domovina

Chmelár na demagógiu „atlantistov“ Čaputovej, Korčoka aj EK odkazuje: Slovensko je mostom medzi Východom a Západom

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku (na čele ktorého stojí človek z prostredia Progresívneho Slovenska Vladimír Šucha) odštartovalo brutálne zavádzajúcu kampaň, ktorá je učebnicovou ukážkou, ako sa tzv. boj proti hoaxom zneužíva na bezočivé šírenie lží, upozorňuje na sociálnej sieti publicista Eduard Chmelár.

Na svojich banneroch tvrdí napríklad toto: „Až 51 % obyvateľov si myslí, že Slovensko by malo byť mostom medzi východom a západom. Nevymýšľajme. Slovensko patrí na Západ, žiaden stred neexistuje. Postavme sa proti hoaxom, ktoré tvrdia opak a vytvorme pre naše deti lepšie Slovensko.“

Chmelár priznáva, že zažil už kadejaké ohlupovanie obyvateľstva, ale toto „patrí medzi to najprimitívnejšie“. Dodal, že postoj Zastúpenia Európskej komisie je totožný s názorom šéfa diplomacieIvana Korčoka, ktorý pri svojom nástupe do funkcie pred dvoma rokmi povedal, že úvahy o Slovensku ako moste medzi Východom a Západom sú nebezpečný mýtus, ktorý šíri „eldorádo konšpirátorov“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Podobne Stála delegácia SR pri NATO, ktorú vedie bývalý poradca prezidentky Čaputovej Peter Bátor pri tejto myšlienke minulý rok na sociálnej sieti vykríkla: „Neverte mýtom, ale faktom!“ a odvolala sa na propagandistický think-tank Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku, ktorý založil dnešný minister obrany Jaroslav Naď.

Tá na svojej stránke neuveriteľne zavádzala, keď tvrdila, že idea Slovenska ako mostu medzi Východom a Západom je vlastne Mečiarova, ktorý si ju údajne vymyslel, aby zakryl svoj neúspech z odmietania západnými krajinami…

Poslanie stredu Európy

Je to všetko, pochopiteľne, bezočivá lož. Predstava mostu medzi Východom a Západom má svoje korene v cyrilometodskej tradícii, ale ako geopolitickú ideu ju sformuloval T. G. Masaryk a nadväzoval na ňu aj E. Beneš a najmä Milan Hodža svojím dielom Federácia v strednej Európe.

Publicisticky ju neskôr rozvíjali Svätopluk Štúr, Alexander Matuška, Vladimír Mináč a mnohí iní. Tí všetci verili a zdôvodňovali „poslanie stredu v Európe“ (povedané slovami synovca Ľudovíta Štúra, univerzitného profesora Svätopluka Štúra).

A pripomeňme si ešte raz slová nedávno zosnulého kardinála Jozefa Tomka z jeho historického prejavu pred poslancami Slovenskej národnej rady 25. apríla 1991: „„Slovensko sa svojou polohou a historickým vývojom nachádza uprostred dvoch tradícií, západnej a východnej…

Ale aj povaha Slovákov je tak trochu uprostred medzi racionalistickým Západom a citovou intuíciou Východu. Sme teda, bez preháňania, v srdci Európy, na križovatke jej hlavných dejinno-kultúrnych síl… Máme všetky dejinné predpoklady na to, aby sme ostali otvorení Európe a pozitívnym hodnotám tak zo Západu, ako aj z Východu, nechajúc stranou to, čo je úpadkové a negatívne, a hľadajúc to, čo je hodnotné a osožné.“

Ak k tomu pridáme vyjadrenie pápeža Jána Pavla II. z roku 1996 o tom, že „Slovensko má dôležitú úlohu v srdci Európy“ a príhovor pápeža Františka 13. septembra 2021 v záhrade Prezidentského paláca v Bratislave („dejiny pozývajú Slovensko, aby bolo posolstvom mieru v srdci Európy“) – musíme vnímať stanoviská atlantistov ako bezprecedentný útok na našu identitu, na naše korene, na všetko, čo historicky definovalo naše miesto v tejto časti sveta.

