Arogantná Čaputová? Severoatlantická aliancia na summite vo Vilniuse v utorok potvrdila, že Ukrajina sa v budúcnosti stane jej členom. Zároveň sa jej súčasní členovia dohodli na odstránení požiadavky plnenia akčného plánu zo strany Ukrajiny, čo urýchli jej vstup do NATO – „keď sa na tom spojenci dohodnú a Ukrajina splní podmienky“. Na tlačovej konferencii to vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
„Opozičný líder Robert Fico sa na dnešnej tlačovej konferencii rozčúlil, že prezidentka Čaputová nemá mandát na prijímanie rozhodnutí v mene Slovenskej republiky na summite NATO, pretože sa neradila s politickými stranami. Tá mu arogantne odsekla, že nemusí, pretože sa radila s terajšou i bývalou vládou. Kde je pravda? Ako väčšinou pri takýchto politických sporoch – niekde uprostred,“ uvádza Chmelár.
Eduard Chmelár patrí medzi odborníkov, ktorý poukazujú na zahraničnú politiku takú, ktorá by mala byť v provom rade prospešná pre našu krajinu a to Slovenskú republiku. Je zástancom politiky, ktorá orientovaná na všetky svetové strany. V kritike na našu hlavu štátu ďalej pokračuje: „Z čisto právneho hľadiska Zuzana Čaputová takýto mandát naozaj má. Bohužiaľ, keď som pred minulými prezidentskými voľbami varoval, že najsilnejšia právomoc hlavy štátu je v oblasti zahraničnej politiky, väčšina ľudí tento fakt ignorovala a zaoberala sa taľafatkami, ktoré s výkonom úradu vôbec nesúviseli – aby boli neskôr zhrození, čo na tomto poli dokázala napáchať. Navyše, Ústava SR v čl. 101 jasne hovorí, že prezidentka sa pri výkone svojich právomocí neriadi žiadnymi príkazmi.„
„Na druhej strane ešte ani jeden prezident neobišiel rozhodujúcich aktérov podieľajúcuch sa na tvorbe zahraničnej politiky. Ich ignorovanie je preto legálne, ale nie legitímne. Prezidentka sa bránila, že svoje kroky konzultovala s odvolanou Ódorovou i Hegerovou vládou. Lenže podľa čl. 115 ods. 3 a čl. 119 pís. i Ústavy Slovenskej republiky odvolaná vláda nesmie prijímať závažné rozhodnutia v oblasti zahraničnej politiky. Už sme tu raz tento problém mali, keď vláda a parlament napriek protestom renomovaných ústavných právnikov, ale s požehnaním prezidentky protiústavne odovzdali Ukrajine celé naše vojenské letectvo. V tomto prípade nejde o protiústavný krok, keďže mandát je naozaj v rukách hlavy štátu, ale každý rozumný prezident dbajúc o politickú kultúru by v takejto situácii prerokoval pozíciu Slovenskej republiky s parlamentnými stranami,“ hovorí Chmelár.
„Zuzana Čaputová však s aroganciou sebe vlastnou takýto postup nielenže nerešpektovala, ale odmietla prijať aj predsedu Zahraničného výboru NR SR Mariána Kéryho na jeho vlastnú žiadosť. Takéto správanie nemožno označiť inak ako urážku parlamentnej demokracie i samotnej Národnej rady SR. Tým skôr, ak práve dnes čerstvé výsledky prieskumu Eurobarometer ukázali, že takmer dve tretiny občanov Slovenskej republiky odmietajú posielanie zbraní na Ukrajinu. Vyvstáva potom legitímna otázka, koho vlastne Zuzana Čaputová zastupuje? Postojmi odvolanej vlády sa riadiť nemôže, parlament obišla a názory verejnosti ignoruje. Natíska sa odpoveď, ktorú na spomínanej tlačovej konferencii naznačil predseda Smeru-SSD, ale po slovách o americkej ambasáde ho TA3 vypla a moderátor Rasťo Iliev zahlásil, že Robert Fico opäť konšpiroval. Neslýchané. To bude nejaký angažovaný redaktor rozhodovať o tom, čo je pravda?“
Chmelár pokračuje: „Je verejným tajomstvom, že Zuzana Čaputová patrí na summite NATO k najradikálnejšiemu krídlu podporujúcemu čo najskoršie prijatie Ukrajiny do NATO. Presadzovať toto dva a pol mesiaca pred voľbami je čistý extrémizmus. Rovnako ako zvyšovanie zbrojenia. Ak sa na Slovensku zmení vláda, prezidentka sa dostane do priameho konfliktu s ňou, lebo Zuzana Čaputová môže nasľubovať čo len chce, kľúče od miešačky bude mať nový premiér. Aj preto sa tak stupňuje tlak, aby tým premiérom bol Peter Pellegrini, pretože on je zbrojeniu na rozdiel od Roberta Fica vášnivo naklonený.“
„Toto je aj hlavný dôvod, prečo som presvedčený, že Smer-SSD je dnes hlavnou zárukou presadenia mierovej politiky na Slovensku. Nikto iný sa nedrží tejto agendy tak dôsledne. Týka sa to aj avizovanej dodávky kazetovej munície na Ukrajinu, proti čomu u nás nevystúpil nikto okrem Smeru. Kazetové bomby sú zakázané od roku 2008, pretože vo výraznej miere zabíjajú a mrzačia civilistov. Šokuje najmä argumentácia Bieleho domu, prečo takéto zbrane Kyjevu poskytne – vraj im už došla konvenčná munícia.„
„Padli tak všetky mýty o tom, ako Ukrajine a Spojeným štátom záleží na ľudských životoch. Je to čisté svinstvo a barbarstvo! Slovenská republika je zmluvnou stranou Dohovoru OSN o zákaze kazetovej munície. Napriek tomu Zuzana Čaputová ani slovom nevytkla Volodymyrovi Zelenskému v Bratislave, že chce použiť tieto zakázané zbrane proti vlastnému obyvateľstvu tak, ako to urobilo povedzme Nemecko alebo Vatikán. Nuž ale, parafrázujúc klasika, rozkaz z Bieleho domu znel jasne…“ dodáva Eduard Chmelár v príspevku na sociálnej sieti. Arogantná Čaputová?
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…