Väčšina ľudí si kladie čoraz naliehavejšiu otázku, čo sa deje so slobodou slova a prejavu. Eduard Chmelár odpovedal v ankete českých a slovenských intelektuálov, či sú praktiky vládnucich kruhov obmedzujúce slobodu prejavu zlučiteľné s demokraciou.
Na sociálnej sieti zverejnil časť odpovede, ktorá by ľudí znalých veci nemala prekvapiť.
Hoci sa vládnuce kruhy v kontinentálnej Európe snažia verejnosti nahovoriť, že to, čo robia, nie je cenzúra, treba podľa Chmelára upozorniť na tri veci.
Cirkev svoje spočiatku sporadické rady rýchlo zinštitucionizovala, a tak vznikla cenzúra – z latinského „censeo, censere“, čomu v tomto prípade zodpovedá význam „hodnotiť“, prípadne „rozhodovať“, vysvetlil Chmelár, ktorý istý čas viedol Akadémiu médií.
Cenzúra sa teda historicky vysvetľovala ako právo vládnucich síl spoločnosti rozhodovať o duchovnom vývoji štátu a patrične ho usmerňovať.
Myslí si, že v štátnom boji proti dezinformáciám ide o to isté, a preto treba tieto nebezpečné praktiky ohrozujúce slobodu prejavu odmietnuť. V demokracii je legitímne potlačiť nesprávne názory iba argumentačne, nie represívne, zakončil svoje hodnotenie Eduard Chmelár.
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…
Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…
Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…
Ukrajinský prezident uviedol, že Ukrajina pozná presnú polohu všetkých severokórejských jednotiek v Rusku, západní spojenci…
Slovenský premiér zároveň upratal britského veľvyslanca na Slovensku, ktorý kritizoval jeho vystúpenie v ruskej televízii…
Tridsať šesť krajín, reprezentujúcich viac ako polovicu globálnej populácie, sa stretlo v Rusku, aby prediskutovali…