľudské práva, osobitne práva menšín a slobodu tlače. Ako však Chmelár ďalej dodáva, ani formálne sa nezaujímala o ich stav na Ukrajine. „Neprejavili ste žiadny záujem stretnúť sa s ukrajinskou opozíciou. Vyjadrili ste bezvýhradnú vrúcnu podporu Volodymyrovi Zelenskému, ktorý však potláča práva menšín, likviduje slobodné médiá a zakazuje opozičné strany. Ukrajina nie je demokraciou,“ dodáva Chmelár s tým, že prezidentka prd tým zatvára oči. Namiesto ukrajinskému ľudu vyjadruje podporu „Zelenského autoritatívnemu režimu“.
„Mysleli ste vôbec na to, čo sa stane, keď ukrajinská ofenzíva nebude úspešná, respektíve keď získa len minimum ďalšieho územia? Stoja vám tieto pochybné územné zisky za riziko novej svetovej vojny? Odovzdali sme Ukrajine takmer všetky pohyblivé zbrane. Spoliehajúc sa na prísľub, že ich zásoby nahradia modernejšie americké…,“ píše slovenský komentátor a dodáva: „Ak sa po prezidentských voľbách v USA zmení politika Spojených štátov voči Ukrajine, potom sa Slovensko a celé to slávne východné krídlo NATO ocitne pred Ruskom takpovediac nahé, odzbrojené. A Washington nás prinúti, aby sme míňali na vojenské výdavky päťkrát, šesťkrát, desaťkrát toľko, ako doteraz, čo úplne rozvráti naše financie.“
Chmelár v tejto súvislosti cituje izraelského bezpečnostného analytika Roberta Castela, podľa ktorého sa „Západ sa správa ako neúprimná partnerka, ktorá svojho partnera niekoľko rokov vodí za nos. Nie je mu schopná povedať, ako to vlastne s ich vzťahom je. Namiesto toho ho ubezpečuje, aby bol trpezlivý, že potrebuje čas a že sa na to ešte necíti“. Tou partnerkou myslel Castel Západ. „Tak ako v partnerskom živote, aj v tom politickom by ste mali vedieť, že vás takýto neseriózny partner hodí cez palubu, keď táto hra na slepú babu prestane vyhovovať jeho záujmom,“ cituje komentátor.
„Mali by sme si uvedomiť, že to, čo sa ukrajinskému prezidentovi mimoriadne darí, je citové vydieranie. Inak povedané – vyvolávanie pocitu viny v západných krajinách. Ľudia ako Čaputová, Heger, Káčer, Naď, ale aj Pavel či Fiala tieto emócie zneužívajú na to, aby zasa vyvolali alebo znásobili tento falošný pocit viny v domácom obyvateľstve,“ pokračuje slovenský politický komentátor.
„Mali by sme však odmietnuť túto manipuláciu tak, ako to urobilo Maďarsko alebo Izrael,“dodáva Chmelár a opisuje návštevu Zelenského v Izraeli. Ten tam mal podľa neho „pôsobivú reč s množstvom požiadaviek“. Ako ďalej píše, izraelskí predstavitelia Zelenskému odpovedali a ich stanovisko priblížil už spomínaný Castel: „Čo vám my dlhujeme? Vôbec nič. Keď tú vojnu prehráte, tak ju bohužiaľ prehráte. Je to váš problém, nie náš. Práve tak ako ste neprišli bojovať na strane Izraela, keď bojoval s arabskými štátmi v roku 1948 alebo neskôr… Radi vám poskytneme humanitárnu pomoc, ale to je všetko.“
Ako píše komentátor, znie to cynicky, ale Izrael iba sebavedomo a suverénne tlmočil to isté, k čomu bude donútený v nejakej fáze aj Západ. Ten to podľa Chmelára povie Kyjevu oveľa pokryteckejším a neúprimnejším jazykom. „Keď sa však rozhliadnete kdekoľvek po svete, emočné vydieranie postavené na úspešnej manipulácii verejnej mienky funguje iba na Západe,“ píše ďalej.
„Chceme čo najrýchlejšie mierové rokovania bez podmienok ruských či ukrajinských. Chceme mier, nie víťazstvo Ruska či Ukrajiny… Nič nie je dôležitejšie ako okamžité zastavenie krviprelievania. Pre tento cieľ ste (pani prezidentka) nepohli ani prstom. Ak to nechcete, nemáte morálne právo hladkať a objímať malé deti. A zneužívať ich na svoju kampaň,“ uzatvára svoj status Eduard Chmelár.
Zdroj: fb/chmelareduard/ereport.sk
Dosud nezjištěné osoby svojí rukou vyplnily tisíce korespondenčních hlasů, kterým se v USA říká “registrace…
Čo sa týka dilemy rozhodovania sa medzi Donaldom Trumpom a Kamalou Harrisovou, pre mňa to…
"Podpísal im rozsudok smrti." Rusko reaguje na rozhodnutie českého prezidenta, umožniť 60 občanom bojovať na Ukrajine.…
Dodal, že vládna karavána ide v Číne ďalej. Výstavbu čínskej baterkárne v Šuranoch označil za…
Dôvodom je rozhovor premiéra Fica pre ruskú štátnu televíziu Rossija 1. „Robert Fico súkromne rozhodol,…
Čas... Čas plynie, mení procesy súčasnosti, budúcnosti a minulosti. Naša jednota spočíva v týchto troch…