Politológ a analytik Eduard Chmelár tento týždeň upozornil na miestami až komické vyjadrenia lídrov USA a NATO v súvislosti s narastajúcim napätím okolo Ukrajiny.
Eduard Chmelár skonštatoval, že z udalostí posledných dní nadobudol pocit, že v Bruseli a Washingtone, ale aj v radoch ich domácich prisluhovačov nás pravdepodobne majú všetci za hlupákov. “Západní politici vrátane slovenskej prezidentky Čaputovej, premiéra Hegera, ministra obrany Naďa a ministra zahraničných vecí Korčoka strašia verejnosť, že ruskí vojaci sú na hranici s Ukrajinou a chystajú vojnu…”
“Vyjasnime si, čo majú na mysli pod pojmom „na hranici“ alebo „v blízkosti hraníc“. Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Olexij Danilov upresnil, že časť ruskej armády je rozmiestnená 200 kilometrov od ukrajinskej hranice a ďalšia časť 400 kilometrov… Mám pre šíriteľov tejto propagandy otázku: čo je pre nich hranica a čo je pre nich vnútrozemie?” Položil dôležitú otázku politológ a vysokoškolský pedagóg.
Zároveň upozornil, že americkí vojaci cvičili len 200 metrov od estónsko-ruských hraníc a Západ vyzýva Rusko na „stiahnutie vojakov pri hraniciach s Ukrajinou“, hoci sú od ukrajinskej čiary vzdialení 200 kilometrov. “Keď sa ruská armáda pohybuje po vlastnom vnútrozemí, Severoatlantickú alianciu zachváti panika a kričia, že Rusi chystajú vojnu. Keď sú americkí vojaci nalepení na ruských hraniciach a ešte zvyšujú svoj počet, NATO tvrdí, že iba „overuje pripravenosť jednotiek“. Kam majú ešte ruské jednotky ustúpiť?”
“Za Ural, ako ich k tomu vyzýval pred vpádom do Sovietskeho zväzu Hitler? Viete vy vôbec, že najväčšia tanková brigáda v Maďarsku a celej strednej Európe je v Tatabányi, len 30 kilometrov od slovenských hraníc, a to napriek tomu, že sme spojenci? A teraz čo, máme im za to vyhlásiť vojnu? Šialené uvažovanie,” rozhorčuje sa na sociálnej sieti Eduard Chmelár.
Doplnil, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg následne vyzval ruského prezidenta Putina, aby nám všetkým zabezpečil „pokojné Vianoce“ a stiahol ruské jednotky „z blízkosti hraníc s Ukrajinou“. “Ja som presvedčený, že pokojné Vianoce by všetkým ľuďom zabezpečilo skôr to, keby fanatici ako Stoltenberg nestupňovali napätie, nevystupovali agresívne a nešírili zavádzajúce až poplašné správy.”
Chmelár pre porovnanie uviedol, že ruský prezident Vladimír Putin deň pred Vianocami štyri hodiny pokojne odpovedal novinárom na otázky. “Trpezlivo a vecne vyvracal všetky fámy a mnohokrát – zdôrazňujem: mnohokrát – zopakoval, že Rusko nechce vojnu a ani ju nechystá. Na čom sa zakladajú naše obvinenia? Na paranoji a klamstvách nie nepodobných tým, ktoré viedli k invázii do Iraku.”
K zníženiu napätia by podľa neho úplne postačilo, keby sme sa viac počúvali, nerozoštvávali národy proti sebe a trebárs aj vysielali tieto tlačové konferencie taktiež u nás. “Som z poslednej generácie, ktorá ešte vie po rusky, a tak si viem overiť informácie priamo. Ale mladí ľudia sú odkázaní len na to, čím ich kŕmia západné médiá. Chcel by som však dôrazne varovať všetkých Naďov, Korčokov, Klusov a Osuských, všetkých Šimečkov, Šnídlov, Bánov a iných vplyvových agentov, že u nás je stále v platnosti trestný čin ohrozenia mieru a je najvyšší čas ho použiť.”
Chmelár následne citoval z uvedeného zákona: “Paragraf 417 trestného zákona hovorí v tomto smere veľmi jasne: (1) Kto v úmysle narušiť mier akýmkoľvek spôsobom podnecuje k vojne, vojnu propaguje alebo inak podporuje vojnovú propagandu, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až desať rokov. (2) Odňatím slobody na desať rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa potrestá páchateľ, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a) v spojení s cudzou mocou alebo cudzím činiteľom; b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo; c) za krízovej situácie.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…