Dejiny nás učia, že sa nám darilo vždy, keď sme využívali túto komparatívnu výhodu bytia v priesečníku civilizácií a čerpali z nich všetko pozitívne. A naopak, že sme upadali, keď sme sa príliš tesne primkli k jednej či druhej strane.

Na margo opakovania populárneho klišé, že mosty sú prvé objekty, ktoré v prípade konfliktu vyhadzujú do vzduchu, treba povedať, že prvá Česko-slovenská republika nedoplatila na to, že bola mostom, ale že bola nárazníkovou perifériou Západu a že idea mostu ako rýdzo masarykovská koncepcia sa doteraz nenaplnila. Ľudstvo predsa potrebuje stavať mosty, nie bariéry.

Len kultúrni barbari, tyrani a izolacionisti odmietajú mosty

Most je pradávnym symbolom porozumenia. Iba totálny idiot, ignorujúci našu historickú, kultúrnu a duchovnú skúsenosť môže vykrikovať, že stred neexistuje. To neznamená, že nechceme byť súčasťou Európy, zamýšľa sa ďalej Chmelár.

To znamená, že sa musíme brániť každému ideologickému znásilňovaniu našej civilizačnej podstaty. Čudujem sa, že práve Európska komisia uprednostňuje zastaranú koncepciu Západu, že nebuduje vlastnú európsku identitu, že nie je schopná pochopiť, že naše historické a kultúrne väzby nie sú spojené s USA, ale s Európou.

Dokonca aj s Ruskom sú silnejšie ako so Spojenými štátmi, na tom sa proste žiadnou propagandou nedá nič zmeniť. Môžeme to iba pochopiť, rozvíjať naše danosti a zmieriť sa s vlastnými dejinami.

Aj ostatné bannery Zastúpenia Európskej komisie sú primitívnou demagógiou.

Tvrdiť, že ak si 58 % obyvateľov Slovenska myslí, že svet riadia „skryté elity“, tak je to výmysel, lebo demokracia na Slovensku vraj existuje, je hlbokým podceňovanie inteligencie tohto národa.

Odhliadnuc od toho, že autori tohto pamfletu nikde neuvádzajú zdroj uvedených čísel, ide o extrémne zavádzajúce tvrdenia zámerne posúvajúce výpovede ľudí do kontextu s iným významom.

Ak Európska únia popiera, že dnešný svet ovláda oligarchia uplatňujúca svoju moc mimo volených štruktúr a ak takýto systém nazýva demokratickým, treba ju brať rovnako vážne ako boľševických propagandistov, ktorí nás chceli presvedčiť, že KĽDR a NDR sú demokratické krajiny, lebo to majú v názve.

Priemerný človek to možno chápe zjednodušujúco, ale ironizovať jeho názor tým, že ide o „skryté“ elity, je propagandistickým odvádzaním pozornosti od podstaty veci. Inými slovami, je to len ďalší dôkaz, že

propaganda Európskej komisie skôr chráni oligarchiu ako prehlbuje demokraciu

Na záver preto zdôraznime, že táto mocenská garnitúra zahodila do koša celú tradíciu nášho moderného politického myslenia ako dezinformácie a jej nositeľov od Masaryka a Hodžu až po Mináča a kardinála Tomka ako konšpirátorov.

A ja sa pýtam, kde berie niekoľko polovzdelaných úradníkov tú drzosť, aby takto osočovali najväčších duchov našich moderných dejín, aby myšlienky ľudí, ktorým nesiahajú po členky, zmietli zo stola bez diskusie ako hoaxy. 

Režim, v ktorom sa stávajú nepriateľmi tí, ktorí iba kladú otázky a dožadujú sa vedomia súvislostí, nemôže byť demokratickým ani pri znásilnení mysle.

„A keď takýto režim spustí boj proti hoaxom, nielenže prestáva rozlišovať medzi kritickým a konšpiratívnym myslením, ale vedomým zmätením pojmov prispieva k tomu, že sa skutočná pravda napokon nebude dať rozoznať. A od hesla „my rozhodujeme o tom, čo je pravda“, je už len krôčik k skutočnej tyranii“, varuje na záver svojho statusu Eduard Chmelár.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

13 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

15 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

15 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

15 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

16 hodín ago