Vyzývavo drzé a arogantné správanie. Eduard Chmelár upozorňuje na konanie Ukrajiny, ktorá opäť raz drzo a arogantne odrezala Slovensko a Maďarsko od dodávok ropy.
A čo na to progresívci Hojsík a Valášek? Ešte aj teraz vidia ako vinníka všetkého Rusko. A nielen to. Navrhujú riešiť dodávky ropy od Američanov alebo z Indie. Akoby to nebola tiež v konečnom dôsledku ruská ropa…
Eduard Chmelár informuje o tom, že Ukrajina svojvoľne odrezala Slovensko a Maďarsko od dodávok ropy ruskej spoločnosti Lukoil. Podľa neho, na tomto príklade sa dá krásne ilustrovať nielen nezmyselnosť sankcií voči Rusku, ale aj to, na koho sa môžeme v energetickej politike spoľahnúť. „Slovenská vláda tento krok celkom správne označila za nepriateľský. Ešte som nevidel kandidátsku krajinu do Európskej únie, ktorá by sa správala voči členským štátom EÚ tak vyzývavo arogantne až drzo,“ píše Chmelár.
Podľa neho reakcia Slovenska mohla byť dokonca ešte razantnejšia. „Nemala sa obmedzovať len na nejaké hmlisté upozornenia na našu možnú nešpecifikovanú odvetnú reakciu. Mali sme zareagovať priamo a tvrdo ako Maďarsko, ktoré dalo Kyjevu jasne najavo, že môže zabudnúť na vyplatenie 6,5 miliardy eur na dodávky zbraní z Európskeho mierového nástroja,“ myslí si známy publicista.
Je presvedčený o tom, že to, čo Ukrajina urobila, by sa malo použiť aj ako argument pre vetovanie členstva Ukrajiny v NATO aj v EÚ. „Položme si zásadnú otázku, ako sa bude správať takýto dlhodobo nevyspytateľný štát, ktorý používa voči partnerom metódy vydierania. Lebo toto nie je len epizódka, ale charakteristický vzorec správania nášho východného suseda,“ konštatuje Chmelár.
Následne sa už dotýka kolaborantského prístupu Progresívneho Slovenska. „Ak by ste čakali od opozície, že ju v tomto spore spojí s vládnou koalíciou spoločný národno-štátny záujem, iba by ste sa zosmiešnili. Tomáš Valášek a Martin Hojsík ako typickí renegáti cynicky obvinili slovenskú vládu, že čo tu narieka za ruskou ropou, keďže je to vraj „nespoľahlivý zdroj energií“. Že je to jej chyba, že si nenašla alternatívne zdroje, teda americké… Opäť klasický prípad manipulácie, keď sa z obete pokúšajú vyrobiť vinníka…“ konštatuje poradca premiéra Fica.
Upozorňuje, že Hojsík a Valášek tradične zavádzajú a klamú. „Po prvé, Rusi boli vždy spoľahlivým dodávateľom ropy a plynu, krízu v roku 2009 spôsobili Ukrajinci, ktorí si spôsobom sebe vlastným kradli zo zásobníkov a Moskva to musela riešiť. Po druhé, čo urobili Matovičove vlády, ktorých súčasťou bol aj poslanec Valášek, pre hľadanie alternatívnych zdrojov energie? Po tretie, prečo Progresívne Slovensko nepovie ľuďom na rovinu, že chce, aby platili za energie viac a ešte k tomu zo zdrojov, ktoré predstavujú oveľa väčšiu ekologickú záťaž? Po štvrté, PS je súčasťou tlaku, aby sme nekupovali jadrové palivo od Rusov. Viete, kto bol najväčším dodávateľom uránu v USA za minulý rok? Samozrejme: Rusko. Za viac než jednu miliardu dolárov. Po piate, Západ nás tlačí do toho, aby sme sa zbavili závislosti od ruskej ropy tak, ako to vraj urobili oni. A viete, ako to robia? Európa je dnes najväčším odberateľom „indickej ropy“. Tie úvodzovky sú tam preto, lebo v skutočnosti je to ruská ropa, ktorú kupuje India od Rusov. Celý systém sankcií je neuveriteľné pokrytectvo, na ktorom si niekto dobre mastí vrecká, no na ktoré nedopláca Putinov režim, ale naša ekonomika,“ upozorňuje Eduard Chmelár.
/ ereport.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…