Irán sa so Saudskou Arábiou dohodli na obnovení diplomatických vzťahov a opätovnom otvorení veľvyslanectiev v oboch krajinách. Publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár vo svojom článku zdôrazňuje, že táto informácia bude mať oveľa zásadnejší dopad na medzinárodné vzťahy, ako väčšina ľudí v tejto chvíli tuší. V tejto súvislosti apeluje na potrebu vrátiť štáty sveta od rivality na cestu k spolupráci.
Bez zjavného záujmu našich médií sa 10. 3. 2023 objavila stručná agentúrna správa, že Čína sprostredkovala obnovenie diplomatických vzťahov medzi dvoma najväčšími rivalmi v arabskom svete Iránom a Saudskou Arábiou. Táto informácia bude mať oveľa zásadnejší dopad na medzinárodné vzťahy, ako väčšina ľudí v tejto chvíli tuší. Predovšetkým to znamená, že Saudi ako tradiční spojenci USA reagovali na prebiehajúce zmeny rovnováhy síl medzi Západom a Východom tak, že sa pridali do bloku Rusko – Čína – Irán, ku ktorému sa prikláňa aj váhajúca India. Saudská Arábia a Irán sú už teraz kandidátmi na vstup do ekonomického zoskupenia BRICS. Američania naoko tento nesporný úspech čínskej diplomacie privítali, ale dobre si uvedomujú, že tento krok je výsledkom katastrofálnej zahraničnej politiky prezidenta Bidena. Už dávno pred vojnou som varoval, že to najhlúpejšie, čo môžu Spojené štáty urobiť, je vytlačiť Rusko z Európy tak, aby bolo prinútené spojiť sa s Čínou. Tomuto bloku Západ nedokáže čeliť. Strašenie narastajúcim vplyvom Číny je prinajmenšom pokrytecké – každý štát sa z podstaty veci usiluje posilniť svoj vplyv vo svete. Dôležité je, aby boli medzinárodné vzťahy založené na spolupráci, nie na súperení.
Problém teda stojí inak. Keby sme neboli dlhodobo kŕmení čoraz primitívnejšou propagandou o zlom Rusku, zlej Číne, zlom Iráne, zlej Venezuele atď., museli by sme si už dávno položiť otázku, ako je možné, že Západ závratnou rýchlosťou stráca vo svete priateľov a jeho globálny vplyv dramaticky klesá. Kam sa stratil humanistický ideál priateľstva medzi národmi. To, že v Číne alebo Iráne vládne iný režim predsa nemôže byť prekážkou na rešpekt, vzájomnú úctu a spoluprácu v mnohých oblastiach. Už som viackrát upozornil na to, že systém ľudských práv by sme nemali pokrytecky vyžadovať tam, kde sa k tomu nikdy nezaviazali, ale predovšetkým ho dodržiavať u nás v Európe. Skutočnosť je však taká, že ignorujeme vlastných politických väzňov (s Julianom Assangeom na čele), bagatelizujeme potláčanie ľudských práv v Európe, vrátane slobody prejavu, ale šikanujeme iné civilizácie za ľudské práva Ujgurov, Tibeťanov a náboženských menšín, aj to selektívne, lebo nás absolútne nezaujímajú ľudské práva v najkrvavejšej tyranii Saudskej Arábii (lebo je naším spojencom), nechávame napospas Kurdov (lebo si to tak želajú Turci), prehliadame práva pôvodných obyvateľov Ameriky a popri „Free Tibet!“ nekričíme „Free Hawaii!“, hoci aj na Havaji existuje hnutie za obnovenie nezávislosti od Spojených štátov.
