Na prezidentku Zuzanu Čaputovú sa v poslednom čase sype čoraz viac kritiky. Je síce stále najdôveryhodnejším politikom u nás, lenže… Do kritiky hlavy štátu sa pustil v statuse na sociálnej sieti aj politický analytik Eduard Chmelár.
Eduard Chmelár nie je len politickým analytikom a historikom, ale tiež neúspešným kandidátom na funkciu prezidenta v posledných voľbách v roku 2019. Kým po prvom kole mala súčasná hlava štátu viac ako 870-tisíc hlasov, Chmelár skončil ôsmy s necelými 59-tisíc hlasmi. Treba povedať, že prvého kola sa zúčastnilo 15 kandidátov. No a Eduard Chmelár sa, možno aj pod ťarchou svojho neúspechu, stal aktívnym kritikom Zuzany Čaputovej, čo ukázal aj vo svojom najnovšom statuse.
Chmelár priznáva, že už dlhé roky márne upozorňuje, že od prezidenta sa má očakávať nielen dojem, ale predovšetkým konkrétny politický výkon odvodený od jeho ústavných právomocí a povinností. „Tento výkon je merateľný na základe hmatateľných výsledkov a mal by byť kontrolovaný ako u ktoréhokoľvek iného politika. My však k tomuto úradu pristupujeme, akoby sme žili v monarchii a hlavu štátu posudzujeme podľa vonkajších sympatií. Z hľadiska praktickej užitočnosti preto musím konštatovať, že nikto neurobil tento úrad takým zbytočným ako súčasná prezidentka Zuzana Čaputová,“ píše hneď v úvode Eduard Chmelár, ktorý v statuse okrem iného porovnáva prejavy českého prezidenta Miloša Zemana a našej Zuzany Čaputovej.
„Madame Čaputová sa prezentovala iba prázdnymi frázami bez akéhokoľvek obsahu. S takouto političkou môžete absolvovať zdvorilostnú konverzáciu, nie dišputu o medzinárodnej politike. Nehovoriac o tom, či vôbec máme zahraničnú politiku, ak ju redukujeme na hlásenia svojmu protektorovi o plnení úloh. Tí z vás, ktorí si povedia, že je to nepodstatné, si asi poriadne neprečítali ústavu. Najsilnejšou právomocou hlavy štátu je pôsobnosť v zahraničnej politike,“ upozorňuje politický analytik, podľa ktorého pri väčšej aktivite dáva prezidentovi rozsiahle možnosti – môže dojednávať zmluvy či zastupovať Slovensko v Európskej rade. „Prezidentka na ne absolútne rezignovala. Namiesto toho sa vo všetkom podriaďuje svojim poradcom a od volieb aj ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi,“ konštatuje Chmelár.
Podľa Chmelára je až neskutočné, do akej podradnej pozície sa nechala naša hlava štátu vmanévrovať. „Opraty v tejto oblasti drží pevne v rukách Korčok. Necháva si pozývať prezidentku do svojho sídla na „spoločné konzultácie“, čo je absolútne scestné a z hľadiska štátneho protokolu vrcholne nedôstojné. To hlava štátu má pozývať najvyšších ústavných činiteľov na spoločné konzultácie, nie naopak. Z uvedeného je však jasné, kto tu velí a kto dodáva noty,“ podrobuje Chmelár prezidentku ďalšej kritike. Čaputová sa vraj v zahraničnej politike topí. „Všetci vedeli už pred voľbami, že toto je jej najslabší článok, ale napriek tomu vyzdvihovali jej eleganciu. Ale pojem „reprezentácia štátu“ sa nevyčerpáva kolekciou šiat,“ páli Chmelár ďalej do našej hlavy štátu.
Chmelára ale znepokojuje aj to, kam sa rúti slovenská politika. „Reprezentujú ju čoraz pochybnejšie a podradnejšie kádre. Jožo Pročko griluje kandidátov na generálneho prokurátora, poslankyňa Tabák sa vyjadruje k štátnemu rozpočtu a expertkou na zdravotníctvo je Janka Cigániková. Premiérom je človek, ktorý sa nechal svojím vlastným poslaneckým klubom vmanévrovať do úlohy poštára. A mohli by sme pokračovať,“ píše v statuse politický analytik, podľa ktorého nám zúfalo chýbajú autentickí lídri. „Môžete nadávať na Orbána, Zemana a Putina, môžete s nimi vášnivo nesúhlasiť, ale keď ich počúvate, viete, že vedia, o čom hovoria, že majú jasný plán, smerovanie a víziu. U nás sú tí najschopnejší mimo politiky a štát vedie tretia liga, bezzubé bábky, ktoré si dokážu oligarchovia skrotiť podľa vlastných predstáv a vytrieť s nimi podlahu,“ konštatuje v samom závere Chmelár a dodáva, že skutočná moc sa tak čoraz viac presúva mimo politiky.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…