domovina

Chmelár: Výsledky prvého kola prezidentských volieb potvrdili, že Slovensko je patologicky rozdelená krajina. Slováci stále nepochopili, že ide o najdôležitejšie prezidentské voľby v celej našej histórii

Toto sú najdôležitejšie prezidentské voľby v dejinách Slovenskej republiky, skonštatoval vo svojom príspevku na sociálnej sieti publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár.

Výsledky prvého kola prezidentských volieb potvrdili, že Slovensko je patologicky rozdelená krajina. Mapa volebných okresov vyzerá ako z vojny Sever proti Juhu. Ivan Korčok dokázal zvíťaziť nielen vo svojich baštách Bratislave a Košiciach, ale prekvapujúco aj na Záhorí, Orave, Liptove a na Spiši. Navyše, viac ako 5-percentný náskok pred favoritom Petrom Pellegrinim ukazuje, že druhé kolo môže byť dramatickejšie ako sa očakávalo. Ja som síce viackrát upozorňoval na to, že ako počítam, tak počítam, Korčok už prakticky nemá od koho brať (s výnimkou zanedbateľného počtu Matovičových voličov), ale také jednoduché to vôbec nebude.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Predovšetkým, zdá sa, že voliči stále nepochopili, že ide o najdôležitejšie prezidentské voľby v celej histórii Slovenskej republiky. Volebná účasť bola síce najvyššia za posledných dvadsať rokov (necelých 52 % – viac to bolo len v roku 1999, kedy faktické „referendum“ o Mečiarovi pritiahlo k volebným urnám takmer 74 % voličov), ale stále ešte takmer polovica voličov (viac ako 2 milióny ľudí) zostala doma. Obaja rivali preto podľa môjho názoru identifikovali svoj hlavný voličský revír, na ktorý sa chcú zamerať, celkom nesprávne – nie sú to ani Harabinovi voliči, ani maďarskí voliči, ale tí, ktorá neprišli voliť. To je najväčšia masa, ktorú treba mobilizovať.

Výsledky ďalej ukázali, že túto drámu sme si mohli ušetriť, keby niektorí kandidáti odhodili vlastné egá a namiesto zbytočnej sebaprezentácie odstúpili v prospech toho, kto má ako jediný momentálne šancu poraziť kandidáta neoliberálnych a militaristických kruhov (znovu opakujem, že presne toto bol dôvod, prečo som tentoraz nekandidoval, hoci rozumiem sklamaniu tých, ktorí mi to vyčítajú). Možno by to nestačilo na víťazstvo Petra Pellegriniho už v prvom kole, ale rozhodne by to stačilo na postup do druhého kola z prvého miesta, čo má významný psychologický účinok, pretože (povedzme si to otvorene), väčšinový slovenský volič je iracionálny a rád sa pridáva na stranu väčšiny, resp. víťaza.

Špekulácie nám však nepomôžu, treba prijať realitu a najmä fakt, že všetko sa od tohto okamihu začína odznova, ani jeden z kandidátov sa nemôže spoliehať dokonca ani na hlasy, ktoré dostal v prvom kole, lebo účasť v druhom kole býva väčšinou nižšia. Z tohto hľadiska je zaujímavé, ale vôbec nie prekvapujúce, že Štefan Harabin zatiaľ odmietol otvorene podporiť Petra Pellegriniho. V tábore predsedu NR SR sa však nemusia plašiť. Jednak voliči bývalého ministra spravodlivosti naozaj „vedia, čo majú robiť“ a jednak Harabin sa pokúša robiť iba to, o čo sa snaží celý čas – vydiera a niečo si za to vypýta. Je na vládnej koalícii, aby posúdila, či má naozaj (povedané slovami klasika) v rukách žetóny, s ktorými môže hrať.

Z tohto hľadiska badať nervozitu skôr u Ivana Korčoka. V snahe kŕčovito si kopnúť do Petra Pellegriniho začal na tlačovej konferencii presviedčať voličov vládnej koalície, že treba viac hovoriť o cenách potravín a raste platov, čo sú témy, ktoré nijako nesúvisia s funkciou prezidenta (mimochodom, aj Zuzana Čaputová, ktorá v stredu večer moralizovala, že prezidentské voľby nie sú o zlepšení situácie v zdravotníctve, vstupovala pred piatimi rokmi do kampane s demagogickým bludom, že chce ako prezidentka riešiť hlavne sociálne veci).

