Nikdy nikomu neslúžil? A je Ivan Korčok naozaj občianskym a od všetkých politických strán „nezávislým“ kandidátom? K tomu sa na sociálnej sieti vyjadril historika publicista Eduard Chmelár. A pripomenul i to, na čo „sa rado zabúda.“
Ak na to zabúdajú politici, „dá sa to pochopiť.“ Ale ak na to zabúdajú aj „politológovia,“ ide už omnoho zhubnejší úkaz.
„Peter Pellegrini dnes vyhlásil voľby prezidenta republiky. A oficiálne tak odštartoval kampaň, ktorá bude v 31-ročných dejinách Slovenskej republiky nielen najkratšia. Ale už teraz si dovolím tvrdiť, že aj najšpinavšia,“ skonštatoval Chmelár na úvod.
Poznamenal, že je príznačné, že práve „politici slušného Slovenska“ sa o predsedovi NR SR a Hlasu vyjadrujú tak, akoby sa nemuseli hanbiť ani „štamgasti piatej cenovej.“
„No keď takéto výrazy používajú „politológovia“ Samuel Abrahám a Radoslav Štefančík, diskvalifikujú sa ako nestranní odborníci. A zaraďujú sa do šíku opozičných propagandistov a užitočných idiotov,“ zhodnotil.
A dodal, že je „osobitne úsmevné, ak Samuel Abrahám bľaboce, že kým Pellegrini bude iba slúžiť Ficovi, Ivan Korčok je „dôstojný vážený politik“.
„Ten Ivan Korčok, ktorý slúžil bez škrupulí úplne každému ako slovenský Joseph Fouché? Úplne vážne?,“ pýta sa historik a prináša argumenty.
„Dôležité z môjho pohľadu je aj to, že hoci je Peter Pellegrini maximálne oddaný nášmu západnému civilizačnému ukotveniu, nikdy by nešiel za hranicu medzinárodného práva.
Ivan Korčok aj v tomto smere robil viackrát nadprácu v prospech USA. Napríklad ako štátny tajomník rezortu diplomacie za vlády Mikuláša Dzurindu otvorene podporil nezákonný vpád USA do Iraku. Bez mandátu Bezpečnostnej rady OSN.
A ako minister zahraničných vecí za Hegerovej vlády urýchlil prijatie nevýhodnej a vo viacerých bodoch protiústavnej vojenskej zmluvy so Spojenými štátmi.
Práve tento človek vychýlil našu vyváženú zahraničnú politiku z proeurópskej na proamerickú. Nezabudnime na to, že práve zahraničná politika je najsilnejšou ústavnou právomocou prezidenta republiky.“
V závere svojho stanoviska, Chmelár podotkol, že „ešte nebezpečnejšia je Korčokova utkvelá predstava, že prezident má byť protiváhou vládnej moci.“
Odhliadnuc od toho, že mu nevadilo, keď sme tu mali tri a pol roka situáciu, že vládna koalícia mala v rukách všetky najvyššie posty. Prezidentku, premiéra, šéfa parlamentu, ba aj predsedu ústavného súdu.
Takáto predstava o výkone funkcie hlavy štátu je primitívna a ohrozujúca ústavné základy nášho štátu.
Prezident nemá čo bojovať proti vláde. To je absolútne nepochopenie systému bŕzd a protiváh. Ak nám kandidát namiesto celospoločenského zmierenia sľubuje prehĺbenie studenej občianskej vojny, treba ho hnať kade ľahšie,“ uviedol.
Podľa neho musí prezident v našej hlboko rozdelenej spoločnosti naopak „rozumieť motiváciám oboch znepriatelených táborov.“
Pričom by mal spoločnosti miesto nenávisti a rozdeľovania ponúknuť „nádej a východisko.“ Aj preto je preňho Peter Pellegrini „pre túto dobu vhodnejším kandidátom než Ivan Korčok.“
Zdroj: FB E. Chmelár/ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…