Tak čo, ospravedlníte sa, pán poslanec Valášek? Touto vetou začína Eduard Chmelár svoj najnovší príspevok na sociálnej sieti.
Reaguje na slovnú prestrelku T. Valáška z PS a M. Kéryho zo Smeru. Valášek sa podľa slov Chmelára v relácii TA3 oboril na Kéryho, že Smer šíri o ich predsedovi nepravdivé informácie, že podporil uznanie Kosova.
Eduard Chmelár popisuje, čo Tomáš Valášek v relácii TA3 povedal. „Rozhorčil sa, že prvýkrát ho z toho obvinil minister zahraničných vecí Juraj Blanár, že nevie, kto im tieto podklady pripravil, ale ten človek sa vraj fakticky mýli, lebo on si to nechal vyhľadať a môže zopakovať, že „naši europoslanci si ctia pozíciu Slovenskej republiky, my sa v tejto veci zdržiavame, Progresívne Slovensko nepodporilo uznanie Kosova“. Vyzval poslanca Kéryho na ospravedlnenie,“ popsuje známy politológ.
Príbeh pokračuje. „Predseda Zahraničného výboru NR SR sa v reakcii zatváril trochu neisto a vyhlásil, že ak sa mýli, nemá problém sa ospravedlniť, ale to isté očakáva aj v prípade, že sa jeho informácie ukážu ako pravdivé…,“ dopĺňa E. Chmeár.
A prichádza hneď aj odborný výklad. „Takže k faktom. Ide o Správu o Kosove, ktorú prijal Európsky parlament 25. marca 2021. Bod 63 tejto správy hovorí: „Európsky parlament poznamenáva, že päť členských štátov EÚ ešte neuznalo Kosovo, a opakuje svoju výzvu, aby tak urobili a opätovne potvrdili dôveryhodný európsky záväzok k procesu rozširovania; zdôrazňuje, že nezávislosť Kosova je nezvratná a že uznanie by bolo prospešné pre normalizáciu vzťahov medzi Kosovom a Srbskom, posilnilo a upevnilo by stabilitu regiónu a uľahčilo integráciu oboch štátov do EÚ.“ Eduard Chmelár priložil aj link.
„Obzvlášť zvrátené je, že o tejto správe sa cynicky hlasovalo v deň výročia nezákonného bombardovania Juhoslávie a začiatku vojny o túto juhosrbskú provinciu, ktorá bola rozpútaná štátmi NATO v rozpore s medzinárodným právom,“ pripomína známy publicista.
„Za toto svinstvo hlasovali Michal Šimečka (Progresívne Slovensko – Renew), Michal Wiezik (Progresívne Slovensko – PPE), Vladimír Bilčík (Demokrati – PPE), Miriam Lexmann (KDH – PPE), Peter Pollák (OĽaNO – PPE), Eugen Jurzyca (SaS – ECR),“ dodáva Chmelár a pridáva aj link, kde sa dá táto informácia overiť.
„Týchto šesť europoslancov zradilo štátne záujmy Slovenskej republiky, lebo neuznanie Kosova je od začiatku jeho odtrhnutia fundamentálnym princípom našej zahraničnej politiky a štátnou doktrínou ochraňujúcou územnú celistvosť Slovenskej republiky,“ pripomína politológ. Dodáva, že v tejto otázke existuje dlhodobý celonárodný konsenzus.
Eduard Chmelár vie, že existujú aj politici s iným názorom. V tejto súvislosti si spomenul aj na A. Kisku. „Pravda, treba pripomenúť aj to, že od začiatku existovala minimálne latentná nechuť určitých kruhov napojených na záujmy Spojených štátov túto doktrínu dodržiavať a snažili sa ju zrušiť alebo obísť. Uznanie nezávislosti Kosova presadzoval bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý pod verejným tlakom tento zámer odvolal. Aj bývalý šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák síce oficiálne deklaroval, že Slovenská republika nezávislé Kosovo neuznáva, v praxi však tento princíp popieral,“ pripomína publicista.
„Progresívne Slovensko by nikdy nemalo moralizovať nad dodržiavaním zahraničnopolitickej línie SR, lebo práve jeho europoslanci ju popreli ostrejšie ako to robí krajná pravica. Rovnako aj Miriam Lexmann, ktorá obhajuje práva Ujgurov, ale popiera záujmy Slovenska, by sa mala rozhodnúť, koho vlastne zastupuje – zvlášť, ak uvažuje nad kandidatúrou na post prezidentky Slovenskej republiky. Teraz je však témou dňa, či podpredseda Progresívneho Slovenska a jeho zahraničnopolitický expert Tomáš Valášek zdvihne hodenú rukavicu a ospravedlní sa za svoje opakované zavádzanie verejnosti. Čakáme,“ uzavrel svoj príspevok E. Chmelár.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…