Maďarský premiér Viktor Orbán vo včerajšom rozhovore pre rozhlasovú stanicu Kossuth varoval, že svet ešte nikdy nebol tak blízko k tomu, aby sa lokálna vojna zmenila na globálnu a upozornil, že pravdepodobnosť, že niekto navrhne, aby vojská NATO vstúpili priamo do konfliktu na Ukrajine, je čoraz reálnejšia. Obvinil západných lídrov, že trpia vojnovou horúčkou, nabádajú k víťazstvu, volajú po ďalších obetiach a posielajú na Ukrajinu čoraz nebezpečnejšie zbrane. Osobitne poukázal na diskusiu o stíhačkách, ktorá sa donedávna považovala za tabu. Namiesto toho, aby sa svet zjednotil za mier, sa rozdelil na tých, ktorí volajú po mierových rokovaniach (Čína, India, arabský svet, Afrika, Turecko) a na tých, ktorí trvajú na pokračovaní vojny (západné krajiny na čele s USA). Upozornil, že okrem Vatikánu je Maďarsko jediné v Európe, ktoré je za mier. Zároveň obvinil Západ, že nie všetky štáty stoja za Ukrajinou z principiálneho hľadiska, niektoré sledujú svoje vlastné ekonomické záujmy. To neuberá na hodnote hrdinstva bojujúcich Ukrajincov, ale pravda je taká, že budú môcť bojovať len dovtedy, kým si to budú želať Spojené štáty – čo sa môže už veľmi rýchlo zmeniť po budúcoročných prezidentských voľbách. Orbán pritom otvorene vyhlásil, že najrýchlejší spôsob, ako znížiť infláciu, je zrušiť sankcie voči Rusku. Aj pápež František v rozhovore pre švajčiarsku televíziu RSI zopakoval, že vojnu na Ukrajine poháňajú imperiálne záujmy veľmocí a ani zďaleka tým nemá na mysli iba Rusko. Vyhlásil, že je pripravený rokovať s ruským prezidentom Putinom o mieri.
Takéto hlasy najvýznamnejších autorít požadujúcich diplomaciu sú vo svete úplne bežné, u nás sa však zavrávajú ako „proputinovské“. Tieto darebácke nálepky treba vytrvalo a rázne odmietať. Keď Monika Tódová označí pochod za mier za „demonštráciu fanúšikov ruského zločineckého režimu“ a Marián Leško obviní protagonistov týchto protestov, že chcú „preniesť Slovensko zo strednej Európy do zakaukazských stepí“, máme právo odhaliť ich ako primitívnych nehanebných klamárov. Oni vedia, že sprosto klamú, a práve preto sú chrapúni. Musíme to vari vykričať ako Česi na dnešnej obrovskej demonštrácii v Prahe, keď sa ich najprv moderátor spýtal, či sú tu za Putina alebo za Rusko a desaťtisíce ľudí mu zborovo odpovedali „NIE!!!“? Musíme sa neustále vyviňovať z obyčajnej ľudskej túžby po mieri? Keď Marián Leško osočuje protagonistov mierových pochodov ako „novodobých Biľakov“ a „najpodlejších členov národa“, ktorí chcú z ukrajinskej katastrofy profitovať, musím byť už osobný: Marián, čo ti straší vo veži? Nehanbíš sa toto hovoriť ty, ktorý si v komunistickej straníckej tlači počas normalizácie ospevoval Varšavskú zmluvu a naše spojenectvo so Sovietskym zväzom? Máš ty vôbec kožu na tvári, ak ti nie je hlúpe špiniť ľudí, ktorí si na rozdiel od teba v každom režime zachovali svoj charakter? Veď sa na staré kolená tak nedôstojne neopúšťaj!
Nemusíte byť odborník na medzinárodné vzťahy, ani bezpečnostný expert, aby vám váš najvnútornejší mravný kompas velil, že mier je najvyššou hodnotou ľudstva. Porovnajte ľudí, ktorí konzistentne volajú po mierových rokovaniach a vysvetľujú, prečo je diplomacia jediným spôsobom, ako ukončiť patovú situáciu na fronte – s takým exposlancom Martinom Poliačikom, aktuálne zástupcom riaditeľky Globsec na Ukrajine, ktorého zaujíma (a teraz dobre počúvajte) „projekt zastrešujúci podporu pre LGBTQ+ vojakov a vojačky na fronte“ a nadchýna sa, aké krásne odznaky od nich dostal… Niečo neskutočné, ak vám záleží viac na tom, či je postarané o práva sexuálnych menšín vojakov, ako na ich holých životoch… Práve preto musíme zjednotiť všetkých ľudí dobrej vôle a spoločne volať, že nezáleží na tom, či ste biely, žltý, červený alebo čierny, či ste kresťan, moslim, budhista alebo ateista, či ste heterosexuál, gay, bisexuál alebo transvestita – záleží iba na tom, aby na Zemi vládol mier, spolupráca a priateľstvo medzi národmi. Západ nie je viac ako planéta, NATO nie je viac ako OSN, Američan nie je viac ako človek. Nenechajme sa mocenskými elitami rozoštvať a vráťme sa k ideálu harmonickej jednoty a solidarity. Iba to zaručí našej civilizácii prežitie.
Zdroj: Facebook Eduard Chmelár / InfoVojna
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…