Situácia je naozaj nebezpečná. To, že tento štát je v rozklade, som hovoril už dávno. Ale ak sa presadia Matovičove návrhy, budú fakticky znamenať štátny prevrat, píše vo svojom článku publicista a politický analytik Eduard Chmelár.
Sú veci, od ktorých je lepšie získať odstup a počkať, kým páni prestanú žartovať. „Vráťme sa k veciam, pre ktoré táto koalícia vznikla – stavanie bytov, nízke ceny energií, vyššie dôchodky!!!“ ziapal dnes rozhorčený Boris Kollár. No ak táto vláda vznikla pre to, tak to mohli radšej nechať Ficovi a Pellegrinimu, lebo tí tieto veci vedeli robiť lepšie. Jeho koaličný partner OĽaNO zasa na tlačovej konferencii moralizuje, aké je to nízke a nezákonné, keď opozícia vynáša svinstvá zo spisov zatknutých elitných vyšetrovateľov. Ale keď tandem Tódová – Lipšic vynášali svinstvá zo spisu Kočnera, označovali to za akt spravodlivosti, ktorý má právo vidieť celý národ. Čo sa zmenilo? Prečo nám tentoraz červený denníček N neprináša seriál pikošiek z vyšetrujúceho spisu?
Najďalej zašiel expremiér Matovič, ktorý nám na sociálnej sieti opäť nechal nahliadnuť do svojich myšlienkových pochodov, z ktorých musí mraziť: „Urobili sme chybu. Mysleli sme si, že každý sa môže zmeniť k lepšiemu. Boli sme milosrdní a oni dôveru zneužili. Nastal skutočný bod zlomu. Buď ich zastavíme, alebo Slovensko znova stratíme.“
Šéf OĽaNO ďalej naznačil, čo navrhne urobiť: koalícia by mala v skrátenom legislatívnom konaní oddeliť generálnu a špeciálnu prokuratúru, znefunkčniť použitie paragrafu 363 Trestného poriadku, zrušiť inšpekciu ministerstva vnútra (nahradí ju lojálnym orgánom), zmeniť právomoci SIS a ďalšie úpravy, ktoré mu umožnia, aby stíhal a zatváral kohokoľvek bude chcieť. „Drahá nevesta“ Boris Kollár možno urobí menšie divadlo pre verejnosť, ale nakoniec bude za dohodnuté kšefty súhlasiť so všetkým. Protesty občanov nebudú, lebo vládna koalícia z dôvodu zhoršenej epidemickej situácie opäť zakáže demonštrácie.
Ak chce opozícia s touto hrozbou niečo robiť, má na to len niekoľko týždňov. Lenže jedinou opozíciou tu je vlastne len Robert Fico – to, ako sa správa Peter Pellegrini a ostatní nazývam mimovládnymi stranami. Situácia je naozaj nebezpečná. To, že tento štát je v rozklade, som hovoril už dávno. Ale ak sa presadia Matovičove návrhy, budú fakticky znamenať štátny prevrat. So všetkými dôsledkami, ktoré takéto konanie má. Už dnes sme na pokraji občianskej vojny a ak sa Matovič vyhráža, že bol milosrdný (čo to je?!), správa sa ako nastupujúci diktátor.
Šéf OĽaNO zabudol (alebo mu o to nikdy nešlo), že na nastolenie spravodlivosti nestačí zatvárať ľudí, treba brániť právny štát, vrátane nezávislosti súdnej moci. Hrozné je, že na tom záleží čoraz menšiemu počtu ľudí. Politický tribalizmus, v ktorom sa tento štát nachádza, spôsobuje, že chýba zmysel pre objektivitu a štátne záujmy, všetci sa správajú podľa hesla „každá líška si svoj chvost chváli“, každý bráni Fica, Matoviča, Sulíka, Pellegriniho – ale na štáte akoby nezáležalo nikomu. Táto vláda očividne nie je schopná riadiť štát, ale u opozície neprebehla žiadna sebareflexia a jej voliči ju do nej ani netlačia. Perspektíva je teda dosť frustrujúca – hlavne pre tých, ktorí majú po krk vládneho bezprávia, ale neželajú si návrat korupčných praktík, za ktorými stoja skutoční „majitelia krajiny“.
Ako sa dalo predpokladať, pápežova návšteva tento stav nijako neovplyvnila, ba skôr naopak, po niekoľkodňovej pretvárke sa zúrivý boj rozhorel s ešte väčšou intenzitou ako predtým. Toto však nie je boj dobra so zlom, ale boj dvoch záujmových skupín o absolútnu moc. A neprestanú, kým neuvidia v putách jedných alebo druhých. Preto sú všetci takí nervózni ako besní psi. Držať palce nejakej strane je v tejto situácii neobyčajne hlúpe. Ľudia by sa mali aspoň pokúsiť o väčší odstup a nadhľad, aby ich nasledujúce udalosti nezomleli a uvedomiť si to, čo sa hovorí v jednom bonmote: všetci chcú vaše dobro – nedajte si ho vziať.
Zdroj: Facebook Eduard Chmelár
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…