Poradca premiéra R. Fica je presvedčený, že úzke vzťahy by sme si mali budovať s krajinami bývalej rakúsko – uhorskej monarchie ako Chorvátsko, Rakúsko, Rumunsko a podobne.
S nimi máme oveľa bližšie ekonomicky, politicky aj kultúrne, ako s krajinami V4. Upozornil hlavne na výrazný rozdiel v záujmoch našich a poľských.
V rozhovore pre eReport bola témou aj EÚ. Nové vedenie Európskej únie pozostáva zo starých známych tvárí. Eduarda Chmelára neprekvapilo, že sa tam opäť objavuje Ursula von der Leyenová či Josep Borrell. Považuje to však za nehorázne a podľa neho mala líderka EK sedieť v base a nie vo vedení únie. „Je to škandál,“ hovorí otvorene. A ak Ursulu von der Leyenovú podporilo aj PS, ktoré sa tvári, že im ide o transparentnosť – čo toto je? pýta sa Eduard Chmelár. „Toto sú nechutné obchody kde akékoľvek hodnoty a ideály išli bokom,“ zakončil známy publicista.
Podľa Chmelára, k EÚ už nikto nevzhliada a je to len trpená inštitúcia. Vedenie EÚ označil za neschopných a skorumpovaných ľudí. Dotkol sa aj Maroša Ševčoviča. Sarkasticky zhodnotil, že by bolo dobré sa ho opýtať, ako sa má a ako slúži zdravíčko. Pretože jeho činnosť akosi nie je cítiť.
Eduard Chmelár sa vyjadril aj k americkým prezidentským voľbám. Myslí si, že Donald Trump to vôbec nebude mať jednoduché. Na druhej strane, prieskumom verejnej mienky, ktoré favorizujú Kamalu Harrisovú, neverí. Upozornil, ako svojho času prieskumy verejnej mienky favorizovali Hillary Clinton. To, ako dopadla, je dnes už história.
Eduardovi Chmelárovi je veľmi ľúto, ako sa k našim vzájomným vzťahom postavili Česi. Upozornil na to, že niečo pokaziť je veľmi ľahké, ale potom to napraviť môže byť ťažký a dlhý proces. Upozornil aj na to, že ak by sa niečo zomlelo, musíme si uvedomiť, že nám nepomôžu Američania alebo Francúzi, ale Česi. „Aj oni sa môžu spoľahnúť na nás,“ pripomína. Naše vzťahy sú jedinečné a unikátne, povedal. „Búrať toto je extrémna nezodpovednosť,“ dodal.
Poradca premiéra prekvapil svojím názorom na V4. V4 považuje za prežitok. Pripomenul, že je to idea, ktorú presadil Václav Havel. Dôvodom jeho nie úplne pozitívneho hodnotenia tohto projektu je to, že Poliaci majú podľa neho iné geopolitické záujmy ako my. Eduard Chmleár si myslí, že my by sme si mali budovať vzťahy s krajinami bývalej monarchie ako Rakúsko, Chorvátsko, Rumunsko a podobne. Upozornil na to, že aj Financial Times pred pár rokmi napísali, že ak by sa začali v strednej Európe spájať bývalé krajiny rakúsko – uhorskej monarchie, tak by tu mohla vzniknúť nová Silicone valley.
Pozastavil sa nad tým, ako raz V4 funguje a inokedy nie. Upozornil na to, že akékoľvek takéto zoskupenie štátov nemôže fungovať na báze momentálnych politických nálad. „Veď taký Benelux by sa takto už dávno rozpadol,“ upozornil známy politológ.
/ ereport.sk /
Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…
Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…
Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…
Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…
Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin medzitým vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do…
Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…