Je priam komické sledovať, ako Ivan Korčok stráca dôstojnosť a odrazu sa chce uchádzať o voličov Štefana Harabina, ktorých presviedča, že oni vlastne nechcú to, čo vládna koalícia a že medzi ním a Pellegrinim vlastne nie je až taký veľký rozdiel. Ale to ešte nie je vrchol programu. Takmer ma potrhalo na kusy od smiechu, keď som si včera v noci pozrel video Mikuláša Dzurindu, v ktorom Ivanovi Korčokovi radil, aby sa viac priblížil k tej mase ľudí, ktorá je za mier a dodal presne toto: „Aj mi je trochu ľúto, že sa Ivanovi Korčokovi nepodarilo to, o čo sa usiluje Pellegrini. Pretože nie je to Pellegrini, ale je to Korčok, ktorý má skúsenosti s viacerými vládami, s vládami viacerých farieb. To, čo Korčokovi niekedy vyčítajú, že slúžil mne, slúžil Ficovi, slúžil Matovičovi, veď to je výhoda.“ … Viete, sú slová, ktoré nepotrebujú nijaký komentár, len ich treba zdieľať a zdieľať a zdieľať, pretože je to presne ten typ vyjadrenia politického zombíka, ktoré môže byť pre Ivana Korčoka bozkom smrti. Horšia už pre neho nemôže byť ani informácia Hospodárskych novín, že ho do diplomacie vytiahol Milan Kňažko a že ho zaúčala Magda Vášáryová….

Ale už vážne. Peter Pellegrini má presne opačný problém, než je ten, ktorý mu manipulatívne podsúva Ivan Korčok. Každý, kto pozná povahu Petra Pellegriniho a jeho osobný vzťah s Robertom Ficom, veľmi dobre vie (a vie to aj samotný Korčok), že tento politik nikoho neposlúcha, nikomu neslúži a od nikoho si nenechá skákať po hlave. Toto bola jedna z najzákernejších lží, ktoré o predsedovi NR SR šíril Korčokov tím, ktorý sa pri tom nezdržal ani osobných invektív. Naopak, v tábore vládnej koalície panujú výrazné obavy, aby Pellegrini opäť „nezradil“, aby sa nestal „druhým Michalom Kováčom“ a aby nešiel príliš po ruke zahraničiu, lebo má sklony podliehať lichôtkam a byť všade za pekného. Peter Pellegrini si preto musí byť vedomý toho, že značná časť spoločnosti – a práve z tej časti, kde má najviac potenciálnych voličov – k nemu pociťuje latentnú nedôveru a bude ho voliť buď so sebazaprením alebo zvažuje, že nepôjde voliť vôbec. Práve tieto obavy musí rozptýliť a zároveň pritom nestratiť dôveru časti liberálnych voličov, ktorú si získal. To je vari tá najťažšia úloha.

Na druhej strane, na obranu Petra Pellegriniho treba povedať, že množstvo voličov, ktorí dali svoje hlasy Ivanovi Korčokovi, musí budiť minimálne rešpekt. K nim sa nemožno správať ako k nepriateľom. Očakávania, ktoré máme od prezidenta, by mali byť diametrálne odlišné od očakávaní, ktoré viažeme na lídra víťaznej strany v parlamentných voľbách. To nemá byť „náš človek“, ale prezident všetkých obyvateľov Slovenskej republiky. Súčasné rozorvané Slovensko akútne potrebuje aspoň jednu štátnu inštitúciu, ktorá má vo vzťahu k vlastným občanom integračnú funkciu, plní úlohu arbitra, a preto má tú najvyššiu dôveru. Prezident by nemal proti nikomu bojovať, mal by to byť symbol jednoty štátu. Neočakávajme preto od akéhokoľvek prezidenta, že s ním budeme zakaždým súhlasiť. Ale to, čo by sme mali od neho vyžadovať, je, že za každých okolností bude brániť naše štátne záujmy, našu slobodu a našu suverenitu. Iba podľa toho ho posudzujme.

Petra Pellegriniho čaká teda náročná úloha. V krátkom čase (ktorý ešte viac skracujú veľkonočné sviatky) bude musieť presvedčiť zneistených, nerozhodnutých a nevoličov, že u neho nehrozí to, čo napríklad teraz predvádza Peter Weiss. On už síce avizoval, že kampaň nijako meniť neplánuje, ale obávam sa, že toto už stačiť nebude. Peter Pellegrini totiž na prvom mieste potrebuje odstrániť to, čo mu prehralo parlamentné voľby: nečitateľnosť. Toto voliči nemajú radi. A ak ani autor týchto riadkov, ktorý sa (neskromne povedané) predsa len trošku orientuje vo veciach verejných, nevie identifikovať hlavné črty jeho politiky, niečo robí jeho tím veľmi zle. Kým úlohou Ivana Korčoka je zneistiť voličov vládnej koalície (pretože práve tomuto kandidátovi vyhovuje čo najnižšia účasť), úlohou Petra Pellegriniho je naopak presvedčiť ich, že sa na jeho slovo môžu spoľahnúť.

Ja však nie som cieľová skupina, nie som ani zneistený, ani nerozhodnutý, pre mňa je druhé kolo úplne jasnou voľbou. A práve z dôvodov, že viem, kto je to Ivan Korčok. Poviem o ňom niečo aj vám, ale až dnes večer – keď ma to už druhá strana číta pred spaním.

Zdroj: Facebook Eduard Chmelár / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

7 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

9 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

9 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

9 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

9 hodín ago