Neoliberálna vláda? Podľa politického analytika a komentátora Eduarda Chmelára bola nová Čaputovej/Ódorova vláda zostavovaná protiústavne. Odvoláva sa pritom na verejné vyjadrenia samotnej prezidentky SR Zuzany Čaputovej a budúceho premiéra Ľudovíta Ódora. Obaja priznali, že mená jednotlivých ministrov vyberala prezidentka a Ódor mal len akési právo veta.
V tomto momente nie je jasné, či toto právo pri niektorom z navrhovaných mien využil. Jasné však je, že mená mal prezidentke navrhovať on a oficiálnou cestou, nie ona jemu a výlučne v rámci súkromných rozhovorov. Niektorí poslanci NR SR dokonca tvrdia, že kabinet mal byť zostavovaný v súčinnosti s parlamentom. Čaputová si síce šéfov parlamentných strán na pôdu prezidentského paláca zavolala. Nepozvala napríklad opozičného lídra a predsedu preferenčne najsilnejšej parlamentnej strany Roberta Fica (Smer-SD), alebo predsedníčku parlamentnej strany Za ľudí Veroniku Remišovú.
„Prezidentka Zuzana Čaputová a designovaný premiér Ľudovít Ódor v priamom prenose vysielania TA3 fakticky priznali, že pri zostavovaní úradníckej vlády postupovali v rozpore s ústavou. Pani Čaputová potvrdila, že jednotlivých ministrov vyberala ona a pán Ódor mal pri týchto menách právo veta. Designovaný premiér k tomu skromne dodal, že konečná zodpovednosť je vraj na prezidentke. To však nie je pravda. V našom politickom a ústavnom systéme zostavuje vládu premiér, prezidentka ju iba vymenuje. Podľa článku 111 Ústavy SR sa tak deje na návrh predsedu vlády, nie naopak. V praxi môže prezidentka vetovať personálny návrh dezignovaného premiéra. Avšak, v parlamentnej demokracii nemôže zostavovať vládu hlava štátu,“ vyjadril sa na sociálnej sieti Chmelár.
Analytik takéto konanie prezidentky považuje za jasný škandál. Nepáči sa mu ani to, že novinári v tomto kontexte nekládli kritické otázky: „Toto je rozklad politickej kultúry v priamom prenose, pretože politická kultúra v pravom, teda politologickom zmysle slova sa netýka fetišizácie slušnosti, ale dodržiavania písaných i nepísaných pravidiel. Toto by si nedovolili ani v nejakej subsaharskej banánovej republike, nieto vo vyspelej demokratickej krajine. Igor Matovič sa na margo Čaputovej manierov vyjadril, že zostavuje vládu monarchisticky a že sa takýmto štýlom vládnutia inšpirovala na korunovácii Karola III. Musím ho opraviť, lebo ani konštitučný monarcha Karol III. by si niečo také nemohol dovoliť. Takto sa správali v dejinách iba absolutistickí vládcovia.“
Ministrov, ktorých mená v piatok Čaputová oficiálne oznámila, nazýva komentátor „kamarátmi z mokrej štvrte“. Ide podľa neho o akési SDKÚ 2. „Predseda vlády Ľudovít Ódor (bývalý poradca ministra financií Ivana Mikloša za SDKÚ a premiérky Ivety Radičovej za SDKÚ), minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský (bývalý poradca premiéra Mikuláša Dzurindu za SDKÚ), minister vnútra Ivan Šimko (bývalý minister obrany za SDKÚ), ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová (bývalá poslankyňa za SDKÚ), minister dopravy Pavol Lančarič (dlhoročný priateľ Ivana Mikloša), ministerka kultúry Silvia Hroncová (vymenovaná za riaditeľku SND za vlády SDKÚ). Čudujete sa, že takúto ´úradnícku vládu´ ocenil aj zakladateľ a dlhoročný líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda?“
„Aj ďalšie mená tohto kabinetu. Minister obrany Martin Sklenár, ktorý je pravou rukou Jara Naďa alebo minister školstva Daniel Bútora, ktorý je synom poradcu Andreja Kisku Martina Bútoru – dokazujú, že ide o jednoznačne pravicovú vládu. Daniel Bútora sa mal stať ministrom školstva už v Hegerovej vláde po odchode SaS, napokon sa stal poradcom šéfa rezortu,“ ozrejmil Chmelár svoje slová.
Vláda nemá byť dokonca ani ideologicky neutrálna. Jedná sa podľa neho o jasnú pravicovú vládu, ktorá sa bude riadiť neoliberálnou ideológiou. Je taktiež veľmi pravdepodobné, že bude pokračovať v orientácii na jednu svetovú stranu, ktorej predstaviteľmi boli doteraz minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, minister obrany Jaroslav Naď, alebo samotný premiér Eduard Heger (Demokrati).
„Považovať túto ideologicky vyprofilovanú vládu za úradnícku je zlý vtip. Úradnícka vláda sa tvorí po dohode so všetkými parlamentnými politickými stranami a je ideologicky neutrálna. Na čele tohto kabinetu stojí provládnymi médiami vychvaľovaný ekonóm, ktorý sa však nespochybniteľne riadi neoliberálnou ideológiou. Nezabúdajme, že je jedným z autorov sociálne nespravodlivej rovnej dane. Pyramídovej hry zvanej ´druhý dôchodkový pilier´ a všetkých neoliberálnych experimentov, voči ktorým sa vyhranila ľavica. Pripomíname to zvlášť Petrovi Pellegrinimu, ktorý sa pasuje za tú ´pravú sociálnu demokraciu´ a ktorého žiadne meno v prezidentkinej vláde podľa jeho vlastných slov nevyrušuje,“ dodal Chmelár.
ereport.sk
„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…
Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…
Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…
Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…
Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…
"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…