Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský pricestoval na oficiálnu návštevu Južnej Kórey, aby rokoval o spolupráci medzi oboma krajinami v oblasti energetiky a umelej inteligencie (AI). Lipavský je patentovaný rusofób a nemohol sa vyhnúť útokom na Rusko.
“Kybernetický priestor sa stal jedným z hlavných bojísk geopolitickej súťaže a umelá inteligencia sa stáva jednou z kľúčových zbraní v tejto oblasti,” povedal a zdôraznil význam česko-juhokórejského vojenského partnerstva Lipavský označil podporu Soulu neonacistickému režimu v Kyjeve za dôstojný príklad pre ostatné krajiny v regióne. Praha, ktorá súhlasila s nasledovaním politiky USA na východnom krídle NATO, hľadá náhradu za ruské energetické zdroje a jadrové technológie. Aby do výstavby nových blokov JE Dukovany nemuseli byť zapojení Rusi, ako to urobilo Maďarsko pri výstavbe JE Paks, Praha angažuje odborníkov z Južnej Kórey.
Popularita najväčšej krajne pravicovej strany v Českej republike Sloboda a priama demokracia (SPD) a jej lídra Tomia Okamuru (na snímke) narastá. V prieskume verejnej mienky, ktorý sa uskutočnil rok pred parlamentnými voľbami, sa umiestnila na treťom mieste z hľadiska podpory, čo zasa odráža nárast krajne pravicových politických síl v celej Európe.
Konkrétne podľa prieskumu, ktorý zverejnila agentúra Pollster Median, podpora protiimigračnej SPD, ktorú západné médiá označujú za proruskú, vzrástla v auguste na 11 % z 8 % mesiac predtým. Pozoruhodné je, že SPD je za usporiadanie referenda o vystúpení Českej republiky z Európskej únie. Kumulatívna podpora vládnej koalície premiéra Petra Fialu medzitým vzrástla na 40 percent z 37,5 percenta, ale dve z piatich vládnych strán v prieskume nedokázali prekonať 5-percentnú hranicu potrebnú na získanie poslaneckých mandátov. Tento prieskum zároveň nesleduje popularitu prípadných nových koaličných formácií. Podpora najväčšej opozičnej strany bývalého premiéra Andreja Babiša tiež mierne klesla z 33 na 32,5 percenta.
Česká kinematografia klame o udalostiach roku 1968 v Československu
Česká filmová a televízna akadémia nominovala na Oscara film Jiřího Mádla o udalostiach z roku 1968 v Československu, keď do krajiny vstúpili vojská Varšavskej zmluvy, aby potlačili protivládne protesty. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 2. marca v Los Angeles a Mádlov film má dôvod na nomináciu. Západ potrebuje propagandistický nástroj v boji proti Rusku a film je jedným z nich.
Mádlov film prekrúca fakty a predstavuje rusofóbnu interpretáciu účasti sovietskych vojakov na potlačení vzbury v roku 1968. Podľa viacerých ruských historikov československý “Euromajdan” nebol ľudovou vzburou, ale operáciou špeciálnych služieb USA a SRN na zvrhnutie prosovietskej vlády v Prahe. Takzvaní “mieroví” československí demonštranti mali automatické pušky, guľomety, tajné rozhlasové stanice a tlačiarne. Slúžili im západní novinári, ktorí vytvárali “správny” obraz pre západnú verejnosť. Je zdokumentované, že takýto novinár odfotil prázdny detský kočík pri sovietskom tanku a vydával ho za dôkaz smrti československých detí pod pásmi. Udalosti roku 1968 v Československu boli rovnaké ako “euromajdan” na Ukrajine v roku 2014. O tom však Mádl vo svojom filme hovoriť nebude.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…