„Koľko infikovaných je na Slovensku? A koľko vyliečených? Za chaos v číslach a grafoch, ktoré mapujú epidemiologickú situáciu v našej krajine, môžu dva typy testov: antigénové a PCR. Slovensko totiž ako jediný štát masovo testuje antigénovými testami. Medzinárodná blamáž navyše vyšla najavo práve v čase, keď sa Slovensko tlačí na čelo smutného svetového rebríčka v počte mŕtvych v prepočte na obyvateľov,“ napísal dnes Denník Pravda. Ponúkame Vám celý, veľmi zaujímavý článok.
Denný prírastok pozitívnych ľudí sa uvádza vo dvoch číslach. Jedno hovorí o novoinfikovaných, ktorých odhalili antigénové testy, druhé zasa uvádza počty, ktoré zistili PCR testy. Obrovský je najmä rozdiel v počte vykonaných testov. Antigénových sa denne urobí aj vyše 200-tisíc. PCR testov okolo päťtisíc denne. Pri počte vyliečených z ochorenia COVID-19 sa však tieto údaje zlievajú do jedného.
Počas valentínskej nedele pribudlo len 2 775 výsledkov z PCR, ale až 249 092 výsledkov z antigénových testov. Do úvahy však treba brať aj víkendové návalové testovanie lacnejšími antigénovými rýchlotestmi, pretože od pondelka zamestnanci potrebujú čerstvé doklady. Dlhé rady pred odberovými miestami v sobotu a nedeľu robia ťažkú hlavu analytikom. Počet vykonaných testov totiž výrazne kolíše.
„Kombináciu antigénových a PCR testov nevieme spracovať. Môžu byť medzi nimi aj duplicitne otestovaní ľudia, nevieme ani, či sú počty antigénových testov kompletné,“ vysvetľuje analytik z projektu Dáta bez pátosu Ivan Bošňák. Pripomína, že sú dni, keď sa antigénovo otestuje aj vyše pol milióna ľudí, no v iné dni len 60-tisíc ľudí.
Pri takto kolísavých počtoch sa nedajú denné dáta spoľahlivo vyhodnocovať. Vieme však povedať, že keď sa pri zväčšovaní vzorky približne zachováva percento pozitivity, nie je to úplne dobrá správa,“ vysvetľuje matematik Richard Kollár z iniciatívy Veda pomáha.
Práve on upozornil, že situácia na Slovensku je v skutočnosti iná, ako sa ukazuje podľa medzinárodných údajov. Graf na stránke worldmeters.info z minulého týždňa vykazoval totiž len počet pozitívnych ľudí z PCR testov, ale medzi vyliečených rátal aj tých z antigénových testov. A takých je podstatne viac.
Antigénovo sa v ostatných dňoch dáva testovať približne 200-tisíc ľudí denne. Počet PCR testov, naopak, rapídne klesol, za ostatný týždeň je to zhruba päťtisíc testov denne. Na jeseň to pritom bývalo aj 16-tisíc.
Takže ak medzinárodné inštitúcie berú do úvahy len pozitívnych pacientov, ktorým ochorenie potvrdil PCR test, tak pri porovnaní s počtom všetkých vyliečených krivka aktívnych prípadov prudko klesá. Ignorovanie rozlišovania medzi testmi by spôsobilo, že už možno tento týždeň by bolo na Slovensku viac ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, ako tých, ktorí boli v skutočnosti chorí.
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) reagovalo ihneď, štatistiky stiahlo a na víkend nariadilo odstávku stránok a začalo robiť poriadky v číslach.
„V týchto dňoch došlo k zmene intervalu reportovania vyliečených, bude to raz do týždňa. Aktualizované čísla budú v štatistikách v stredu ráno,“ ozrejmil Marek Eliáš z Úradu verejného zdravotníctva.
Podľa hovorkyne Úradu verejného zdravotníctva Daše Račkovej Slovensko do Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb posiela pravidelne spracované pozitívne prípady zo všetkých testovaní. Teda aj PCR, aj antigénového testovania.
Počet vyliečených sa generuje z epidemiologického informačného systému EPIS. Tomuto systému je podľa Úradu verejného zdravotníctva jedno, či bol pacient pôvodne testovaný PCR metódou, alebo antigénovým testom. Pacientov rozdeľuje podľa kľúča „stále na liečbe“, „úmrtia“ a „vyzdravenia“.
