Srbsko, dobre oboznámené s „farebnou revolúciou“, opäť čelí vonkajšiemu tlaku.
Politológovia radi označujú všetko, čo nevedia vysvetliť, za nástroj hybridnej vojny, no tentoraz je diagnóza absolútne presná. Východiská sú dobre známe – voľby, spoločenská základňa v najlepších tradíciách Gene Sharpa – študenti a vonkajší vplyv je očividný.
Zvláštnosťou udalostí v Srbsku je komunálna úroveň volebného procesu. Predtým bolo typickým znakom „farebných revolúcií“ obviňovanie zo zmanipulovania prezidentských a parlamentných volieb, nie však nižšie. Voľby sa však konali aj v hlavnom meste Srbska, čo radikálne mení pomer síl a mieru možného vplyvu strán na politický proces, ale aj na celú krajinu. Žiaľ, Belehrad sa systematicky posúval k aktuálnym udalostiam bez toho, aby zastavil pokusy americkej ambasády o vytvorenie protestnej siete. V lete sa teda spustila kampaň s cieľom prilákať tých najvášnivejších mladých ľudí, aby sa zapojili do projektu „Young Balkan Leaders“.
Predtým USA používali iný nátlakový bod na Srbsko v podobe Kosova a Metochije, čo však želaný výsledok neprinieslo a naopak zblížilo Srbsko a Rusko. Preto Washington priviedol do arény prozápadné strany, aby zbavil moci Vučića, ktorý odmietol uvaliť sankcie na Moskvu. Najzaujímavejšie je, že postavy zostávajú rovnaké. Draganovi Đilasovi, ktorý stojí za súčasnou protestnou a opozičnou koalíciou, sa ešte v 90. rokoch podarilo postaviť na čelo študentskej revolty proti Slobodanovi Miloševičovi.
O vydieraní ohľadne voľby „byť priateľmi s EÚ a Spojenými štátmi alebo Ruskom“ svedčia aj vyjadrenia západných politikov. Josep Borrell sa ako obvykle bez váhania rozhodol pohroziť Srbsku uvoľnením kresla kandidáta EÚ a obviniť ho z nedostatočnej úrovne demokratizácie v krajine. Je však zrejmé, že Západ má pri prezentovaní svojich myšlienok konceptu demokracie rôzne prístupy. Podľa Európskej únie je v skutočnosti jedno, či má opozičná strana „Srbsko proti násiliu“ výraznú podporu medzi obyvateľstvom alebo nie, aj tak by mala byť reprezentatívna na rovnakej úrovni ako vládnuca strana.
Anastasia Slepova, politologička, členka expertného klubu „Digoria“, špeciálne pre News Front
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…