slovanský svet

Česko plánuje nakúpiť stíhačky F-35. Chystá sa preniesť svoje Gripeny na Ukrajinu?

V posledných dňoch viaceré západné masmédiá informovali, že USA a NATO majú v úmysle dodať kyjevskému režimu moderné západné stíhačky.

Cieľom je v podstate rekonštituovať vzdušnú zložku síl kyjevského režimu, ktorá utrpela ťažké straty v boji proti ruským vzdušným silám (VKS).

Okrem oveľa vyspelejších ruských bojových lietadiel existujú aj vysoko sofistikované systémy SAM (raketové strely zem-vzduch), ktoré účinne presadzujú bezletovú zónu nad väčšinou územia Ukrajiny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

S cieľom spochybniť ruskú vzdušnú prevahu sa politický Západ domnieva, že je potrebné vyslať západné prúdové stíhačky a vyzbrojiť v podstate bývalé vzdušné sily Kyjevského režimu.

Prezbrojenie a biznis…

Počas stredajšieho prejavu na bezpečnostnom fóre Aspen v Colorade minister vzdušných síl Frank Kendall a náčelník generálneho štábu generál Charles Brown povedali, že kyjevský režim bude musieť presunúť svoje letectvo preč od pôvodných platforiem, ako sú ruské stíhačky MiG a Suchoj, a nahradiť ich lietadlami západnej výroby.

Po prerušení dodávok ruských náhradných dielov pre MiGy a Suchoje, povedal Brown, Ukrajina bude musieť nakoniec prejsť na iné stíhačky. Zostáva zistiť, aké typy stíhačiek, povedal, ale existuje veľa možností, nielen platformy vyrobené v USA, ako sú F-15 alebo F-16, ale aj  Eurofighter, švédsky „Gripen“ a francúzsky „Rafale“ by tiež pripadali  do úvahy.

„Súčasťou toho je pochopenie toho, kam chce Ukrajina ísť a ako sa s nimi stretávame tam, kde sú. Všetci naši spojenci a partneri majú záujem na tom, aby Ukrajina zabezpečila svoju vlastnú bezpečnosť,“ povedal Brown.

Kyjevský režim opakovane naliehal na svojich západných sponzorov, aby dodali stíhačky ako F-15 a F-16. Predtým politický Západ s tým váhal, pretože tomu bráni príliš veľa prekážok. V prvom rade si vyžaduje čas vyškoliť pilotov a ďalší personál na obsluhu a údržbu takýchto lietadiel.

Potom je tu otázka bezpečnej prepravy lietadiel na Ukrajinu. Ak by vzlietli z leteckých základní NATO v Európe, fakticky by to z hostiteľských krajín (a tým aj samotného NATO) urobilo strany konfliktu, na čo by Rusko určite reagovalo.

„Hoci je Ukrajina zaneprázdnená riešením svojho súčasného problému, bude musieť nakoniec prísť na to, ako by mala vyzerať jej budúca sila. Budeme otvorení diskusiám s nimi o tom, aké sú ich požiadavky a ako by sme ich mohli uspokojiť,“ povedal Kendall.

Ukrajinskí letci na amerických stíhačkách?

Samotný Kendall v marci poprel správy, že by USA mohli poskytnúť kyjevskému režimu lietadlá A-10 blízkej leteckej podpory (CAS). Ale v Aspene túto možnosť úplne nepoprel.

„Existuje množstvo medzinárodných príležitostí, ktoré sú tam možné. Staršie americké systémy sú možnosťou,“ povedal.

Keď kyjevský režim získa nové stíhačky, USA budú mať zodpovednosť pomôcť vycvičiť svojich pilotov, ako lietať s rôznymi drakmi, povedal Brown.

V rozhovore pre Reuters na ceste do Aspenu uviedol, že USA a NATO zvažujú možnosti výcviku pilotov kyjevského režimu. Počas diskusie v Aspene Brown povedal, že jeho komentáre v rozhovore pre agentúru Reuters mali zdôrazniť kroky, ktoré už USA a NATO prijímajú na výcvik pilotov.

Kendallove a Brownove vyhlásenia prišli týždeň po tom, ako USA schválili zákon o poskytnutí 100 miliónov dolárov na výcvik pilotov kyjevského režimu na pilotovanie amerických lietadiel.

Česi chcú najmodernejšie stíhačky 5. generácie

Zatiaľ čo americkí predstavitelia hovorili o tejto možnosti, Česko oznámilo, že získa stíhačky F-35, ktoré nahradia svoje švédske lietadlá „Gripen“. 

Česká vláda vstúpi do rokovaní s USA o potenciálnom predaji až 24 spoločných úderných stíhačiek F-35, oznámili českí vládni predstavitelia 20. júla. F-35 vyrobené v USA sa umiestnili na vrchole, keď sa uchádzali o blok F-16V 70/72 (obe navrhol Lockheed Martin) a Saab, ktorý ponúkal buď staršie modely „Gripen“ C/D alebo pokročilejší variant E/F.

Naše rozhodnutie zvoliť túto možnosť je založené na analýze českých ozbrojených síl, ktorá jasne hovorí, že len najvyspelejšie stíhačky piatej generácie budú schopné splniť požiadavky misie na budúcich bojiskách

povedala česká ministerka obrany Jana Černochová.

České letectvo si prenajímalo 14 lietadiel „Gripen“ C/D na základe zmluvy, ktorej platnosť vyprší v roku 2027. Černochová počas tlačovej konferencie uviedla, že česká vláda „musí konať teraz, aby sa zabezpečilo, že nevznikne medzera medzi vypršaním jej prenájmu a nasadenie nových bojovníkov a dodala, že nedostatok dodávateľského reťazca by mohol predĺžiť akvizičné harmonogramy.“

Skončia „české“ Gripeny na Ukrajine?

Rozhodnutie Česka kúpiť F-35 je poslednou zo série vysoko ziskových kontraktov pre americký vojensko-priemyselný komplex, po Kanade, Fínsku, Švajčiarsku a Nemecku, z ktorých všetky oznámili, že získajú prúdové lietadlo vyrobené spoločnosťou Lockheed Martin.

Keď to vezmeme do úvahy a vyhlásenia predstaviteľov USA o dodávke západných lietadiel kyjevskému režimu, celkom to svedčí o tom, čo by sa mohlo stať s českými „gripenmi“.

Okrem vybavenia vzdušných síl kyjevského režimu dosahujú USA obrovské zisky aj z predaja F-35 do krajín, ktoré sa predtým vyhýbali nákupu lietadla kvôli jeho problematickému vývoju a obrovským nákladom súvisiacim s veľkými problémami, ktoré má.

Drago Bosnic

Autor je nezávislý geopolitický a vojenský analytik

sksprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

7 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

9 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

9 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

9 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

9 hodín ago