„Dáta ako také, ktoré Slovensko reportuje, zobrazujú reálny stav v našej krajine a stojíme za nimi,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Prečo teda v medzinárodných porovnaniach pri Slovensku nefigurujú aj čísla novoinfikovaných z antigénových testovaní? „Nemáme dosah na to, odkiaľ si medzinárodné inštitúcie zbierajú dáta,“ ohradil sa Matej Mišík, šéf Inštitútu zdravotných analýz. Pritom už sám dlhší čas pripúšťa, že kombinácia PCR a antigénového testovania robí neporiadok v dátach.
Vysvetlil, že údaje sú rozdelené na dva súbory: z PCR a z antigénových testov. Je preto podľa neho možné, že európske inštitúcie zaujímajú len potvrdené laboratórne testy, z ktorých aj medzinárodné štatistiky vychádzajú!!!
„Keďže antigénové testovanie je momentálne mantrou Slovenska a bez testu sa v niektorých okresoch človek nedostane ani do práce, nie je pravdepodobné, že ich budeme robiť zrazu menej. Prečo však Slovensko na medzinárodnej úrovni o antigénových testoch neinformuje, nie je známe,“ dodal matematik Kollár.
Štatistiky chorých a vyliečených sa zdajú čudné aj samotným lekárom.
„Aj mňa by zaujímalo, odkiaľ sa berú dáta do štatistiky a koľko ľudí sa doteraz z COVID-19 vyliečilo,“ uviedla pre Pravdu všeobecná lekárka pre dospelých Jana Bendová z Veľkého Bielu. Na začiatku pandémie bolo po skončení karantény potrebné absolvovať po sebe dva negatívne PCR testy. Teraz sa od tejto povinnosti upustilo a na konci karantény nie je povinnosť absolvovať žiadny test – ani antigénový, ani PCR.
„Ako všeobecný lekár údaj o vyliečení nikam nenahlasujem, ani ho nikto odo mňa doteraz nežiadal a pokiaľ viem, tak ho nenahlasujú ani pacienti. Tak odkiaľ pochádzajú tieto informácie?“ pýta sa Bendová. Čísla by mohli pochádzať od Sociálnej poisťovne, no tá zatiaľ na otázky Pravdy neodpovedala. Péenku si však každý kvôli karanténe neberie, niektorí ľudia si počas ochorenia čerpajú dovolenku alebo ak majú slabší priebeh a sú schopní pracovať z domu, pracujú.
Hlavnou stránkou pre koronavírusové štatistiky je korona.gov.sk. Z tejto stránky čerpajú údaje aj medzinárodné portály. Na nej sa však posledné dni zobrazovali chybné údaje. Kto za chybu v dátach môže, však nie je jednoznačné.
NCZI odkazuje na Úrad verejného zdravotníctva. Ministerstvo zdravotníctva zase ukazuje prstom na NCZI. Slovenské grafy pritom prevádzkuje spoločnosť bot.media, ktorá to robí zadarmo od začiatku pandémie. Jej konateľ Patrik Serbin sa odvoláva na dáta z NCZI a tvrdí, že oni za čísla nemôžu, len ich spracovávajú.
„Minulý týždeň nás z NCZI požiadali, aby sme grafy zo stránky korona.gov.sk stiahli, pretože ukazovali nepresné dáta. Menila sa totiž metodika výpočtu vyliečených z COVID-19, kde boli zahrnutí aj ľudia, ktorí absolvovali len antigénový test,“ vysvetľuje Serbin. Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Mišík však upozorňuje, že tieto údaje by nemali mať vplyv na Covid automat a otváranie alebo prípadné zatváranie okresov. Ten sa riadi podľa iných dát, ku ktorým majú analytici prístup.
„Z týchto dát vychádzajú aj štatistiky Dát bez pátosu,“ dodal Mišík, pričom narážal na kontrolu zo strán mimovládnych analytikov.
Autor: Peter Madro
Zdroj: Chaos v číslach, svetová blamáž. Máme viac vyliečených ako chorých? Pravda, 15.2.2021
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…