Prezidentka SR Zuzana Čaputová v rámci predvolebnej kampane, do ktorej sa otvorene zapája, prekvapila svojim novým tričkom s nápisom „Slovensko“. Je zvláštne, že politik, ktorý dlhodobo národnú identitu skôr potláča, ako podporuje, má zrazu pred voľbami, nenápadne používajúc volebné slogany Progresívneho Slovenska, potrebu poukazovať na národnú hrdosť.
Zvláštne kampaňové činy prezidentky si všimol aj politický analytik a komentátor Eduard Chmelár. Ten upozorňuje voličov, aby sa nenechali oklamať.
„Práve Zuzana Čaputová, ktorá sa niekoľkokrát s pohŕdaním vyslovila, že nerozumie krajine, v ktorej žije, ktorá priam systematicky ignoruje všetky sviatky a výročia spojené práve s národnou emancipáciou, práve pred parlamentnými voľbami zahrala na vlastenecké city,“ uviedol Chmelár.
To isté podľa neho platí aj pre lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku, ktorý na pôde Európskeho parlamentu presadzuje výraznejšie európske záujmy, ako slovenské. Jeho otec je naviac príkladom človeka, ktorý bol proti vzniku samostatného Slovenska a počas jeho existencie aj naďalej pravidelne šíri názory, ktoré majú poriadne pošliapavať národnú hrdosť jeho fanúšikov.
„Michal Šimečka nemá k Slovensku nijaký vzťah, otvorene ním pohŕdal a jeho politické činy ho priraďujú skôr k tým, ktorí konajú proti záujmom našej vlasti – napríklad ako minulý rok, keď v Európskom parlamente hlasoval za rezolúciu, ktorá vyzývala Slovenskú republiku, aby uznala nezávislé Kosovo – čo je v príkrom rozpore s našou štátnou doktrínou,“ pokračuje Chmelár.
Podľa odborníka je zrejmé, že Čaputová sa cez národné témy zas raz snaží o to isté – podporiť progresívcov pred voľbami. „Zuzana Čaputová nám neodkazuje, že jej záleží na Slovensku, ale odkazom na ´tvorbu budúcnosti´, čo je základné volebné heslo progresívcov, nám opätovne podsúva, koho máme voliť,“ dodal.
Pre konkrétne príklady toho, kedy činy progresívnych politikov hovorili dostatočne veľa o ich chladnom vzťahu k národu, naviac naozaj nemusíme ísť ďaleko. Pred pár dňami Slovensko oslavovalo výročie založenia Slovenskej národnej rady. Ak by ste očakávali, že významný 175. ročný míľnik pre najvyšších ústavných činiteľov, z toho dvoch progresívnych, niečo znamená, ste na omyle.
„Bol to naozaj depresívny pohľad. Pred budovou prvej Slovenskej národnej rady na Myjave stála v daždi v deň 175. výročia jej založenia čestná stráž. Stála tam mĺkvo a opustene ako tí štúrovskí dobrovoľníci, keď sa dozvedeli, že im nik nepomôže a nik sa k ním nepridá. Nebola tam ani prezidentka, ani premiér, ani predseda parlamentu, nebol tam nikto z ústavných činiteľov,“ popisuje Chmelár svoj zážitok.
Pripomína zároveň, že pred piatimi rokmi, pri 170. výročí, kedy mala oslavy na starosti ešte vláda Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd, boli oslavy omnoho dôstojnejšie a väčšie. „Bola tam veľkolepá slávnosť s hymnou, kladením vencov, folklórnym programom a slávnostným prejazdom dobových vozov štúrovských bojovníkov za účasti vtedajšieho predsedu NR SR Andreja Danka. Každý účastník dostal slovenskú kokardu a za historickým dubovým stolom, za ktorým sedeli Štúr, Hurban a Hodža, som sa zapísal do pamätnej knihy,“ konštatuje Chmelár.
Ľudia by sa teda podľa neho rozhodne nemali pozerať len na marketingové a kampaňové frázy, fotky, či videá, ale aj na reálne činy politikov. A tých je v prípade Čaputovej, či Šimečku, v prospech svojho vlastného národa žalostne málo.
„Preto sa nedajte oklamať. Týmto pokrytcom záleží skôr na rodovej identite ako národnej. Pre nich je Slovensko iba momentálnym výťahom k ich osobnej kariére, prietokovým ohrievačom ich finančných tokov. Ľudia, ktorí celým svojím životom preukazovali, že nemajú k Slovensku nijaký hlbší vzťah, ktorí nemajú úctu k tým, ktorí bojovali a umierali za našu národnú slobodu, ktorí sa vyhrážajú, že ak vyhrá Smer, okamžite odtiaľto odídu (čiže ich údajné vlastenectvo nevydrží ani skúšku voľbami), by nemali stáť na čele nášho štátu a určovať jeho smerovanie,“ uzavrel Chmelár.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…