Situácia v slovenskom zdravotníctve nenechala chladných ani českých lekárov združených v odborovej organizácii LOK-SČL (Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů). Tí mu vo svojom verejnom vyhlásení odkázali, že situáciu ohľadom kolapsu slovenského zdravotníctva pozorne sledujú a sú znepokojení krokmi slovenskej vlády a pripravované silové riešenie – vyhlásenie núdzového stavu považujú za neprijateľné.
O tom, že sa situácia kvôli pripravovaným výpovediam lekárov poriadne komplikuje svedčí aj zasadnutie Krízového štábu Košického kraja v priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach a taktiež aktuálna situácia v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, kde hrozí, že nemocnica bude poskytovať už iba urgentnú starostlivosť.
„Boli sme veľmi prekvapení, že šesť týždňov neprebehli riadne zásadné rokovania. Po chvíli, keď sa zdalo, že dôjde ku kompromisnej dohode, sme najnovším vývojom zdesení. Namiesto snahy o zlepšenie situácie v zdravotníctve a ocenenia ústupku lekárov v platovej oblasti, sú všetky rokovania s vládou paralyzované. Tá chystá neprijateľné silové riešenie – vyhlásenie núdzového stavu. Toto riešenie nemôže uplatňovať nikto zodpovedný, pretože dôjde k pochopiteľnej radikalizácii na strane lekárov a bude hroziť vážne ohrozenie starostlivosti pre tých, ktorí ju budú potrebovať. Tento krok povedie k ďalšiemu odchodu lekárov mimo Slovenska,” uvádza vo vyhlásení predseda LOK-SČL Engel.
Českí lekári zároveň upozorňujú, že si všimli aj Hegerovu požiadavku, s ktorou sa obrátil na krajiny V4 ohľadom riešenia zdravotníckej krízy na Slovensku: „Podľa posledných informácií požiadal slovenský predseda vlády svojich kolegov z V4, aby zvážili možnosť pomôcť Slovensku svojimi lekármi. Vďaka personálnej kríze, ktorá v Českej republike panuje, je takáto pomoc iluzórna. Navyše českí kolegovia nepodrazia svojim slovenským kolegom nohy. Hoci je už zúfalo málo času na dobré riešenie, stále veríme, že dohoda je ešte možná.”
O tom, že to myslia lekári s výpoveďami vážne a v prípade nedohody s vládou sa situácia v slovenskom zdravotníctve môže poriadne skomplikovať, nasvedčuje aj urgentné zasadnutie Krízového štábu Košického kraja. Rokovanie zástupcov viacerých košických nemocníc s predstaviteľmi Košického samosprávneho kraja prebiehalo v napätej atmosfére. Najvážnejšia situácia je v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) v Košiciach, výpoveď podalo 53 percent lekárov. Zástupca DFN uviedol, že pri tom počte nemocnica nedokáže zabezpečiť efektívnu zdravotnú starostlivosť o pacienta.
Problémy má aj UNLP v Košiciach, keďže v nemocnici podalo výpoveď 227 z 907 lekárov a ako uviedol riaditeľ nemocnice: „Pripravujeme sa na prípadnú krízovú situáciu a naše aktivity koordinujeme so všetkými zdravotníckymi zariadeniami v Košiciach a tiež podľa inštrukcií z MZ SR.”
V bratislavskej Univerzitnej nemocnici (UNB) je situácia podobná a hrozí, že bude jej riadny chod ohrozený a nemocnica bude poskytovať už iba urgentnú starostlivosť. Riaditeľ UNB Alexander Mayer na tlačovej konferencii uviedol, že výpoveď avizovalo viac ako 470 lekárov.
Riaditeľ bratislavskej Univerzitnej nemocnice zároveň upozornil, že primárnou snahou UNB je zabezpečiť prevádzku štyroch urgentných pohotovostí v Bratislave: „Denne príde do UNB viac ako 110 sanitiek, z toho 20 až 25 percent pacientov zostáva hospitalizovaných ako akútne príjmy.” Mayer zároveň doplnil, že nemocnica vykonáva 150 – 160 operácií denne, z ktorých približne 130 je plánovaných. Podľa riaditeľa nemocnice je na niektorých pracoviskách situácia kritická až do takej miery, že budú mať problém zabezpečiť aj urgentnú zdravotnú starostlivosť.
Ohrozenie života a zdravia občanov Slovenskej republiky pravdepodobne slovenskú vládu nezaujíma natoľko, aby sa snažila čim skôr ukončiť túto rukojemnícku drámu s pacientom v hlavnej úlohe. Možno by bolo vhodné obom účastníkom sporu (vláda SR a LOZ) pripomenúť niečo z Charty práv pacienta Slovenskej republiky, ktorá bola prijatá v roku 2001.
Pacient má právo na:
– poskytovanie zdravotnej starostlivosti na základe zdravotného stavu a stupňa postihnutia a to na odbornej úrovni, plynulo, sústavne a v dostupnej forme,
– vysoko profesionálnu zdravotnú starostlivosť s využívaním modernej techniky, právo na dôstojné, etické a humánne zaobchádzanie,
– poskytovanie zdravotnej starostlivosti s ohľadom na jeho zdravotný stav v dohodnutom alebo v primeranom čase, podľa dohodnutých a odsúhlasených podmienok, v čo najkratšom čase, ak ide o akútny alebo život ohrozujúci stav,
– nárok na náhradu škody, ktorá pacientovi vznikla pri poskytovaná zdravotnej starostlivosti, podľa platných právnych predpisov a to na základe rozhodnutia súdu.
Mário Micenko
hlavnespravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…