Vypínajú weby bez rozhodnutia súdu, v znormalizovanej verejnoprávnej televízii už v diskusiách nenájdete oponentov, ostrakizujú nepohodlných ľudí a politici si zabezpečujú cez súdy umlčiavanie kritiky, konštatoval publicista a politický analytik Eduard Chmelár, ktorý zároveň vyjadril pobúrenie nad postupným plazivým odbúravaním slobody prejavu.
Predbežné rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I, ktorý zakázal poslancovi NR SR Ľubošovi Blahovi nazývať prezidentku Zuzanu Čaputovú vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností, ako aj to, že je ovládaná Spojenými štátmi, je čudné. Je čudné z hľadiska chápania slobody prejavu ako aj z hľadiska správania hlavy štátu. V prvom rade, dnes už vieme, ako Zuzana Čaputová myslela to odstraňovanie nenávisti zo spoločnosti – ako obranu samej seba. Ak pani Čaputová mlčí, keď vládni činitelia, predovšetkým minister obrany Jaro Naď nadáva ľuďom do zradcov, ak jej neprekáža, že Ivan Mikloš (s ktorým sa radí) osočuje oponentov ako platených agentov Kremľa, ak sa prezidentka nezastane napádaných občanov, ale je útlocitná na svoju osobu, je to úbohé, malicherné a nehodné hlavy štátu. Zuzana Čaputová nebráni občanov SR, ale iba seba.
Ešte viac ma znepokojuje toto postupné plazivé odbúravanie slobody prejavu. V minulosti sme tu predsa mali prípady, keď (vtedajší opoziční, dnešní koaliční) politici nadávali vládnym činiteľom do vrahov Kuciaka, mafiánov a podobne a nikoho z nich nenapadlo dať to na súd. Okrem toho, už tu predsa existuje precedens, keď sa o to isté pokúsila vo vzťahu k Ľubošovi Blahovi firma Eset (aká náhoda), no krajský súd rozhodol v prospech poslanca a potvrdil to aj ústavný súd. Nehovoriac o tom, že tu máme nálezy ústavného súdu, že verejný činiteľ musí zniesť vyššiu mieru kritiky ako bežný občan. Ani mne sa nepáči spôsob vyjadrovania Ľuboša Blahu. Ale zakázať mu kritizovať prezidentku nesie v sebe pachuť absolutistickej monarchie, v ktorej sa nesmiete dotknúť spupného vládcu, ktorý kašle na poddaných, ale „citlivo vníma“ vlastnú osobu. Prezidentka má z titulu svojej funkcie v porovnaní s bežnými občanmi oveľa viac možností, ako sa brániť proti ohováraniu, najmä mediálnych. Snahy o kriminalizáciu vyjadrení proti nej hraničia so zneužívaním moci.
Vypínajú weby bez rozhodnutia súdu, v znormalizovanej verejnoprávnej televízii už v diskusiách nenájdete oponentov, ostrakizujú nepohodlných ľudí a politici si zabezpečujú cez súdy umlčiavanie kritiky? Čo bude nasledovať? „Ľudia sa boja, že všetko stratia, tak mlčia. A nakoniec všetko stratia, lebo mlčia,“ napísal (dosiaľ nezakázaný) veľký ruský spisovateľ Fiodor Michajlovič Dostojevskij. Nemlčte! Nenechajte si zapchať ústa a vziať svoju slobodu! Sloboda je bezcenná, ak majú všetci rovnaký názor a prejavuje sa až tým, ako sa správame k tomu, s kým nesúhlasíme. Aj ja si myslím o Zuzane Čaputovej, že nezastáva záujmy Slovenskej republiky. Aj ja si o nej myslím, že je slúžkou veľmocenských záujmov USA. Aj ja si o nej myslím, že je hanbou tohto štátu a že by mala odísť. A ak si to myslíte aj vy, nebojte sa to dať slušným spôsobom najavo. Všetkých nás umlčať nedokážu.
Zdroj: Facebook Eduard Chmelár
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…